USR nu-l accepta pe Neamtu ca viceprimar al Capitalei: "Sustinerea lui ar fi o abatere de la protocolul semnat intre Alianta USR PLUS si PNL"

Luni, 05 Octombrie 2020, ora 14:46
Autor: Sinziana Verestiuc
USR nu-l accepta pe Neamtu ca viceprimar al Capitalei: "Sustinerea lui ar fi o abatere de la protocolul semnat intre Alianta USR PLUS si PNL"
Liderul USR Bucuresti, Claudiu Nasui FOTO Facebook

Claudiu Nasui, liderul USR Bucuresti, nu e de acord ca Mihail Neamtu (PMP) sa primeasca un post de viceprimar al Capitalei, asa cum a lasat de inteles premierul Ludovic Orban.

Claudiu Nasui considera ca numirea lui Neamtu ar incalca protocolul de colaborare intre PNL si USR PLUS semnat inainte de campanie, care stipuleaza ca fiecare partid va avea cate un viceprimar, potrivit Adevarul.

"Deocamdata sunt doar zvonuri si nimic mai mult. Nu am avut nicio discutie concreta pe acest subiect. Sustinerea lui Mihail Neamtu ar fi o abatere de la protocolul semnat intre Alianta USR PLUS si PNL. Ne-am anagajat sa avem un viceprimar fiecare. Mihail Neamtu a fost unul dintre cei care au propagat minciuni despre USR in campanie. Eu nu pot sa le recomand consilierilor generali USR un vot pentru Mihail Neamtu. Cand s-a pus problema ca Neamtu sa fie candidatul comun al dreptei pentru Sectorul 3, filiala USR de acolo a reactionat dur, a fost extrem de suparat", a declarat pentru Claudiu Nasui, liderul USR Bucuresti pentru sursa citata.

PNL a validat protocolul de colaborare la nivelul administratiilor locale cu PMP. Intrebat despre posibilitatea ca Mihail Neamtu sa fie viceprimar, Ludovic Orban a precizat ca nu este exclusa aceasta varianta.

Potrivit legii, pot fi doi viceprimari ai Capitalei. Protocolul semnat de PNL si USR PLUS in august prevede ca unul dintre viceprimarii lui Nicusor Dan va fi Vlad Voiculescu, in timp ce al doilea va fi numit de PNL.

Potrivit sursei citate, Catalin Deaconescu si Stelian Bujduveanu au cele mai mari sanse pentru postul de viceprimar. Astfel, PNL ar trebui sa renunte la functie in favoarea lui Mihail Neamtu.

"Sustinerea Miscarii Populare ma onoreaza. Premierul Orban a spus ca este o optiune de luat in calcul. Decizia finala ramane, insa, la Nicusor Dan (care n-are o majoritate confortabila daca un singur consilier PNL sau USR absenteaza, se imbolnaveste ori defecteaza...", a scris Mihail Neamtu pe Facebook.

Nicusor Dan, primarul ales al Bucurestiului, a anuntat ca ar vrea sa coopteze si PMP in noua majoritate din Consiliului General al Municipiului Bucuresti, desi PNL si Alianta USR PLUS au o majoritate la limita: un singur vot mai mult. In vara, alianta condusa de Ciolos si Barna s-au opus unei aliante cu partidul lui Traian Basescu.

 Articol citit de 6923 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    MosGerila
    05.10.2020, 16:57
    usr scrasneste din dinti? Barna si-a pus iar chilotii pe cap?
    Cred ca Nicusor Dan are un cuvant de spus.
    Domnul Nemtu este cel mai potrivit candidat pentru Comisia de Cultura a capitalei, ca vice primar.

    usr nu are nici un candidat de calitatea lui Neamtu.

    Barna nu pierde nimic in asteptarea alegerilor parlamentare.
    Atunci va primi ceea ce ii rezerva Diaspora si Emigratia.
    Credeti ca vom vota vreodata un partid de stanga ca usr-, care nu vrea sa-si murdareasca manusile in perioada de criza mondiala si pandemie?

