PSD, dupa ce Dan Barna a anuntat ca premierul nu mai are sustinerea USR PLUS: "Singura solutie este sa ne intoarcem la popor prin alegeri anticipate"

Miercuri, 14 Aprilie 2021, ora 16:22
Autor: Teodor Serban
PSD, dupa ce Dan Barna a anuntat ca premierul nu mai are sustinerea USR PLUS: "Singura solutie este sa ne intoarcem la popor prin alegeri anticipate"
Florin Citu a ramas fara sustinerea USR PLUS FOTO Facebook/ Florin Citu

PSD a transmis ca exclude scenariul de a sustine in Parlament un guvern minoritar PNL. Reprezentantii partidului au mai spus ca presedintele Klaus Iohannis si PNL-USR PLUS- UDMR, trei partide care au pierdut alegerile anul trecut, sunt responsabili de criza pe care au creat-o, iar daca seful statului nu e capabil sa isi faca treaba de mediator, atunci singura solutie sunt alegerile anticipate.

"PSD nu va sustine din Parlament niciun guvern minoritar PNL. PSD nu va sustine niciun guvern condus de PNL sau de USR-Plus. PSD exclude categoric orice scenariu de acest fel. Iohannis si cele trei partide care au pierdut alegerile anul trecut sunt responsabile de criza pe care au creat-o. Daca Iohannis nu e in stare sa isi faca treaba de mediator, singura solutie este sa ne intoarcem la popor prin alegeri anticipate, pentru ca actualul Parlament nu mai raspunde vointei populare, iar romanii s-au lamurit cat de nocivi sunt PNL si USR+ pentru intreaga societate", arata un comunicat de presa al partidului.

Dan Barna: "Premierul nu mai are sustinerea USR PLUS"

Vicepremierul Dan Barna a declarat miercuri ca revocarea lui Vlad Voiculescu, ca este o decizie unilaterala si imatura politic, care ridica semne de intrebare asupra capacitatii premierului de a conduce Romania intr-o perioada delicata.

El a precizat ca premierul Florin Citu nu mai are sustinerea USR-PLUS. Barna a afirmat ca si desemmnarea sa ca interimar la Ministerul Sanatatii este tot o decizie unilaterala. Acesta a cerut o intalnire de urgenta a coalitiei de guvernare miercuri sau joi pentru a avea un dialog responsabil cu Ludovic Orban si Kelemen Hunor pentru retragerea increderii lui Florin Citu.

 Articol citit de 3819 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Vasile_Roaita
    15.04.2021, 01:19
    Ce sa faca ? Da si el cu batzul prin gard.
    Toti reprezinta poporul.
    Stan
    14.04.2021, 18:47
    Da, hai sa ne întoarcem la Gurile Stirbe cu Alzheimer,...
    ...la Floricica dansatoarea, la țigănimea asistata, la interlopi, sa ne facă ei Guvernu' PSD!
    Aaah, cand dreaku mai scăpăm de ultimii oameni de valoare din tara, sa plece si ei unde vad cu ochii, sa rămană p-acilea doar ai noștri, ca sa ne asiguram guvernarea veșnica intr-o Rrromanie in disoluție?
    Stefannel
    14.04.2021, 18:09
    Rebut de clasa politica
    De un an de zile Romania si poporul roman (la fel ca toata planeta) trec prin niste momente f. dificile si nu avem oameni care sa ne conduca.
    In loc sa fie unitate, vad o clasa politica incompetenta, hoata si corupta.
    Gile
    14.04.2021, 17:21
    Interesant
    Ciolacule !
    Cu ce vreti sa va intoarceti la popor ?
    Cu partea dorsala ?
    Pai asa stati de peste 75 de ani !
    Pauperovici
    15.04.2021, 01:22
    Nu ne murdarim
    igiena intima inainte de toate.
    alphpha
    14.04.2021, 16:59
    Într-o
    vreme de criză ca asta, numai anticipatele mai lipsesc
    Stefannel
    14.04.2021, 18:05
    Ei lipsesc
    Pai in Martie anul trecut covidul batea la usa si Plavannis voia anticipate. Acum nu ar fi bune?
    Ambigua
    15.04.2021, 13:09
    E o mare diferenta...
    Atunci Covidul era doar pe drum, nu batea la usa, acum e in casa...
    Sebulba
    14.04.2021, 16:55
    Hahaha!!
    Abia asteapta AUR anticipate! ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
    Vasile_Roaita
    15.04.2021, 01:26
    Ai dat in bobi ?
    Ce credibilitate are Simion cu interlopii ?
    DUTTY
    15.04.2021, 09:27
    La fel ca Werner,cazzo,Sica,Turcan....
    Mai vrei???
    RN
    14.04.2021, 16:52
    Le plouă în gură...
    Așa or să și rămină. Pină la anticipate e cale lungă.
    coolsnow
    14.04.2021, 16:31
    ciolacu a ratat intoarcerea la popor in 2017 si in 2018
    dar acum crede ca e o solutie buna
    Comentariu inadecvat
    cartophil
    14.04.2021, 17:00
    Barna are mintea scurta. Daca se fac azi alegeri iese P$D
    fara probleme. Si ne intoarcem iar la Ciuma Rosie. Lui Voiculescu s-ar putea sa-i placa. El s-a simtit bine cand a fost ONG-ist si scria pe Facebook de dimineata pana seara. S-a trezit ditamai ministru intr-un minister extrem de greu, in care se invart banii cu lopata, el care nu a avut in subordine, niciodata, nici macar 2 gaini.
    Sa ne aducem aminte ca Barna si USR n-au vrut sa intre la guvernare in guvernul Orban, i-au lasat pe liberali sa incaseze toate suturile in fund datorate problemelor lasate in urma de guvernarea P$D.
    Hastalavista
    14.04.2021, 18:19
    daca Romanul este Dobi-TOC e clar ca iese PSD
    dar ce vrei sa te Ka-cy in vointa Poporului ??
    tara de analfabeti hoti puturosi si pomanagi!
    barabula
    14.04.2021, 17:16
    Era vorba de Ciolacu
    nu de Barna, dar așa este cand citești pe dungă
    mutu2
    14.04.2021, 16:30
    Băi psd- ule ?
    Acum sunt bune anticipatele? Cand aveați majoritate nu erau bune nici măcar alegerile la termen.