Bielorusa Sabalenka, invidioasă pe Swiatek după trei finale pierdute la Stuttgart: "Vreau și eu o mașină!"

Duminica, 23 Aprilie 2023, ora 16:50
2289 citiri

Primele două jucătoare ale lumii, Iga Swiatek și Aryna Sabalenka, s-au întâlnit în ultimul act al turneului de WTA 500 de la Stuttgart.

Iga Swiatek, numărul unu WTA, s-a impus fără drept de apel în disputa cu Sabalenka, locul doi, scor 6-3, 6-4.

Poloneza a câștigat pentru al doilea an la rând turneul de la Stuttgart. Anul trecut, ea o învingea tot pe Sabalenka în finală.

Pe lângă premiul de 120.000 de dolari, Swiatek a câștigat și un Porsche Taycan Turbo S Sport Turismo.

Sabalenka a pierdut trei finale la Stuttgart și le-a cerut organizatorilor să îi pună deoparte o mașină în caz că mai ajunge în ultimul act.

"Iga, bucură-te de mașină! Am o întrebare pentru sponsori și pentru directorul turneului: Putem să facem o înțelegere, dacă mai joc o finală să primesc și eu una? Am obosit să joc finale și să plec fără mașină. O să mă întorc până câștig și eu una".

Sabalenka s-a făcut că lovește cu racheta mașina câștigată de Swiatek.

Borna impresionantă atinsă de Iga Swiatek. E doar a noua tenismenă din istorie
Săptămâna aceasta va fi a o suta pentru jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek pe poziţia de lider al clasamentului WTA. Swiatek este a noua jucătoare din istorie care atinge suta de...
Meci de poveste în semifinale la WTA Stuttgart. Ce s-a întâmplat cu lidera mondială
Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, liderul WTA şi principală favorită, a fost eliminată sâmbătă seara, în semifinalele turneului WTA 500 de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii...
#Porsche Taycan Turbo S Sport Turismo, #finala Stuttgart, #Iga Swiatek, #aryna sabelnka , #stiri tenis