    Diaspora va acorda incredere celor care isi inmoaie camasa, care accepta sa fie impopulari daca este nevoie, dar sa administreze corect si inteligent tara!

    usr-amistilor: nu se poate face omleta fara sa spargeti ouale!
    Ma gandesc la cele ale lui Barna, in primul rand.
    barabula
    05.10.2020, 15:53
    si de ce
    l-ar promova usereul pe basescu?
    v_sile
    05.10.2020, 16:43
    Corect
    Dar mai exista inca o intrebare: De ce trage atat de mult Orban de Basescu?
    Munteanu7
    05.10.2020, 15:20
    USR insista si persista in greseala
    Pentru ce ? Au riscat la locale, acuma risca si majoritatea in consiliu pentru o fitza a celor de la sectorul 3 care au ce au in speta cu Mihai Neamtu ? Omul desi usor nationalist spre extrema, e educat, cinstit, sa fim seriosi au USR oameni mult mai rai decit Neamtu. De exemplu chiar cel care a candidat la sect. 3, un cvasi necunoscut, foarte sters.
    v_sile
    05.10.2020, 16:42
    USR persista in greseala de a respecta un document scris
    Un acord semnat de intre USRPlus si PNL in care scrie negru pe alb "unul dintre viceprimarii lui Nicusor Dan va fi Vlad Voiculescu din partea USRPlus, in timp ce al doilea va fi numit de PNL."

    Nu scrie niciunde acolo ca USRPlus va fi fortat de PNL sa il voteze pe PMP-istul Mihai Neamtu ca viceprimar.

    Clasa noastra politica s-a invatat sa isi foloseasca cuvantul dat si/sau documentele semnate INAINTE de alegeri ca hartie igienica DUPA alegeri. Evident ca cei de la USRPlus par niste ciudati in contextul asta.

    P.S. USRPlus si PNL au impreuna 29 de consilieri, adica au deja MAJORITATEA, cu 3 consilieri mai mult decat PSD+PMP (26 de consilieri impreuna). Zbaterea lui Basescu de a ramane in carti, la putere, o inteleg. Ce face Orban inteleg mai greu.
    rc
    05.10.2020, 18:27
    nu vad de ce s-ar complica usrplus sau pnl?
    lucrurile sunt mult mai simple daca neamtu nu e viceprimar la bucuresti si ma astept ca lucrurile sa ramana asa.

    pnl deja e atacat ca nu au avut nici un candidat suficient de bun pentru primarie, ar fi absurd sa nu aiba pe nimeni suficient de bun nici pentru viceprimar, plus ca ar pierde vizibilitate in bucuresti
    Munteanu7
    05.10.2020, 16:52
    Unde e problema ?
    "in timp ce al doilea va fi numit de PNL." Si daca PNL il numeste pe Neamtu, care e problema ?
    rc
    05.10.2020, 16:31
    usr nu a acceptat pmp din cauza lui neamtu
    inainte de alegeri si s-au descurcat, de ce l-ar accepta acum dupa ce au castigat? sters si extremist de dreapta sunt lucruri foarte diferite, chiar opuse, iar cei stersi nu sunt periculosi.

    promovarea ideilor de extrema dreapta e inacceptabila si ar fi ridicol si ipocrit din partea usr sa-l accepte, pentru ca au facut vant unor membri pentru acelasi lucru. pmp sa iasa cu altceva, altfel daca asta e tot ce au de oferit, sa fie sanatosi. daca pmp voteaza din nou cu psdul, dispare
    MosGerila
    05.10.2020, 17:05
    @rc. Nu l-as caracteriza pe domnul Neamtu drept
    EXTREMIST de dreapta! Este de dreapta, si punct!
    Nu vad in ce consta extremismul sau?
    In verbul alert si cultivat, in educatia exceptionala pe care o are, in cultura sa evidenta?

