Laura Codruta Kovesi vrea ca Parchetul European sa isi inceapa activitatea de urmarire penala de la 1 iunie

Miercuri, 07 Aprilie 2021, ora 20:35
Autor: N.G.
Laura Codruta Kovesi vrea ca Parchetul European sa isi inceapa activitatea de urmarire penala de la 1 iunieLaura Codruta Kovesi. Foto: arhiva Ziare.com

Laura Codruta Kovesi, procurorul sef european, a trimis miercuri o scrisoare Comisiei Europene in care propune ca Parchetul European sa isi inceapa activitatea de urmarire penala din 1 iunie.

Kovesi afirma in scrisoare ca de la numirea Colegiului Parchetului European au fost adoptate decizii-cheie pentru infiintarea institutiei, a fost recrutat personal pentru biroul central din Luxemburg si a fost pregatit un sistem de gestionare a cazurilor, care poate fi utilizat.

Colegiul EPPO a numit deja procurori europeni delegati in 10 state, iar procedurile de selectie din celelalte state membre sunt in curs, sustine Kovesi, potrivit unui comunicat de presa.

Biroul Procurorului General European (EPPO) are jurisdictie in 22 de tari europene. Ungaria, Polonia, Suedia, Danemarca si Irlanda au decis sa nu adere la acest proces.

Parchetul European va desfasura investigatii transfrontaliere cu privire la fraude care implica fonduri UE re depasesc 10.000 de euro sau cazuri de frauda transfrontaliera a TVA ce au ca rezultat daune care depasesc 10 milioane de euro.

Laura Codruta Kovesi a depus juramantul la sfarsitul lui septembrie, alaturi de cei 22 de colegi ai sai, proveniti din statele care participa la aceasta cooperare intarita.

 Articol citit de 12903 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    niculaeda
    08.04.2021, 12:30
    @medgidiotnicolai
    "dupa susccesul de ieri"

    "in dosarul intomit de dna"

    "din dosarele instrumentare de procurorii lui luluta"

    - Ja mo ! 😫
    MacGigi
    08.04.2021, 00:58
    Daca aude Daddy Draknea ce vrea Codruta, isi taie degetele cu
    flexul :)))) Toate...
    Irinuca a inceput sa planga...
    GileIMBECILUL
    08.04.2021, 12:46
    Bey , MacGigi postac azilant in Helvetia ...te-am pupat cu
    POSTERIORUL ....daca intelegi , s-au sa-ti fac un desen ??
    😂😁🤣😅
    Buna mancarea la cantina ??? soacialul merge ???
    ciorile emigrate in Elvetia au jucat la doua capete : ori la furat ori pe social ! ciorile nu sunt acceptate sa aibe un Job ; nici romanii ...nu sun bine veniti ! mai cititi !!
    toti sunt la pomana
    ULAKE
    08.04.2021, 10:52
    Tu o lucrezi din tesla ... la inghinale.
    Inchide ochii si strange din dintzi.
    Palitura va fi dureroassa.
    SidneyCratier
    07.04.2021, 22:23
    Haida, Kove, mammă, câtă vreme vă ia?
    Fură interloppennii ăștia și frunzele din tufe, dreakk...aduceți și voi niște "araesstacci"?
    Unii să-i spaRRRgă gros la galaxxxy?
    Fără milițișiții locali...care de fapt trebuie trimiși, ei, la ocnă.
    ULAKE
    08.04.2021, 00:35
    Haida-mo kko-vesi, cat iti mai trebe sa dai cu basu in bobor
    ca fura bhudistii astia si haratu de supt tine!
    Ina18
    07.04.2021, 21:11
    "Episodul de azi nu e o infrangere"
    declara doamna Kövesi de la sediul DNA,avand in spatele ei,la propriu si la figurat,echipa cu care a lucrat.
    A fost discursul sustinut in 2o18,dupa revocarea din functia detinuta.
    Imi amintesc exact cu cata tristete si resemnare am ascultat-o atunci.
    Si iata,a avut dreptate.
    Mult succes,Codruta!
    PS Au fost multe persoane care s-au opus prin cele mai infame mijloace parcursului ei,sus de tot pe lista mea ar fi Tudorel Toader.
    ULAKE
    08.04.2021, 00:32
    "Imi amintesc exact cu cata tristete
    si resemnare am ascultat-o atunci."

    HA HA HA HA HA
    shi cu equipa de bhudisti cum ramane? cand incepe activitatea?
    RexMundi
    07.04.2021, 20:49
    serios ?
    Ungaria, Polonia, Suedia, Danemarca si Irlanda le-au dat cu flit... ha ,ha ,ha
    tokmai unguri lu madam kovesi ! pe fratele lu madam cand il salta pt surparea autostrazi ?
    medgidnicolai
    08.04.2021, 10:43
    dupa susccesul de ieri
    adica achitarea data de inalta curte in dosarul intomit de dna fostului procuror sef adjunct al parchetului prahovs si controversatului om de afaceri si fost parlamentar ghita, puteti sa o laudati pe luluta care era mai mare in acea vreme peste dna. in 20 % din dosarele instrumentare de procurorii lui luluta, s-au dat achitari pana acum. mii de oameni printre care si magistrati celebri au fost cercetati abuziv, unii din ei clacand sau decedand.
    GileIMBECILUL
    08.04.2021, 12:57
    zizi 123... postac pupinc turist ca tine si
    halitor de marmelada maro , va plateste bine Skiorul ca sa-i faceti propaganda si Citu va ingrasa cu shaorme ....
    bagati mare acum cat mai sunt in libertate ca dupa mandat vor fi descoperite toate mizeriile lor cu miliardele imprumutate! ...Acum au Justitia la picioare cum o avea Dragnea !
    A invatat lectia Skiorul Romaniei si acum o aplica ...d'aia NU A SCHIMBAT nimic din Legile Justitiei ....pai ce, e prost ??
    z123456
    08.04.2021, 11:00
    ma medgi
    v-au scos stapanii iar la postare si pe tine si pe mondialu si pe ulache?
    Se vede ca prietenii vostrii din psd au morcovul...pana la frunze. Sa dea Dumnezeu sa primeasca fiecare ce si cat merita, dupa cat au furat....
    SidneyCratier
    07.04.2021, 22:25
    Imediat duppe frakktu.
    Ce mai zice, șogguNașșul, de el?
    Tot ca tine?...
    ULAKE
    08.04.2021, 00:29
    sucares san dilo
    halean harat?