Calificări Euro 2024: Anglia nu a reușit să o învingă pe Ucraina. Surpriză mare în grupa României

Sambata, 09 Septembrie 2023, ora 21:16
5434 citiri
Preliminarii EURO 2024

Echipa naţională de fotbal a Angliei a încheiat la egalitate, sâmbătă, în deplasare, scor 1-1, meciul disputat în compania reprezentativei Ucrainei, în grupa C a calificărilor la Euro 2024.

Ucraina a înfruntat Anglia la Wroclaw, în Polonia, şi a deschis scorul prin Zinchenko, în minutul 26. Englezii au egalat prin fundaşul Kyle Walker, până la pauză şi acesta a rămas şi scorul final, chiar dacă elevii lui Gareth Southgate au cerut de două ori penalti în repriza secundă, iar VAR-ul i-a refuzat tot de două ori. Anglia rămâne pe primul loc în grupa C, cu 13 puncte din cinci partide, urmată de Ucraina, care a adunat 7 puncte din patru meciuri jucate.

La Tallinn, pe Le Coq Arena, Estonia nu a făcut faţă Suediei, într-un meci arbitrat de o brigadă românească, avându-l la centru pe Horaţiu Sfeşnic. Suedezii au făcut scor şi au reuşit abia a doua victorie în grupa F, unde se află pe locul 3, cu 6 puncte, la distanţă de ocupantele primelor două locuri, ocupate de Belgia şi Austria, ambele cu câte zece puncte.

Într-un meci din grupa noastră de calificare, Belarus nu a fost în stare să câștige în Andorra, scor 0-0.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în calificările pentru Euro 2024:

Grupa C: Ucraina – Anglia 1-1 (Zinchenko 26 / Walker 41);

Grupa F: Azerbaidjan - Belgia 0-1 (Carrasco 38);

Grupa F: Estonia – Suedia 0-5 (Gyokeres 18, Kulusevski 24, Isak 39, Quaison 75, Claesson 90+2);

Grupa I: Andorra – Belarus 0-0.

Noua cucerire revendicată de Rusia pe frontul de Est din Ucraina. De ce e atât de fragilă apărarea în regiune
Rusia a revendicat duminică, 28 aprilie, cucerirea unui nou sat pe frontul de est, Novobahmutivka, într-un sector în care armata rusă a avansat rapid în ultima săptămână împotriva armatei...
Franța îi cere Greciei un sistem de apărare antiaeriană pe care să-l folosească pe durata Jocurilor Olimpice
Franța a cerut să împrumute un sistem de apărare antiaeriană al Greciei pe durata Jocurilor Olimpice de la Paris, potrivit cotidianului elen "Kathimerini", citat de Politico.eu....