Senatul se reuneste de urgenta pentru autonomia Tinutului Secuiesc. Proiectul incaiera partidele: Ei sunt vinovatii!

Miercuri, 29 Aprilie 2020, ora 11:28
Senatul se reuneste de urgenta pentru autonomia Tinutului Secuiesc. Proiectul incaiera partidele: Ei sunt vinovatii!
Foto: Levente Tofan / Inquamphotos / Hepta.ro

Politicienii isi arunca vorbe grele, iar partidele se acuza unele pe altele pentru faptul ca proiectul de lege depus de UDMR privind autonomia Tinutului Secuiesc a trecut tacit de Camera Deputatilor, urmand sa ajunga la Senat, camera decizionala.

Proiectul a fost initiat de 3 deputati ai UDMR - Biro Zsolt Isvan, Terza Kulcsar si Jozsef Gyorgy - cu doua zile inainte de Craciun si pentru ca nu a fost dezbatut in plen, din diverse cauze, a fost adoptat tacit de deputati, pe 23 aprilie 2020, conform prevederilor Constitutiei.

Proiectul ajunge la Senat, care va fi obligat sa il dezbata si sa se exprime prin vot, iar daca va fi aprobat de senatori, va fi trimis fie la Curtea Constitutionala, fie la presedintele Romaniei, care il poate retrimite la Parlament sau il poate promulga.

Afla ce prevede proiectul de lege pentru autonomia Tinutului Secuiesc, adoptat tacit de deputati: Va avea presedinte si limba oficiala maghiara.

Desi proiectul a trecut tacit pe 23 aprilie, scandalul public s-a declansat dupa aproape o saptamana, iar scanteia a fost aprinsa de Viorica Dancila, fost lider PSD si fost premier, care a scris pe Facebook ca trecerea tacita a proiectului de lege nu arata doar "lipsa de profesionalism, ci si o inconstienta politica", relateaza TVR.

Presedintele PNL, premierul Ludovic Orban, a dat vina pe presedintele PSD, Marcel Ciolacu, care este si seful Camerei Deputatilor, spunand el este cel care "ar fi trebuit sa puna proiectul pe ordinea de zi din plen, astfel ca sa fie respins".

"Existau avize negative in comisii, nu exista niciun impediment sa fie respins. PNL va vota impotriva acestui proiect de lege care excede cadrul legislativ", a mai spus Ludovic Orban.

In replica, Marcel Ciolacu a scris miercuri pe Facebook ca vina ar apartine, de fapt, PNL.

"GUVERNUL a dat raspuns si a trimis PUNCT DE VEDERE dupa mai bine de doua luni de cand i-a fost solicitat, dupa ce se implinise deja termenul de adoptare tacita! Mai mult, Comisia pentru Administratie condusa de PNL a avut nevoie de 3 saptamani ca sa dea un raport pentru aceasta lege.

Mai mult, Biroul Permanent al Camerei a atentionat Comisia de Administratie printr-o adresa ca se implineste termenul de adoptare tacita si ca trebuie sa faca ceva.

Desi reprezentantii PNL mimeaza acum nationalismul, chiar ei sunt vinovati pentru neintrunirea la timp a plenului care sa respinga aceasta lege. Pentru ca au venit infectati in Parlament si nu am putut tine sedinte fix in perioada in care s-a implinit termenul de adoptare tacita pentru aceasta lege", s-a justificat presedintele Camerei Deputatilor, subliniind ca "PSD va vota impotriva acestui proiect de lege si il va respinge URGENT la Senat, care e camera decizionala".

O pozitie neasteptata a avut fostul premier PSD, actualul presedinte al Pro Romania, deputatul Victor Ponta, care a dezvaluit miercuri ca a "aflat ieri seara, din presa, despre existenta acestui proiect", dand asigurari ca "senatorii Pro Romania vor vota impotriva!".

La randul sau, fostul ministru de Finante Eugen Teodorovici (PSD) a postat pe Facebook un amplu comentariu incarcat de numeroase semne de exclamare, sub titlul "Romania nu este de vanzare!!".

