Proiectul privind autonomia Tinutului Secuiesc a fost respins definitiv, de Senat

Miercuri, 29 Aprilie 2020, ora 15:56
Proiectul privind autonomia Tinutului Secuiesc a fost respins definitiv, de Senat
Foto: captura video Facebook / Epoch Times Romania

Senatul a respins miercuri, in regim de urgenta, proiectul privind autonomia Tinutului Secuiesc depus in decembrie de trei membri ai UDMR si care a trecut tacit saptamana trecuta de Camera Deputatilor.

In favoarea proiectului s-au inregistrat 9 voturi, ale UDMR, in timp ce 126 de senatori au votat impotriva relateaza Digi24.

Senatul este in acest caz camera decizionala, proiectul fiind astfel respins definitiv de catre Parlament.

Urmareste aici desfasurarea sedintei de azi a Senatului:

Presedintele Klaus Iohannis a criticat PSD si UDMR pentru cele intamplate la Camera Deputatilor.

Citeste aici textul integral al Declaratiei de presa sustinute de Klaus Iohannis.

Urmareste reactia presedintelui in format video:

In replica, liderii celor doua partide l-au acuzat pe presedinte ca face declaratii "anti-romanesti", iar presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a pretins scuze.

Afla mai multe despre: PSD si UDMR reactioneaza dur la acuzatiile lui Iohannis pe tema maghiara - O iesire anti-romaneasca si anti-democratica!

Citeste si:

 Articol citit de 15402 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Pauperovici
    30.04.2020, 00:18
    @Oare ce-or gandi acum votantii PSD!?
    inca n-au terminat de gandit, ceva in creier pedaleaza nasol si o voce ii tot cheama la arme sa opreasca coloane de tancuri.
    conectarea la oaza voiculesciana le mai alina suferintele, asa se simt din nou in putere, plimbandu-se fericiti prin Cismigiu in timp ce floarea Romaniei murea zdrobita de bocancii analfabetilor.

    cumva se va termina si asta
    29.04.2020, 23:30
    se impune urgent arestarea complotistilor ciolacu+kelemen
    si condamnarea lor si celorlalti colaboratori
    la inchisoare pe viata.
    deocamdata,trebuie avut in vedere ca acesti
    banditi mizerabili sa nu fuga din tara.

    diicot sau dna ?
    sau poate alta structura ?
    MacGigi
    29.04.2020, 18:55
    Azi nu este duminica, dar cum avem voie sa ne bucuram de ziua de azi
    va trimit frumoase salutari din Diaspora Voastra :)
    Beautiful Sunday / Daniel Boon:

    https://www.youtube.com/watch?v=631PLQd7y5s

    Romania straluceste, udmr si psd se usuca, asta este viata!
    A inceput sa urce seva in romani, ceea ce ma bucura infinit de mult.

    Kélémen halott, Cziolaku mo rt!
    Albinele zumzaie pe coliva :)
    29.04.2020, 23:26
    mustele,nu albinele
    stiai ca jijeetdrol e muscoi ?
    das kann ich nicht glauben,denn er einen esel ist :)
    Tot-la-vale
    29.04.2020, 17:46
    Si cu asta, basta!
    Putem pune capăt isteriilor și diversiunilor model securist.
    hello
    29.04.2020, 19:18
    Adica psd-isto-udmr-ist !
    Du-ti idea pana la capat ...
    Tot-la-vale
    29.04.2020, 19:24
    Opinia ta.
    Ești liber să crezi ce vrei.
    anaviva
    29.04.2020, 19:00
    Joc ala USL
    ca sa distraga atentia populatiei de la jaful economic ce il produc , toate partidele mana in mana cu PNL , sau facut aranjamente . votati voi deputatii pentru autonomie si ies eu iohannis si spun ca sunt contra ca sa castige pnl voturi . asta nu inseamna ca sa oprit furatul , in romania rtot se fura
    MosGerila
    29.04.2020, 17:33
    Presedintele Iohannis a spus KLAR: autonomia KAPUT.
    Csolaks & Hunos au spus si ei, mai pe balbaite: NEM TUDOM :)))
    Tinand cont ca germana este mai raspandita decat maghiara, as spune in romaneste: AJUNGE!

    Frontierele Romaniei sunt deschise, cetatenii care doresc sa se intoarca in Maghiaria natala nu sunt retinuti. Pot sa-si faca geamantanul si sa incalece catre Panonia.

    Ah, am uitat esentialul:

    Limba romana este limba OFICIALA a Romaniei. Peste tot!
    Presedintele Romaniei este presedinte pentru toata Romania, Harcov inclus!
    Este cea mai inalta autoritate a statului roman si asa va ramane in continuare.
    UDMR este un ONG etnic, nu este un partid. Modificati legislatia (prost facuta) care da posibilitatea UDMR sa mai existe in calitate de partid parlamentar.

    Parlamentul mafiei rosii a subminat suveranitatea romanilor. Nu parlamentul comanda in Romania ci poporul roman impreuna cu Executivul, format din guvern si presedinte.

