Iohannis: "Romania se confrunta cu un val epidemiologic virulent caruia trebuie sa-i reziste" VIDEO

Miercuri, 07 Aprilie 2021, ora 12:17
Autor: Teodor Serban
Iohannis: "Romania se confrunta cu un val epidemiologic virulent caruia trebuie sa-i reziste" VIDEOKlaus Iohannis este presedintele Romaniei FOTO captura Administratia Prezidentiala

Presedintele Klaus Iohannis a prezentat, miercuri, in cadrul dezbaterii cu tema "Schimbarile climatice, relatia om-natura si sanatatea publica", organizata, cu ocazia Zilei Mondiale a Sanatatii, situatia sistemului de sanatate in Romania in pandemia de coronavirus. Iohannis a spus ca sistemele de sanatate sunt sub o presiune incredibila.


"Epidemia a venit intr-un moment dificil in sistemul nostru de sanatate", a precizat seful statului, la evenimentul "Schimbarile climatice, relatia om-natura si sanatatea publica", organizat cu prilejul Zilei Mondiale a Sanatatii.

"Prea multi semeni pierd zilnic lupta cu virusul. Foarte multi altii se imbolnavesc si au nevoie de spitalizare.

Romania se confrunta cu un val pandemic virulent, caruia treb sa ii reziste. Sistemele de sanatate din lume sunt sub o presiune teribila.

Redeschiderea sustenabila a societatilor si economiilor nu poate fi posibila fara respectarea masurilor", a mai aratat Iohannis

"Imunizarea populatiei prin vaccinare este singurul instrument viabil de a opri pandemia de COVID-19", a mai spus seful statului.

"Sunt necesare eforturi sustinute pentru a tine virusul sub control", a mai precizat presedintele.

Klaus Iohannis spune ca aceasta pandemie ne arata cat de ridicate ajung sa fie costurile umane daca nu s-au luat masuri la timp.

Presedintele Klaus Iohannis participa miercuri de la ora 12.00, la dezbaterea cu tema "Schimbarile climatice, relatia om-natura si sanatatea publica", organizata, cu ocazia Zilei Mondiale a Sanatatii, la Palatul Cotroceni de Administratia Prezidentiala si de Biroul pentru Romania al Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS).

"Obiectivul acestui eveniment este generarea unei dezbateri cu privire la politicile de sanatate si protectia mediului in contextul schimbarilor climatice. Discutiile vor viza efectele schimbarilor climatice asupra sanatatii publice, relatia dintre degradarea mediului inconjurator si aparitia pandemiilor, precum si masuri pentru a intari rezilienta sistemului romanesc de sanatate in fata acestor provocari", arata un comunicat de presa al Administratiei Prezidentiale.

Conform sursei citate, la eveniment vor mai participa dr. Hans Kluge, directorul regional al Biroului pentru Europa al OMS, cat si reprezentanti ai Programului Natiunilor Unite pentru Mediu, ai Parlamentului European, precum si membri ai Guvernului si Parlamentului Romaniei.

Ulterior, presedintele Iohannis il va decora pe Hans Kluge.

- Stire incurs de actualizare-

 Articol citit de 2038 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Pauperovici
    08.04.2021, 01:25
    Romania o sa se confrunte cu o pandemie
    care va izbucni atunci cand, peste ani si ani, vor scoate *** din sacii de plastic in care voi javrelor i-ati zvarlit goi.
    sa vezi atunci, o sa purtati si mastile strabunicilor, pline cu orice
    zoltan 2012
    07.04.2021, 19:25
    ***
    Din pacate ti ai dat examenul de *** esti cretin ce sustine gasca de nemernici PNL cu nimic mai prejos ca PSD in minciuna ,hotie si demagogie.
    alex-7
    07.04.2021, 18:33
    Acest purtator de cuvant a devenit cel mai bas.inos conducator
    din Europa, tot Bucurestiul este infectat. El se crede doctor dar specialitatea lui este in pro.stologie.
    MacGigi
    07.04.2021, 17:54
    Tarile din centrul Europei, Germania (partial), Franta (total),
    Italia, Austria si Elvetia (partial) intra in diferite faze de LOCKDOWN. Sistemele de sanatate ale acestor tari sunt supuse, la fel ca in Romana, unei presiuni enorme. Si sunt sisteme de sanatate care dispun de personal si echipament de calitate exceptionala!

