Rezultatele din meciurile de calificare la Euro 2024: drama croaților și victoria categorică a Spaniei în fața Norvegiei

Duminica, 26 Martie 2023, ora 08:39
4739 citiri
Preliminariile EURO 2024

Echipa naţională a Spaniei a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-0, naţionala Norvegiei, într-un meci contând pentru grupa A a calificărilor la Euro 2024. Într-un alt meci, contând pentru D, Croaţia a a fost egalată în minutul 90+3 de Ţara Galilor, pentru 1-1 scor final.

Norvegia a venit să întâlnească Spania fără starul numărul 1 al nordicilor, atacantul Erling Haaland, accidentat. Pe stadionul La Rosaleda, din Malaga, spaniolii au avut iniţiativa în startul meciului şi au deschis scorul în minutul 13, prin Dani Olmo, după o acţiune a lui Alvaro Morata. După aceea, meciul s-a mai echilibrat şi Norvegia a pus în pericol poarta gazdelor, însă finalul a aparţinut unui debutant de 32 de ani. Intrat pe teren în minutul 81, Joselu a înscris de două ori în 150 de secunde şi partida s-a încheiat cu o victorie clară a echipei lui Luis de la Fuente.

La Split, în grupa D, Croaţia a dominat Ţara Galilor şi Kramaric a deschis scorul în minutul 28. Galezii şi-au mai revenit în partea secundă, când James a ratat o mare ocazie în minutul 61, însă lovitura a venit în minutul 90+3, când oaspeţii au egalat la primul lor şut pe poartă. A marcat Broadhead şi scorul final a fost 1-1.

Rezultate înregistrate sâmbătă în calificările Euro 2024:

Grupa A: Spania – Norvegia 3-0 (Dani Olmo 13, Joselu 84, 85);

Grupa A: Scoţia – Cipru 3-0 (McGinn 21, McTominay 87, 90+3);

Grupa D: Croaţia - Ţara Galilor 1-1 (Kramaric 28 / Broadhead 90+3);

Grupa D: Armenia – Turcia 1-2 (Ozan Kabak 10 autogol / Orkun Kokcu 35, Kerem Akturkoglu 64);

Grupa I: Belarus – Elveţia 0-5 (Steffen 4, 17, 29, Xhaka 62, Amdouni 65);

Grupa I: Israel – Kosovo 1-1 (D. Peretz 56 / Dasa 36 autogol);

Grupa I: Andorra – România 0-2 (Man 35, Alibec 50).

Vești proaste pentru Zelenski. Grecia și Spania refuză să trimită Ucrainei sisteme de apărare Patriot
Cursa pentru trimiterea de baterii de apărare antiaeriană în Ucraina a început împiedicat, scrie Politico, care anunță că Spania și Grecia refuză să urmeze exemplul Germaniei şi să...
"Răzgândescu" din Spania: decizia anunțată de Xavi, antrenorul Barcelonei
Antrenorul Barcelonei, Xavi, va rămâne la club cel puţin până la finalul contractului său, în iunie 2025, după ce s-a răzgândit că acesta va fi ultimul său sezon, relatează BBC....
#Preliminariile EURO 2024, #rezulatele prelimnarii, #Spania, #Norvegia, #croatia tara galilor , #stiri fotbal