Portugalia a făcut spectacol în optimile de finală. Înlocuitorul lui Ronaldo a dat trei goluri contra Elveției

Marti, 06 Decembrie 2022, ora 22:59
11237 citiri
Goncalo Ramos. Foto: Facebook / FIFA World Cup

Echipa naţională a Portugaliei a întrecut marţi seara, scor 6-1, reprezentativa Elveţiei, în ultimul meci din optimile Cupei Mondiale. Lusitanii s-au calificat în sferturile competiţiei, unde vor întâlni Marocul.

Portugalia nu a lăsat nici o clipă garda jos şi, chiar dacă nu a început cu starul Cristiano Ronaldo titular, a fost de neoprit. Lusitanii au condus cu 2-0 la pauza prin golurile marcate de Goncalo Ramos (min. 17) şi Pepe (min. 33), iar după pauză au mai marcat de patru ori. Goncalo Ramos a reuşit hat-trick-ul cu alte două goluri, în minutele 51 şi 67, Raphael Guerreiro a înscris în minutul 55, iar Rafael Leao a închis tabela în minutul 90+2. Golul elveţienilor a venit în minutul 58, marcat de Manuel Akanji.

PORTUGALIA: Diogo Costa - Dalot, Pepe, Ruben Dias. Guerreiro - Bernardo Silva (Ruben Neves 81), Carvalho, Otavio (Vitinha 74) - Bruno Fernandes, Goncalo Ramos (Horta 74), Joao Felix (Cristiano Ronaldo 74). SELECŢIONER: Fernando Santos

ELVEŢIA: Sommer - Fernandes, Akanji, Schar (Comert 46), R. Rodriguez – Freuler (Zakaria 54), Xhaka - Shaqiri, Sow (Seferovic 54), Vargas (Okafor 66) – Embolo (Jashari 89). SELECŢIONER: Murat Yakin

Cartonaşe galbene: Schar 43, Comert 59

Arbitri: César Arturo Ramos Palazuelos - Alberto Morín Méndez, Miguel Ángel Hernández Paredes (toţi din Mexic) - Istvan Kovacs (România)

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#Portugalia, #cristiano ronaldo, #Elvetia, #Campionatul Mondial de Fotbal Qatar , #Campionatul mondial 2022