"Nu exista nicio scuza pentru ce s-a intamplat la Camera Deputatilor! Depunerea acestei initiative legislative, pentru autonomia asa-zisului Tinut Secuiesc, de catre cativa parlamentari care NU ar mai trebui sa fie in Parlamentul Romaniei nici macar o singura clipa si trecerea TACITA a acesteia in Camera Deputatilor nu reprezinta altceva decat o incercare marsava din partea unora de a FURA cu buna stiinta ceea ce apartine poporului roman si din partea altora de a VINDE aceasta tara‼️

Si unii si ceilalti nu sunt altceva decat TRADATORI de tara si de neam‼️Nu vreau sa aud si nu am cum sa accept scuzele sau explicatiile niciunui lider politic din Camera Deputatilor, fie el de la PSD, PNL, Pro Romania, PMP si, in niciun caz, de la seful UDMR‼️ TOTI trebuie sa-si asume aceasta situatie, precum si faptul ca eticheta pusa, incepand de azi, de catre poporul roman asupra lor este pe deplin meritata - LASI, TRADATORI, VANZATORI de NEAM si TARA‼️", a scris senatorul PSD, printre multe altele.

Miercuri dimineata, presedintele interimar al Senatului, Robert Cazanciuc, a anuntat pe Facebook convocarea plenului chiar astazi, de la ora 14:00, unicul punct pe ordinea zi fiind proiectul de lege privind autonomia Tinutului Secuiesc.

C.B.

 Articol citit de 12751 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Livakiada
    30.04.2020, 12:05
    Orice-ar fi
    lasatul secului trebuie sa devina lasatul secuiului.

    oricum dispar pe cale naturala, ca "marii" azteci, incasi, maiasi, ... "genialii" rusi...
    Comentariu inadecvat
    Avantul_Propasirea
    29.04.2020, 12:40
    vaslasul lui dragnea, recte ciolacu, i-a ridicat lui iohannis
    mingea la plasa. care a punctat! presedintele are prerogativa constitutionala de a refuza semnarea legilor vadit neconstitutionale.
    vgabriel2k
    29.04.2020, 13:58
    Bine ca exista speranta
    in parlamentul derutatilor...latraii peremisti pusi de zdrangnea pe liste in 2016 au vandut tara "secuilor" lui csecke(mare ministru,mare caracter...stie el cate spitale a inchis de-au crapat rumanii pe drumul dintre spitale),hunor,...
    Bine ca au mandrii romani memorie cat are si carasul auriu,la alegeri tot pe astia i-or vota...ca deh,cele 30 de secunde au trecut,tradarile s-au uitat,doar conturile unora incapabili sa lege doua vorbe s-au facut dodoloate.Asa-i ca traim bine,precum un matelot ne ura in bascalie?Tot ala ce-i trimitea afara pe medicii nemultumiti de politica lui,da' acu' e tare aprig la criticat...si rromanilor le place,ca le zice bine.
    MacGigi
    29.04.2020, 12:31
    Ciolacu este INOCENT :))) Nu stie ce au discutat Dragnea,
    Dancila, Tariceanu, Melescanu cu ministrul de externe maghiar Siijkarto (sau cum il mai cheama) impreuna cu udmr, 64 comitate (cei care au pus bomba in Harcov), sub provirea induiosata a lui Viktor Prban si a tovarasului Putin, viitorul Imparat al Ruso-Ungariei.

    Melescanu: https://i1.wp.com/foter.ro/wp-content/uploads/2018/02/127104_archiv_foto.jpg?fit=750%2C430&ssl=1

    Dragnea: https://www.actmedia.eu/images/articles/180208101013liviu_dragnea_peter_szijjarto_1_465x390.jpg

    Hunor: https://lh3.googleusercontent.com/proxy/Jg_d-1bwJ3rw0bom1J2B_y_AO-lV_XJWmago0-DQwPMokJ4xhGfaj4z6AZk3DgOrKZszg3K7Ym-ljlvvw0B_4D7XnMt9a5uqUF7cy8MYX5eHqqVA5Lo-vaEUzbFGKVtpdWcGYnkB5LJ8jhv7qKNxnbc

