Portugalia s-a calificat fără emoții în sferturile de finală la Mondial. Lusitanii au marcat de șase ori

Marti, 06 Decembrie 2022, ora 20:04
4996 citiri
Portugalia. Foto: Facebook / Seleções de Portugal

Portugalia a făcut spectacol cu Elveția în optimile de finală, scor 6-1.

Înlocuitorul lui Ronaldo, Goncalo Ramos a marcat trei goluri contra elvețienilor.

Pentru lusitani au mai înscris Pepe, Guerreiro și Rafael Leao.

Cristiano Ronaldo a început meciul pe banca de rezervă, fiind trimis în teren în ultimele 20 de minute.

Portugalia va juca cu Maroc în sferturile de finală.

Desfășurarea meciului Portugalia - Elveția 6-1:

Minutul 1 - a început partida

Minutul 16 - Ramos deschide scorul pentru Portugalia.

Minutul 33 - Pepe face 2-0 pentru Portugalia.

Minutul 45+4 - Pauză. Portugalia conduce pe Elveția cu 2-0.

Minutul 46 - a început repriza a doua.

Minutul 50 - Ramos face 3-0 pentru Portugalia.

Minutul 55 - Guerreiro înscrie al patrulea gol pentru Portugalia.

Minutul 58 - Akanji marchează pentru Elveția.

Minutul 66 - Goncalo Ramos marchează al treilea gol pentru Portugalia.

Minutul 90+2 - Rafael Leao marchează golul șase pentru Portugalia.

Minutul 90+4 - Finalul meciului. Portugalia învinge Elveția cu 6-1 și se califică în sferturile de finală.

Echipele de start

Portugalia: Costa - Dalot, Pepe, Dias. Guerreiro - Bernardo Silva, Carvalho, Otavio - Bruno Fernandes, Ramos, Joao Felix

Rezerve: Rui Patricio, Jose Sa, Cristiano Ronaldo, Vitinha, Andre Silva, Antonio Silva, Cancelo, Horta, Joao Mario, Leao, Matheus Nunes, Ruben Neves, Palhinha

Selecționer: Fernando Santos

Elveția: Sommer- Fernandes, Akanji, Schar, Rodriguez - Freuler, Xhaka - Shaqiri, Sow, Vargas - Embolo

Rezerve: Kobel, Kohn, Omlin, Zakaria, Steffen, Seferovic, Rieder, Okafor, Jashari, Frei, Fassnacht, Elvedi, Comert, Aebischer

Selecționer: Murat Yakin

Cristiano Ronaldo, mai bogat cu 10 milioane de euro! Care e motivul
Starul portughez Cristiano Ronaldo a câştigat parţial procesul pe care l-a intentat împotriva clubului Juventus Torino pentru restanţe salariale, relatează L'Equipe. Cristiano Ronaldo a...
#Portugalia, #cristiano ronaldo, #Elvetia, #Campionatul Mondial de Fotbal Qatar , #Campionatul mondial 2022