Reactia PSD la actiunea de demolare a chioscurilor de la metrou: "Politicienii USR-PLUS au scos ranga in razboiul lor cu politicienii"

Joi, 08 Aprilie 2021, ora 09:02
Autor: Alina Toma
Reactia PSD la actiunea de demolare a chioscurilor de la metrou: "Politicienii USR-PLUS au scos ranga in razboiul lor cu politicienii"Reactia PSD la actiunea de demolare a chioscurilor de la metrou FOTO Facebook/Vitalie Cojocari

Senatorul PSD Neamt Razvan Cuc, fost ministru al Transporturilor, a criticat, miercuri, modul in care au fost demolate spatiile comerciale din statia de metrou Stefan cel Mare.

"Politicienii USR-PLUS au scos ranga in razboiul lor cu bucurestenii! Demolarea chioscurilor de la statia de metrou Stefan cel Mare, de astazi, este inca o dovada a dispretului absolut pe care ministrul Drula de la Transporturi si colegii sai din USR-PLUS il au pentru bucuresteni!

Azi bucurestenii l-au vazut pe primarul sectorului 2 manandu-si personal fortele in lupta cu spatiile comerciale si pe directorul Metrorex cu ranga in mana! Paziti de Politia Locala a sectorului 2, acestia au luat cu asalt magazinele din statia de metrou. Unele nu fusesera nici macar golite, aveau marfa inauntru", a afirmat Razvan Cuc.

Senatorul PSD Neamt a adaugat ca a fost un "abuz" ce s-a intamplat, miercuri, in statia de metrou Stefan cel Mare.

"Dincolo de toate relatiile comerciale dintre Metrorex si proprietarii afacerilor din statiile de metrou (sindicalisti sau nu, nu are nicio importanta), o astfel de actiune cum este demolarea fortata poate avea loc doar dupa ce a fost incuviintata de o instanta de judecata si numai in prezenta unui executor judecatoresc.

Altfel este un abuz grosolan! Faptul ca singurul primar care a raspuns invitatiei domnului Drula ii este coleg de partid spune multe despre aceasta actiune. In sectorul 2 sunt doar trei statii de metrou, in celelalte sectoare sunt mai multe. De ce s-a grabit primarul acesta sa intervina? De ce nu se intampla la fel in celelalte sectoare? Pentru ca, in afara de sectorul 1, celelalte sectoare din Bucuresti nu au primar userist", a mai spus Razvan Cuc.

Fostul ministru al Transporturilor a explicat ca demolarea spatiilor comerciale s-a facut doar in baza unei decizii de primar.

"Cum a justificat acest domn, Radu Mihaiu, demolarea? A emis o decizie de primar! Apoi a pus-o imediat in executare. Nu a trecut-o nici macar prin filtrul Consiliului Local. Daca domnul Drula i-a dat ordin, domnul Mihaiu s-a executat si a trecut la operatiunea "ranga"!", a sustinut fostul ministru PSD.

Senatorul PSD Neamt a subliniat ca situatia de la metrou este si una sociala, avand in vedere ca in spatiile comerciale lucreaza circa 1.600 oameni.

"Dincolo de barbaria celor intamplate azi la metrou, mai trebuie adaugat ceva. In spatiile comerciale din statiile de metrou lucreaza foarte multi oameni. Asociatia lor spune ca in jur de 1.600. Demolarea inceputa azi inseamna lipsirea a 1.600 de familii de un venit care le asigura supravietuirea. La ce pot spera acesti oameni cu un guvern care nu a facut nimic pentru romanii afectati de pandemie?

Un guvern sub care economia romaneasca face, pe zi ce trece, pasi spre mormant! Va da domnul primar o decizie prin care le va asigura banii pentru mancare sau medicamente? Le va da locuri de munca la firma sa de IT??? Nu, USR-PLUS nu face si nu va face nimic pentru romani. Dimpotriva! Asa cum spunea ministrul Drula: legea e lege pentru toti, dar sigur nu se referea la el si la colegul lui primar de la sectorul 2", a mai afirmat senatorul PSD Razvan Cuc.