    Romani, luati-va inapoi tara si suveranitatea.
    Scoateti psd in afara legii. Ceilalti mici mafioti vor crapa de bolile curente :)))
    Mesiah
    29.04.2020, 18:19
    Bine articulat!
    Cui nu-i place Romania, indiferent de etnie, sa plece!
    hello
    29.04.2020, 19:17
    Inclusiv mafiotii infractori ai psd !
    Sa plece drakkne din Romania !
    Comentariu inadecvat
    MacGigi
    29.04.2020, 19:07
    Jijeet Drol, mai poti inghite tot ce manaci ?
    You really break my heart.
    Nici cu ciopartirea Romanie nu v-a tinut miscare.
    Iar ai pariat pe o gloaba fara dinti (vezi puscariasul Leave You Draknea).

    Ciuleste urechea. Asta se aude azi in Diaspora :)
    https://www.youtube.com/watch?v=2Lmqp2wpg-g
    movici
    29.04.2020, 16:26
    Cele 4-5 milioane de Bengosi Manelisti distrug România!
    Vor continua sa voteze Pisdisti ca ii lasa sa isi faca de cap!
    Au neamt ar fi bun acum, sa faca curatenie pana nu se mai aud Manele pe la Radio sau TV.
    marian_21
    29.04.2020, 16:21
    incompetenta...
    poate avem 3 scenarii in aceasta poveste:
    1. incompetenta lui Ciolacu si tot aparatul de sub el - consilieri, angajati din aparatul presedintelui camerei deputatilor,etc, care sunt platiti cu bani grei, din impozitele pe care le platim noi;
    2. Intentia clara de a creea o divesiune de la faptul ca pnl a reusit sa iasa cu bine din coronavirus - ptr ca acum castiga electorat;
    3. ajutarea udmr de catre psd - cum a facut-o la alegerile europarlamentare cand psd-istii au votat udmr in oltenia si moldova ptr a atinge pragul de 5%, motivul - la urmatoarele alegeri sa ii ajute.
    Realizati ce pleonasm logic - un roman vrea sa dea parte din ardeal ungurilor, iar un neamt se opune.
    Gile
    29.04.2020, 16:55
    Solutia
    Iesim masiv la vot si udmr este istorie !
    Merita sa iesi la vot ca sa scoti udmr in afara parlamentului!
    hello
    29.04.2020, 19:15
    Dar si psd trebuie trimis la plimbare !
    Nu numai udmr ... Daca scapam de astea doua mafii rosii, anexele lor, adica alde, pro-ponta si altele vor disparea de la sine !
    MAMULOS
    29.04.2020, 17:26
    Trebuie scosi din tara, nu din parlament.
    Fac pragul electoral in orice pozitie, cum poti sa-i

    scoti din parlament?

    Niciodata nu stii cine are nevoie de aliante, asa ca...trebuie lovit psd, pentru ca ungurii fac 5%!!!
    RB2015
    29.04.2020, 17:01
    Corect
    Sunscriu vot masiv anti-ciuma roshie psd/udmr/alde. Ciuma roshie la puscarie pentru cel putin 20 de ani si confiscarea averilor. Hunor si Ciolacu incuplati pentru atentat la siguranta nationala.
    mameluc
    29.04.2020, 16:18
    Oare ce-or gandi acum votantii PSD!?
    Cum adica "partidul nostru":
    *care ne "apara" de SOROS
    *care ne fereste de rosiile infectate
    cedeaza Ardealul UNGARIEI?!?

    Intrebarea care se Pune in mod firesc, Ciolacu este INCOMPETENT!?!

    Unde s-a mai pomenit ca PSD sa fie criticat de...Dāncilā!?
    becher
    29.04.2020, 16:08
    pai cum facem,
    Senatul,a luat fata CD.Foarte bine,luati si vacarul din fruntea camerei.
    jelu
    29.04.2020, 16:06
    DEMISIA CIOLACULE
    Ai facut PACT cu extremistii maghiari din UDMR.

    Huuuuooooo!
    DEMISIA Ciolacule!
    Mesiah
    29.04.2020, 18:03
    PSD trebuie sa dispara!
    Avem nevoie de un nou partid de stanga.
    Prima conditie: sa nu includa nici un membru PSD. Prea sunt toti din cale afara de prosti.
    Corupti sunt toti politicienii, dar asa prosti altii nu mai sunt!
    Pauperovici
    30.04.2020, 00:00
    "Avem" cine ?
    in stepa sunt probleme mari de la un virus mic.
    Liandra
    29.04.2020, 17:10
    Sa le traiasca Ciolanul, de ce demisie ?? pleaca un Manelist
    vine altul,serban Niciolaie sau Codrin , ce mie tusa ce mie junghiul !!
    poate sa o readuca pe Viorica , tot un Drac-nea !
    Tot-la-vale
    29.04.2020, 19:06
    Pierdere de vreme
    Decat să-ți pierzi vremea cu mine și cu alții răspunzand la comentarii, ar fi mai bine să pui mana pe o carte de gramatică a limbii romane, clasele de gimnaziu, că te faci de ras. Profită din plin de timpul liber ca să nu ajungi mai rău decat Viorica Dăncilă la capitolul agramatism.