Sedinta la Cotroceni la ora 14.00. Presedintele Iohannis l-a convocat pe ministrul Educatiei, Sorin Cimpeanu

Joi, 08 Aprilie 2021, ora 11:36
Autor: Teodor Serban
Sedinta la Cotroceni la ora 14.00. Presedintele Iohannis l-a convocat pe ministrul Educatiei, Sorin CimpeanuKlaus Iohannis, presedintele Romaniei/Foto: Administratia Prezidentiala

Presedintele Klaus Iohannis l-a convocat joi, 8 aprilie, la o sedinta pe ministrul Educatiei, Sorin Cimpeanu. La intalnire nu participa premierul Florin Citu.

Potrivit Administratiei Prezidentiale, sedinta va avea loc la ora 14.00. Discutia vine in contextul in care elevii sunt in vacanta, iar pentru majoritatea dintre ei aceasta va continua pana in 4 mai. Elevii din clasele terminale vor urma, insa, incepand de saptamana viitoare, cursuri online, avand in vedere ca urmeaza examenele nationale. Inca de la luarea deciziei de a prelungi vacanta de primavara, autoritatile au discutat si despre posibilitatea revenirii elevilor fizic in banci pentru finalul anului solar. Acest lucru depinde, insa, de evolutia pandemiei si de luarea tuturor masurilor, inclusiv testare masiva.

Pana acum, insa, foarte putine dintre testele rapide achizitionate cu intentia de a fi folosite in scoli s-au utilizat, ministrul Sorin Cimpeanu precizand ca parintii le considera invazive. In replica, Ministerul Sanatatii a transmis ca alte tipuri de teste rapide nu sunt suficient de concludente.

 Articol citit de 1939 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Injineru
    08.04.2021, 23:50
    Mai rasfirati, tovarasi alogeni, mai rasfirati !
    .
    alex-7
    08.04.2021, 14:19
    De ce nu apare klausduro pe prima pagina a ziarelor , de ce nu
    apare cu prima doamna a tarii decat la biserica. De ce jurnalistii lui peste prajit nu fac o comparatie cu realizarile celor doi mari si brutali dictatori ai Romaniei. Cate fabrici de zahar are klausduro ? raspuns numai..una singura(plavanul importa 80 % din cantitatea de zahar necesara pentru consum) iar ceausescu avea..33 de fabrici. Realizarile purtatorului de cuvant de la palat sant infioratoare pentu tara si poporul roman (toate sant cu 0,0,0 sau cu minus -,-,-. Amaratului de la Scornicesti nu i-a dat nimeni milioane de dolari. Nu inteleg de ce klausduro nu este suspendat conform cu regurile UE. Cate proteste trebuie sa organizeze romanii ?!
    Emigrantul-Anonim
    08.04.2021, 15:54
    Ai aflat povestea zaharului: te uiti la Realitatea+ Bravo!
    N-ai NETFLIX?
    RexMundi
    08.04.2021, 12:53
    GileIMBECILUL Rank user: x4 08.04.2021, 12:02
    intalnire dintre obscur profesor de fizica si minstru invatamantului... ce dauna mai dau elevilor ! misto nickname GileIMBECILUL ,e cu dedicatie? ha,ha ,ha...
    Tot-la-vale
    08.04.2021, 12:41
    Ambii
    complici la distrugerea invatamantului din Romania, sau chiar profitori. Se vir intelege intre ei.😅 "Romania educata" - o baliverna mai mare inca nu am auzit
    BaronulRed
    08.04.2021, 12:38
    #CeVaMaiPlaceSaFitiProstiti
    Domnule președinte, ce se mai aude cu cele 80 miliarde de euro promise in campania electorală pt PNL? Am ințeles că ați trimis nește tiruri pt a ridica sacii cu bani, pe unde sunt acum?
    Nelamurit
    08.04.2021, 12:54
    Mai ai rabdare un pic
    Banii ii vor aduce in sacose cei care vor merge la sparanghel in primavara asta.
    GileIMBECILUL
    08.04.2021, 12:02
    hahahahahaha ....Putin DE Romania convoaca Guvernul lui
    la discretie ! Skiorul tarii ...va schimba Constitutia , nu a reusit inca , dar o va face ! S-au este plin de milioane de euro si asteapta sa o "taie" in tarile calde

    https://www.cotidianul.ro/sibiu-mindria-homosexualilor-bernd-fabritius-klaus-iohannis/

    https://virginradio.ro/klaus-iohannis-de-la-1-iunie-vom-putea-merge-la-plaja-si-la-terase/

    https://www.libertatea.ro/stiri/familia-iohannis-s-reintregit-germania-1573517
    BaronulRed
    08.04.2021, 11:49
    Despre ce vorbim?
    Surse, cică vrea să interzică meditațiile, toți profesorii au devenit experți imobiliari acum, nu se poate așa ceva, n-ai cum!?!
    P.S. Werner chiar mai mișcă?