    Viktor Orban si Ungaria Mare :)))))
    https://media.realitatea.net/multimedia/image/201804/w728/viktor_orban_ungaria_mare_07599200.jpg
    vgabriel2k
    29.04.2020, 12:14
    Treaba-i simpla,
    Conducerea parlamentului e detinuta de peremistii rosii,ei controleaza lista de legi aflate pe ordinea de zi...de altfel ce sa astepti de la unu' ce vana alaturi de homar teroristu'?
    Interesanta e abordarea asta a unora ce falfaie in vazul prostilor teme nationalite si bat palma cu sclavii orbanului unguresc.
    Gile
    29.04.2020, 12:11
    O aiureala
    Articolul 1 din Constitutia Romaniei este foarte clar :
    Romania este stat national, suveran si independent, unitar si indivizibil.
    Ca sa poata sa treaca legea propusa de udmr trebuie modificata Constitutia !
    Va mai aduceti aminte ce urlau udmr-istii sa reformulam articolul 1 din Constitutia Romaniei care nu le permite sa rupa nimic din teritoriul Romaniei ?
    Daca ne prezentam masiv la vot la alegerile parlamentare urmatoare lasam udmr-ul in afara parlamentului !
    Doamne-ajuta !
    florescujohn
    29.04.2020, 12:06
    De ce anularea pensiilor speciale nu trece tacit
    Ce *** de Costitutie, o lege poate trece fara saa fie votata in plen!!!
    Timpitii planetei. Nic macar de hirtie igienica nu e buna Costitutia.
    Kasper
    29.04.2020, 15:08
    Chiar asa?
    Nu citesti, proiectul de lege privind eliminarea pensiilor speciale a trecut de Parlament si inainte de a fi trimis la promulgare a fost contestat la CCR de catre CSM, ICCJ si Avocatul Poporului. Acum CCR se afla in pronuntare, dar avand in vedere faptul ca este in conflict de interese, fiind vorba si de pensiile lor, este previzibila decizia pe care o vor lua.
    Gile
    29.04.2020, 12:15
    Foarte simplu
    Toate legile (inclusiv Constitutia) facute de bolsevici (mafia PSD, cum se numesc astazi) trebuie reanalizate si reformulate de o majoritate parlamentara care sa nu includa bolsevicii Romaniei (mafia PSD, cum se numesc astazi) !
    Ar fi pentru prima data dupa 1945 !
    alphpha
    29.04.2020, 12:02
    Parlamentari
    de doi bani vechi, care dorm in papuci, numiri politice ale unor neisprăviți care habar n-au cu ce se mănancă postul pentru care primesc salarii imense, indolența tuturor...astea sunt cauzele pentru care s-a ajuns aici. Dacă este o Constituție și o lege, toți ar trebui trași la răspundere și nici unul să nu mai fie pe viitoarele liste la alegeri. Ne-om trezi că adormiții ăștia cine știe ce legi mai votează.
    Gile
    29.04.2020, 12:07
    Foarte simplu
    Ar trebui sa existe niste cerinte pentru ca un individ sa ocupe postul de parlamentar (ceva de genul : studii, limbi straine, activitate profesionala de succes, cazier, carnet de conducere, s.a.m.d.)!
    Traiannn
    29.04.2020, 12:24
    CINSTE si DEMNITATE ! atat .
    ...........................
    Gile
    29.04.2020, 11:57
    Foarte simplu
    Parlamentul este controlat in totalitate de catre mafia PSD !
    In aceste conditii este foarte clar cine este de vina ! Mai ales ca udmr-ul a votat toate modificarile legilor justitiei cot la cot cu mafiotii PSD !
    Dar bineinteles ca mafiotii PSD dau vina pe oricine altcineva ca sa scape basma curata !
    Insa intreb si eu : de ce mafiotii PSD n-au uitat sa supuna la vot in plen modificarile facute pe legile justitiei ?
    wert
    29.04.2020, 11:45
    PSD&PNL - aceeasi mizerie
    dar vreo initiativa de taiere a pensiilor speciale si a salariilor de lux ale nomenclaturii PSD&PNL nu ar fi trecut nici din greseala....!!!

    aia cu autonomia mai vedem, parlamentarii oricum iau salarii degeaba ca habar nu au ce voteaza, important era sa nu apara ceva cu pensiile speciale si veniturile uriase ale protipendadei PSD&PNL, restul nu conteaza pentru astia...