PSD a trecut de Senat proiectul prin care se sarbatoreste 10 august, zi in care au fost gazati de jandarmi mii de romani. UDMR s-a abtinut

Marti, 22 Octombrie 2019, ora 11:19
PSD a trecut de Senat proiectul prin care se sarbatoreste 10 august, zi in care au fost gazati de jandarmi mii de romani. UDMR s-a abtinut
Foto: Arhiva Ziare.com

PSD a trecut, luni, la vot in Senat proiectul depus de Liviu Pop prin care ziua de 10 august, cand in 2018 zeci de mii de romani au fost gazati de jandarmi in Piata Victoriei, sa fie declarata Ziua unitatii civice. Opozitia s-a opus, iar UDMR s-a abtinut de la vot.

Conform votului electronic inregistrat pe site-ul Senatului, proiectul a fost votat de toti cei 43 de senatori PSD prezenti si de trei neafiliati. Toti senatorii PNL si USR au votat impotriva, iar toti senatorii UDMR s-au abtinut.

Senatorul PSD Liviu Pop este cel care a a depus proiectul pentru instituirea Zilei Unitatii Civice in data de 10 august, sustinandu-si demersul prin faptul ca violentele de la uriasul protestul din Piata Victoriei au dus la "divizarea cetatenilor si degradarea unitatii civice, decaderea integritatii umane si promovarea intolerantei si dezbinarii".

"Aceasta initiativa reprezinta o necesitate ca urmare a identificarii problemelor existente si a anticiparii riscurilor potentiale in relatiile cetatean-cetatean sau cetatean-Stat", afirma Liviu Pop.

Potrivit proiectului, autoritatile administratiei publice centrale si locale pot acorda sprijin logistic si pot aloca fonduri din bugetele proprii in vederea organizarii manifestarilor dedicate sarbatoririi acestei zile.

Proiectul a fost depus la scurt timp dupa ce peste 20.000 de persoane protestasera in Piata Victoriei la un an de la violentele inregistrate la protestul Diasporei, din 10 august 2018.

Manifestatii de protest au fost organizate pe 10 august 2019 si in marile orase din tara.

C.B.

 Articol citit de 10079 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    clujanul
    22.10.2019, 15:12
    mare e gradina parlamentului
    si multe a,,,,,le sun in ea.........pacat ca le si intretinem
    MosCraciun
    22.10.2019, 15:07
    @wert. Mai minciunel, cred ca ai memoria scurta si confunzi
    realitatea cu dorintele :)))

    In 10 august, iata ce a cerut Barna USR-ului:

    "Liderul USR, Dan Barna, a declarat, pentru Dc News, că partidul pe care il conduce va participa la miting doar pentru a strange semnături pentru campania "Fără penali'. Barna a spus că nu a invitat membrii USR să participe la protest decat in măsura in care vor strange semnături, aceștia fiind imbrăcați in celebrele tricouri albe inscripționate. Liderul USR a declarat că va fi prezent la miting tot pentru această acțiune".

    Barna a venit sa cerseasca semnaturi, nu sa fie gazat ca DIASPORA #REZIST !!!

    https://www.dcnews.ro/protest-10-august-dan-barna-anun-privind-manifesta-ia-din-pia-a-victoriei_607035.html

    BARNA&USR#REJECT
    ioanr
    22.10.2019, 14:55
    "Sa nu dea
    Dumnezeu cel sfant/Sa vrem noi sange,nu pamant/Cristosi sa fiti/Nu veti scapa nici in moprmant" spunea G.Cosbuc si pacat ca inca mai are dreptate.
    Asta ar trebui sa stie toti romanii si sa iasa la vot, daca le pasa de tara lor!
    oranghutan
    22.10.2019, 14:07
    Da, domne, toată ţara să serbeze cu cântece de voe bună
    si cu netărmurită bucurie ziua in care dujmanii boborului, plătiti de Soros, de Brucsăl, de Johannis, de Kovesi, de agenturili străine si de statu paralelipipedic, au fost pusi cu botu' pe labe de falnica jandarmerie romană, care serveste cu devotament pesedeii nostri iubiti!
    Si să se dee lege ca ziua de 27 mai, in care dracnea, marele martir al neamului romanesc, a fost azvarlit in ocnă de aceiasi dujmani ai boborului, să fie declarată zi de doliu nationa, acu' si-n vecii vecilor, amin!
    MosGerila
    22.10.2019, 13:45
    Criminalii din psd pot sa voteze 23 august daca doresc!
    10 august nu le apartine lor, celor care au schilodit romani in strada, care au gazat copii, femei si barbati, care au atacat populatia cu tunuri de apa...

    Criminalilor psd-alde-udmr, sunteti responsabili si veti fi adusi in fata judecatorului european, daca justitia romana este incapabila sa va condamne!

    DIASPORA#REZIST va promite ca nu ramaneti nepedepsiti!
    JestersTear
    22.10.2019, 13:30
    Stiti cum e treaba asta?
    Este ca si cum efectuezi o defecatzie la usa omului si apoi suni la usa ca sa ii ceri hartie igienica. Cam asa cu proiectul acesta al lui Genunche. Un inadecvat. Ne cere sa sarbatorim ziua unitatii civice cand ne-am luat gaze si pulane cat cuprinde. Sa si-o bage in fund si sa o sarbatoreasca la ei in Kiseleff.
    oetzi
    22.10.2019, 13:30
    Cireasa de pe tort pentru psd si pop liviut genunche...
    noa cu asta si mai tare i-ati scos pe oameni la vot..ziua asta la anul se va vota sa fie numita "actiunea dictaturii psdiste=comuniste impotriva romanilor de pretutindeni" !!!
    22.10.2019, 12:02
    asta chiar e culmea nesimtirii....
    PSD-ul este dragnizat pana in maduva oaselor....jandarmii ,ofiterii SRI infiltrati intre manifestanti si care au mimat un comportament violent pt a oferii prilejul Jandarmeriei sa-i snopeasca in bataie pe cei ce platesc impozite sau ii intretin pe parintii care au ajuns sa traiasca dintr-o pensie de 200 euro, toti acesti bugetari de lux SRI, jandarmerie isi vad in continuare de privilegiile lor, nu-i asa?
    florescujohn
    22.10.2019, 11:36
    Psd i-a gazat, tin documentele secrete si acum sarbatoresc
    e o mascarada. Carmen a secretizat si a musamalizat totul iar acum vrea sa dea manifestantiilor gazati o medalie de onoare.
    Rahatii astia nu mai nimic de facut?
    I-au prostit pe toti. desecretizam si dupa aia la tribunal.
    Sa vezi cum ii mai merge tirtita lui Veo atunci. Sint convins ca ea a avut un factor hotaritor.
    wert
    22.10.2019, 11:18
    eu eram in Piata in 10 august
    si acolo mai erau toti useristii (inclusiv Dan Barna), cativa de la pnl (foarte putini) si multi alti tineri entuziasti, dar suparati.

    iar Draknea si Carmen Dan au zis ca vor sa scoata Romania din Europa. Si aproape au reusit.
    Traiannn
    22.10.2019, 12:55
    Cata nerusinare pot avea acesti DERBEDEI PSD-isti !!!!!
    Cred ca nu vom putea da jos acesti jegosi moral decat

    printr-o MASIVA iesire in strada.

    P.s. Sunt efectiv blocat de tupeul acestor nenorociti.