 Articol citit de 6671 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    neamtu51
    08.04.2021, 20:24
    Razvanel e invidios
    Adica chioscarii nu mai au contracte din 2018 si tu, mai razvanel, ceri judecata? Nu e clar ca doi ani de zile au stat pe un loc fiind in ilegalitate? Tu, ca PSD-ist, de ce ai tolerat ilegalitatea? Fiindca banditul ala de la sindicatul metroului era psd-ist de-al vostru? Cred ca sponsoriza pusculita de partid, dar baga si la buzunar. Prin faptul ca i-ai luat apararea, ai recunoscut fara sa vrei ca e vorba de mafia voastra psd-ista.
    Stefannel
    08.04.2021, 12:51
    Asemanarea Vietii
    Sunt singurul care vede asemanarea dintre Iliescu - Cosma si Drula - dir Metrorex/Primarul sect 2?
    Gurgui017
    08.04.2021, 18:26
    Tov. fitick pensionarul special si revolutul cu patalama ca
    a incaput in decembre 89 in spatle poponetzului femeii lui, ce s-a ajuns in al Parlament ca e sorginte latina, TU ai tupeul sa postezi aici si sa arati cu destiul ???
    Esti un padu che ce suge la greu din bugetul statului si vrei sa ne educi tu ???
    Scarba cat cuprinde tov. pensionar special si posesor de carnte de rovolut !
    firczak gheorghe
    08.04.2021, 18:47
    Cu rect=Dutty=Gurgui
    Imi pare bine că iți mai descopăr o identitate, vanzătorule de neam, omul miliției și securității, vidanjorul care informa organele despre ce fac oamenii, cand merg la toaletă. Acum te complaci in solda străinilor, jegosule. Cum poți dormi noaptea cand știi că servești interese străine, trădătorule?
    Gile
    08.04.2021, 13:07
    Foarte simplu
    Cred ca esti singurul si cred ca ai problema de judecata!
    firczak gheorghe
    08.04.2021, 17:03
    Cu rect=Dutty
    Ai reapărut jeg comunistoid, informator al miliției și securității ca administrator de bloc? Te-au trimis din nou stăpanii de peste hotare să te desfășori pentru arginții primiți? Dispari nimurucule, du-te la cei care te plătesc. Acolo nu mai trebuie să contești romanismul, să blasfemiezi eroii de la 1 Decembrie 1918, de la Alba-Iulia.
    DUTTY
    08.04.2021, 16:31
    Foarte simplu!!!
    Mafia penlist neomarxista in toata splendoarea ei!!!!
    ioanr
    08.04.2021, 12:08
    Mare personalitate si CuC
    auzi:"a criticat, miercuri, modul in care au..."dar cine a pus batista pe tambal, cine a lasat la mana sindicatului spatiile ? Cine a pasuit faptul ca acest contract dintre Metrorex si Sindicate era expirat din 2018 ? CUC nu a fost cumva pe la ministerul Transporturilor ? Nu cunva s-a murdarit si el, fie si pentru faptul ca stia este tot o faradelege.Dar nu, el nu denunta altceva ci modul cum s-au demolat spatiile.
    Tot ce vine dinspre psd pute a minciuna.
    Gurgui017
    08.04.2021, 18:35
    Mai ioane, TU ai habar cat de cat de Lege ???
    Ce prerogative sa aibe un director Metrorex in executarea silita ???
    Idem rezistentul ala de la S2, de s-a ajuns primar ???
    Oare TU mai ioane de inchiriezi un spatiu, iara dupe o vreme chiriasul tau nu isi indeplineste obligatiile drept pt care nu ii mai prelungesti contractul de inchiriere, il somezi si apoi te duci peste al chirias cu ranga sau te duci matale la trebonal sa obtii hotarare judecatoreasca de evacuare si apoi... cu un EXECUTOR judecatoresc, in baza alei hotarari, il vei evacua, chiar si cu sprijinul politziei locale si a jandarmilor daca se impune !!
    Poi mai ioane, intre Metrorex si ai chiriasi is niste porcese pe ROL, care nu sunt finalizate !
    Cum DR acu face D.ula si sluga sa evacuare silita doar in baza unei somatii dara asistati de politie si jandarmerie, care in loc sa infaptuiasca Legea protejeaza niste abuzuri ce nu s-au mai pomenit pe acest pamant ???
    Oare voi sunteti sanatosi si partea cu cerebelul cand aplaudati o executare silita fara executor judecatoresc (singura institutie ce poate face asa ceva) si a unei hotarari definitive si executorii de evacuare a chiriasului ???
    Evacuarea cu ranga, a creat deja un PRECEDENT ff periculos si de veti auzi ca si oarece "privati" (a se citi camatari) vor proceda IDEM, sa ii aplaudati si pe aia !!!
    Noroc
    08.04.2021, 12:04
    Nu-i de mirare,
    Tocmai Razvan CUC, cel mai prost ministru are atata tupei sa critice!!Mda, este PSD-ist deci.....de inteles!
    GileIMBECILUL
    08.04.2021, 11:02
    Aveti aici pe Gile ARHIETIPUL trollului ce denigreaza si care
    demonsreaza ca prostia NU doare dar se vede dupa comentariile si frecventa lor ....Prostul harnic , Nu VA PUNETI cu el 😁
    Gile , baga mare , cititorii sa-ti vada prostia in plina splendoare ....hahahahah
    Gile
    08.04.2021, 10:08
    Doare rau
    Codrin Stefanescu schelalaie pe blogul sau : "Dictatură e atunci cand un primar și un director demolează ilegal magazinele oamenilor! Fără nici o hotărare judecătorească, fără nici un drept! Și nimeni nu-i trage la răspundere!".