    Iar pe de alta parte, nu vad in ce USR ar fi un partid de dreapta!!!
    Pe cat doriti sa pariem ca isi va da arama pe fata in scurta vreme?
    Din ce grupuri europarlamentare fac parte PNL, PMP si USR?
    Va raspund eu: PNL si PMP din PPE. USR din Renew (ex ALDE). Si asta doar datorita lui Ciolos, nu lui Barna, care este un ilustru necunoscut in Europa.
    Munteanu7
    05.10.2020, 16:38
    pentru ca au o majoritate foarte firava altminteri
    de aceea. Si Neamtu nu este extremist de dreapta, aici exagerezi. Eu am spus ca este usor nationalist spre extrema, poate m-am exprimat gresit, e mai nationalist decit media, asta vroiam sa spun, dar nu l-am auzit niciodata sustinid vederi cu adevarat fasciste, departe de el.
    DAN-795
    05.10.2020, 15:19
    MAI SCARPINATI-VA VOI unde poate nu va doare, ca sa incepeti un
    scandal inutil tocmai cand inca sunteti pe afara , bolshevicii va pot arunca din tren cu saci cu tot , sau o sa vi-i puneti in cap , ca sa nu va doara ..
    CROP
    05.10.2020, 18:07
    @rc
    Pai n-ai cum sa crezi atat timp cat ai expus pr ostiile pe care le-ai postat: "simpatizant legionar cu studii de teologie"!
    Asta inseamna ignoranta, incultura, nestiinta si o educatie scolara deficitara!
    Pune mana si citeste cate o carte, chiar de istorie nu ti-ar strica, informeaza-te mai bine, NU de pe goagal sau vichipedia!
    wert
    05.10.2020, 16:01
    PMP-istul Neamtu e un bofon
    Evident nu are ce cauta Neamtu la Primaria Generala. Nu numai ca e un bufon si o sursa inepiuzabila de scandal, dar nici macar nu a fost candidat pentru Consiliu General.

    Asa ca PNL sa desemneze pe cineva de la ei. Daca nu sunt in stare, atunci poate desemneaza USR iarasi pentru PNL pe cineva, pe langa Vlad Voiculescu, care va fi unul din viceprimari.
    Munteanu7
    05.10.2020, 18:11
    rc Rank user: x5 05.10.2020, 17:50
    OK, iarasi exagerezi, imi pare rau. Neamtu simpatizant legionar ??? Astazi ? Hai domnule, sa fim seriosi, acuma vorbesti de alunecarile de pe vremea cind avea 16 ani si citea pe marii interbelici ? Sau cind a facut greseala sa recite din Radu Gyr ? A afirmat clar si raspicat ca detesta legionarismul.
    rc
    05.10.2020, 17:50
    nu pot sa cred ce entuziasm a trezit
    propunerea unui simpatizant legionar cu studii de teologie ca responsabil de cultura in bucuresti. mi se pare o gluma proasta. de ce sa nu il faca direct cenzor sef, sa ne asiguram de puritatea culturii si ca sa re-evaluam principiile nobile ale legionarilor?

    sunt sigur ca bucurestenii cand au votat usrplus si pnl nu se asteaptau la noua drepta, pe care o puteau vota direct, asa ca simpatizantii legionari pot sa mai astepte macar pana la urmatoarele alegeri. sunt curios daca neamtu a votat la referendumul pentru familie
    CROP
    05.10.2020, 17:10
    Nicusor Dan
    E familist, Neamtu e familist si intelectual cu mult peste unii din usere, Clotilde la fel, Voiculescu si el (nu am auzit sa spuna altceva). Problema e la ceilalti din usere mai wert! Problema neamului astuia e ca altii (mai progresisti) ar vrea pentru noi ceea ce noi nu vrem! Asta daca intelegi?! Asa ca Neamtu daca face scandal, nu face degeaba! E bine sa mai pondereze cativa vizionari ultra din usere si cativa corupti si smenari de prin useleul reconditionat zic! Asa ne-am simti mai in siguranta...macar pentru o vreme! Ia partea buna a lucrurilor si gandeste ca poate e mai OK asa! Nu suntem natia care sa renunte niciodata la credinta, la valorile culturale, morale si crestine! Insa imi doresc viziunea celor tineri, ideile pe care le au pana la a aduce atingere unor lucruri pe care din pacate ei nu le cunosc (din ignoranta poate) si multi dintre voi nu le stiti (din nestiinta si incultura)! De acord cu tot ce sustine usereplus, ii admir, le recunosc valoarea insa ar trebui sa fie constienti ei insisi ca denigrarea acestor valori nu le va aduce niciun castig! Si e pacat...mare pacat!