Saudiții au revenit cu picioarele pe pământ după victoria incredibilă cu Argentina. Arabia Saudită fost învinsă de Polonia în al doilea meci

Sambata, 26 Noiembrie 2022, ora 14:17
5241 citiri
Arabia Saudită. Foto: Facebook / FIFA World Cup

Polonia a reușit prima victorie la Campionatul Mondial de Fotbal după 2-0 cu Arabia Saudită.

Zielinski și Lewandowski au marcat golurile polonezilor care vor juca pentru calificarea în optimi cu Argentina, în ultima etapă.

Saudiții au ratat un penalty în prelungirile primei reprize.

A fost primul gol din carieră pentru Robert Lewandowski la Campionatul Mondial de Fotbal.

După două meciuri în grupă, Polonia are 4 puncte, iar Arabia Saudite are trei puncte.

Saudții au câștigat uluitor cu Argentina în prima etapă.

Desfășurarea partide Polonia - Arabia Saudită 1-0:

Minutul 1 - a început partida

Minutul 13 - Ocazie mare pentru Arabia Saudită: Szczesny respinge greu un șut al saudiților.

Minutul 38 - Polonia deschide scorul prin Zielinski

Minutul 45 - Penalty acordat pentru Arabia Saudită după o consultare VAR. Saudiții ratează lovitura de la 11 metri. Szczesny respinge de două ori

Minutul 45+10 - Finalul primei repriza. Polonia conduce cu 1-0

Minutul 46 - A început repriza a doua.

Minutul 55 - Ocazie mare pentru saudiți: Szczesny respinge din nou un șut al saudiților.

Minutul 63 - Ocazie mare pentru pentru polonezi: Milik trimite mingea în bară.

Minutul 82 - Lewandowki marchează primul său gol la Mondiale. Polonia conduce cu 2-0

Minutul 90+7 - Finalul meciului. Polonia câștigă cu 2-0

Polonia:

Szczesny (Juventus) – Bereszynski (Sampdoria), Glik (Benevento), Kiwior (Spezia) – Cash (Aston Villa), Bielik (Birmingham City), Krychowiak (Al-Shabab), Frankowski (Lens) – Zielinski (Napoli) – Arkadiusz MILIK (Juventus), Lewandowski (Barcelona).

Rezerve: Grabara, Skorupski – Bednarek, Grosicki, Gummy, Jedrzejczyk, Kaminski, Piatek, Skoras, Swiderski, D. Szymanski, S. Szymanski, Wieteska, Zalewski, Zurkowski.

Selecţioner: Czesław Michniewicz

Arabia Saudită:

Al-Owais (Al-Hilal) – Abdulhamid (Al-Hilal), Al-Amri (Al-Nassr), Al-Bulaihi (Al-Hilal), Al-Breik (Al-Hilal) – Al-Najei (Al-Nassr), Al-Malki (Al-Hilal), Kanno (Al-Hilal) – Al-Buraikan (Al-Fateh), Al-Shehri (Al-Hilal), S. Al-Dawsari (Al-Hilal).

Rezerve: Al-Aqidi, Al-Rubaie – Al-Abed, N. Al-Dawsari, Al-Ghannam, Al-Hassan, Al-Oboud, Asiri, Behebri, Madu, Otayf, Tambakti.

Selecţioner: Herve Renard

Premierul Poloniei avertizează că situația din Ucraina a devenit „critică”, dar nu poate oferi Kievului sisteme Patriot. „Trebuie să ne protejăm propriul spaţiu aerian”
Donald Tusk, premierul polonez a avertizat vineri, 19 aprilie, că în Ucraina situaţia pe front este critică şi săptămânile următoare ar putea să decidă deznodământul războiului...
Tentativă de asasinat asupra lui Zelenski pusă la cale de Kremlin. Suspectul, arestat după vizita în Polonia
În urma unei acțiuni comune a Serviciului Ucrainean de Securitate (SBU) și a Procuraturii Generale de la Kiev, precum și a serviciilor speciale poloneze, a fost reținut un cetățean polonez...
#Polonia, #Arabia Saudita, #Campionatul Mondial de Fotbal Qatar , #Campionatul mondial 2022