    Mai mult, Franta, tara cea mai inchisa in acest moment, a cerut oficial Elvetiei sa preia bolnavii de Civid pentru care nu mai au loc in tara! Toate cantoanele romande (Geneva, Vaud, Neuchatel si Jura) sunt pregatite si au primit inca din 3 aprilie primii pacienti.

    https://www.24heures.ch/suisse/coronavirus/premiers-malades-france-arrives-suisse/story/12105010

    Presedintele Iohannis nu face decat sa avertizeze guvernul si populatia asupra starii reale de pandemie si asupra consecintelor nerespectarii unor reguli simple de protectie.

    Cand ultimul pat ATI va fi ocupat, ce veti face cu bolnavii de Covid? Ii preia doctorita de la Oradea sau cosmeticiana Alberts? Ii trateaza in clinica de stana dr Becali cu Invermectina?

    Accelerarea vaccinarii este o prioritate de SECURITATE NATIONALA!
    Orice si oricine se opune ar trebui tratat ca tradator al natiunii.
    Vaccinarea NU este obligatorie, la fel ca Educatia si Civilizatia!
    Aveti de ales... cum va asterneti...
    NiktamerGigi
    07.04.2021, 19:20
    Mananci HARAT DEGEABA .....dar asta-i meseria ta si-ti place
    bey finocchio . Lopette FDP ConstantMacGigi Gerila sacamerde

    That the way I like it

    https://www.youtube.com/watch?v=O0_H3F84Yjk
    Stefannel
    07.04.2021, 17:03
    Auzisem altceva
    Pai Citu tocmai ne-a zis sa ne pregatim de relaxare incepand cu 1 Iunie.
    Acuma aflu ca e invers?
    FUCKyouTARFRAD
    07.04.2021, 14:54
    HAhahahaha ...PUPINTURISTII scatofili abonati halit harat
    zilnic ,si la ODE Si OSANALE pentru Plavanul satului au sarit repede la penalizarea comentatorilor onesti ...
    Bufet suedez sa luati zilnic trollilor !
    Trafrad-IDIOTULsitului
    07.04.2021, 13:42
    Presedintele Klaus Iohannis va indeamana la rezilienta pentru ca si
    el face eforturi .
    Trolii , slugile de servici sunt la posta ....hahahahahaha

    https://www.timesnewroman.ro/politic/klaus-iohannis-vizita-de-lucru-la-comunitatea-romaneasca-din-zanzibar/

    https://www.timesnewroman.ro/
    tarfrad
    07.04.2021, 13:32
    Ha, ha, ha!
    Are dreptate președintele Romaniei...

    Este valul de infectare cu prostie gen Balena Baliverna și hAUR... care scoate animalele in stradă la proteste... anti mască... fără mască... iar acum, după doar o săptămană, VOR TOȚI LA ATI...!
    RexMundi
    07.04.2021, 13:31
    asta
    wuhaniss chiar ne crede prosti ? numai de covid se moare ? pana nu il vad pe ludowika mandolina ,catu ,turkana si asta cu vata in nas, imbracati in zinc nu punem botul la vrajeala de cotroceanka...
    BaronulRed
    07.04.2021, 12:39
    #CeBineÎmiPareCăAțiLuatȚeapă
    Extraordinar, președintele vostru este viu, chiar a gavarit ceva, n-ai cum! Măi dar nimic despre pesede, această hidră care a căpușat sistemul de sănătate, noroc că a venit guvernul și parlamentul lui, ce vorbești!
    Nelamurit
    07.04.2021, 13:23
    In cursul zilei
    va aparea si expertul ghighita si dl doctor becali. Daca si ei confirma, atunci credem sigur. Urmeaza in curand decorarea celor doua somitati
    ULAKE
    08.04.2021, 00:49
    draghe rumaness, am esit eara pha stikla
    sa va dau dha sporu casei

    Iara mam infundat cu maioneza da bhudistii stie, e la post!
    darnic00-TROLLcretin
    07.04.2021, 14:21
    Multi trollisti crretini pe acest site zilnic
    sa laude pe Skiorul tarii care merge la Paltinis cand altii sunt carbonizati in spitale
    FUCKyouTARFRAD
    07.04.2021, 14:00
    Presedintele Iohanis explica cum trebuie sa faca
    Presedintele rezilienta :

    https://www.timesnewroman.ro/politic/iohannis-explica-ce-daca-m-am-dus-la-schi-unde-era-sa-ma-duc-la-plaja/

    Urmeaza o lege a la Putin .
    IOhanis Presedinte pana in 2036
    PROSTIMEA SA FIE REZILIENTA .....si trollii helevetul si capsunaru trfrd ETC, etc la fel , daca nu au ce manca sa profite la cantina din fundul curtii ,hahahhahaahahahaa 😂😁🤣