    https://youtu.be/ODQoH2cxEp8
    RexMundi
    08.04.2021, 11:51
    bai glie
    ia vezi punktaju ,lumea ce zice? daca erai pe strada cu propaganda ta ordinara erai plin de ... aveai nevoie de servetele la greu sa te stergi pe fata .... !!!
    Gile
    08.04.2021, 13:06
    Foarte simplu
    Iti multumesc pentru cele 80 de voturi date in cateva minute!
    Dar te agiti degeaba deoarece pe mine nu ma intereseaza punctajul!
    Daca te ajuta cu ceva, spune-mi si-ti acord de fiecare data punctajul maxim !
    In rest numai de bine si succes la creat de noi si noi conturi deoarece este o munca grea si asta !
    Gile
    08.04.2021, 09:59
    Foarte simplu (a se citi cu multa lamaie)
    Ce spune Sputnik ?
    Sputnik preia postarea eroului rusofil Sputnik : Victor Ciutacu de la RTV!

    "Pentru afirmația "un cartel se destructurează cu ranga", ticălosul ăsta de Drulă, produs al mișcărilor de stradă cu justiția in gură și cu lanternuțe aprinse, ar trebui să nu mai existe in politică incă vreo trei vieți de acum, nu să fie ovaționat de niște primitivi cu ifose de evoluați.
    Dar, la noi pe șanț, e exact ce trebuie. Așa că-i prevăd o luminoasă carieră politică. Dar sunt tare curios cum ar reacționa viteazul ăsta de insectar dacă i s-ar intampla că dea nas in nas, in viața reală, cu vreunul cu ranga-n mană", scrie Victor Ciutacu.

    Concluzia : Pe rusofilii din Romania ii doare rau destructurarea sindicatului mafiei PSD de la Metrorex !
    Gile
    08.04.2021, 09:49
    O curiozitate
    Oare cati bani incaseaza periodic mafia PSD de la sindicatul infractional condus de mafiotul PSD Radoi?
    In plus sa nu uitam ca pentru aceste spatii comerciale patronii trebuiau sa plateasca si taxe de protectie catre clanurile interlope (trup si suflet alaturi de mafia PSD).
    Mafiotul PSD Radoi trebuie sa se pregateasca de puscarie :

    https://youtu.be/JhwWhy2oNcg
    Gile
    08.04.2021, 09:42
    Foarte simplu
    Această rangă ar trebui infiptă in toate buboaiele crescute la san de mafia PSD (si nu numai) in ultimii 31 de ani!
    Este un exemplu de urmat de toate autoritatile din Romania!

    https://youtu.be/DfobYyXViic
    Comentariu inadecvat
    Gile
    08.04.2021, 10:16
    Ha, ha, ha !
    Am auzit si eu pe strada ca toata lumea (dar absolut toata lumea) vrea cat mai repede la guvernare tripleta patriotica Ciolacu, Sosoaca si Simion manevrati de patriotul Putin de la Moscova pana-n 2036!

    https://youtu.be/k9kKl7QUwro
    RexMundi
    08.04.2021, 09:40
    au rezolvat economia
    astia de la usr au rezolvat economia.. hja,ha ,ha de demolat toti sunt buni dar de construit canci ,numai vrajeala neomarxista.