Kelemen Hunor cere o "dezbatere rationala" privind pensiile speciale: "Noi, in 30 de ani, am construit o societate anormala"

Miercuri, 24 Februarie 2021, ora 12:10
Autor: Alina Toma
Kelemen Hunor cere o "dezbatere rationala" privind pensiile speciale: "Noi, in 30 de ani, am construit o societate anormala"
Kelemen Hunor, despre pensiile speciale FOTO Facebook

Vicepremierul Kelemen Hunor a declarat, marti, ca sustine "o dezbatere rationala" privind pensiile speciale, dar ca nu poate fi de acord cu pensionarea la 48-50 de ani si cu pensii mai mari decat salariul.

"Dincolo de populism, ar trebui sa purtam o discutie cu argumente rationale. Ce doreste sa faca statul roman cu anumite categorii profesionale, care sunt in serviciul public, au niste restrictii, incompatibilitati foarte serioase, cum sunt magistratii, judecatorii si procurorii, cum sunt militarii, indiferent daca vorbim de armata sau de alte structuri, cum sunt politicienii, parlamentarii, primarii, care in timpul mandatului nu au voie sa faca anumite lucruri si e bine sa fie asa.

Si atunci, trebuie o discutie foarte serioasa si sa lasam populismul la o parte. Ori mergem pe contributivitate pentru toata lumea, inclusiv pentru magistrati ori, daca statul roman decide ca sunt anumite domenii unde dupa serviciul public, luand in considerare toate restrictiile, dai peste contributivitate o anumita limita, atunci asta se poate discuta. In majoritatea statelor din lumea civilizata asa se intampla", a declarat Kelemen Hunor intr-o emisiune la Realitatea Plus.

In opinia sa, trebuie pusa o limita pentru pensii, astfel incat acestea sa nu fie mai mari decat salariul pe care l-a luat cel care se pensioneaza si nu se poate accepta pensionarea la 48-50 de ani si nici cumulul pensiei cu salariul la stat.

"Ce s-a intamplat? Noi, in 30 de ani, am construit o societate absolut anormala. Si aici suntem vinovati cu totii, cei care am intrat mai tarziu in politica, cei care au facut politica de la bun inceput", a subliniat vicepremierul.

Acesta a dat ca exemplu un fost ofiter de Securitate care l-a anchetat inainte de 1989 si care in prezent are o pensie de 25.000-30.000 de lei si mai lucreaza si intr-o primarie, de unde mai primeste un salariu de 9.000-10.000 de lei.

"Eu sustin o dezbatere rationala. Incerc sa fiu in aceasta coalitie si nu numai, in Parlament, vocea ratiunii si sa spun haideti sa tratam pe toti cetatenii egali", a adaugat Kelemen Hunor.

Vicepremierul a reiterat faptul ca in 2021 se doreste o reforma a sistemului de pensii si o recalculare a acestora, astfel incat sa nu fie nicio pensie mai mare decat indemnizatia presedintelui Romaniei.

Mai puteti citi:

 Articol citit de 3273 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    george 2
    25.02.2021, 00:11
    Secu?!
    Se baga mereu in fata tzapinarul asta secuiesc! Du-te omule la tine in padure si nu-i mai stresa pe romani cu gargara ta poticnita.
    Florin71N
    24.02.2021, 16:56
    Tot despre armata/pensionari militari.Scenariu de demilitarizare?
    Militarii,dupa pensionare au obligatii militare pana la varsta de 60 de ani.Ei pot fi rechemati sub arme in caz de vreun razboi,calamitate naturala etc.Pensionarul civil nu are obligatii militare dupa pensionare.Ce se intreaba azi d-nul Kelemen?Ce sa facem cu pensiile de serviciu ale militarilor,printre multe alte tipuri de pensii speciale?Adica cine sa participe la aceasta dezbatere rationala?Societatea civila?Se vrea parerea tuturor?Se continua cu ura impotriva pensionarilor militari cumva?Clasa politica(de pe la Olguta incoace) a invrajbit societatea civila impotriva militarilor,zbierand la tv:,,uite,colonelul din armata are pensie speciala"!La fel e si cu clasa politica azi?De ce nu demilitarizati tot?Rupeti conventia de aderare la NATO,nu s-ar mai platit astfel nici 2% din PIB an de an,nu s-ar mai cumpara armament second de la altii.Vreti?Doriti dezbateri rationale despre pensii de serviciu militare?Terminam cu militarii activi,ii faceti ce vreti voi,coalitia asta din trei formata,dar atunci dati acelui fost militar dezbracat de haina militara,sa beneficieze de toate drepturile din constitutie de care se bucura azi un civil.Corect?Si atunci,dupa o vechime de 25 ani de asemenea libertati a unui ex-militar ii puteti da doar pensie pe baza de contributivitate.Ca asa este corect.Ca nu a fost militar 20 sau 25 de ani,a fost mut,legat la maini si la picioare traind doar din solda militara decenta ca mai apoi sa ii treci pensia lui pe contributie.Iar de apararea tarii,daca demilitarizati jandarmii,militarii din MApN,spp-istii,pompierii ori serviciile de informatii,vedeti voi la cine apelati sa fim aparati,vreo companie mare dupa afara adusa.Daca statul roman nu si-ar mai dori ca sa isi asume responsabilitatile fata de armata romana,fata de militarii activi si fata de pensionarii militari.Ca nu va mai fi liniste si siguranta in tara,nu s-ar mai asigura dreptul la proprietate privata,ca vor fi razboaie civile,ca acea Constitutie nu s-ar mai putea respecta etc,de vina ar fi atunci cine ar lua asemenea masuri sa se renunte la armata,la militari.Militarii nu produc bani.In niciun stat NATO.Doar cheltuiesc resurse in schimbul sigurantei unei tari,a apararii,sigurantei si ordinii publice.Astea costa,normal.Deci,voi coalitia asta fiti mai responsabila fata de armata,de pensionarii armatei,de calitatea vietii militarilor si al pensionarilor militari.Ca nu va cer solde militare de mii de euro ca in Germania sau pensii militare ca-n statele membre NATO.Aduceti-va aminte ce ati declarat pana in 6 decembrie 2020,ca militarii sunt singurii care sunt indreptatiti sa aibe pensii militare de serviciu,toate celelalte pensii speciale sa fie trecute pe contributivitate.E filmare pe net d-le Kelemen.Uitati-va si la alte state membre NATO!Veti vedea RESPECT,stabilitate in legislatia mil.al statului respectiv fata de pensionarii militari.Azi la noi e ura la guvernanti,vor taieri a pensiilor militare,facandu-le doar contributive??Cu anulare a indexarii pensiilor militare.
    Florin71N
    24.02.2021, 15:18
    Militarii au pensii de serviciu din vremea lui A.I.Cuza
    Vorbesc in numele militarilor,de celelalte pensii speciale,care nu sunt pe principiul contributivitatii nu sunt in masura sa comentez.Militarii in decursul carierei au o gramada de restrictii fata de un civil,neavand voie printre multele de a-si intregi veniturile.Nu are voie sa protesteze,sa-si ceara drepturile prin vreun sindicat si foarte multe libertati ingradite care-s stipulate in constitutie.Militarul e un fel de robot mut care trebuie doar sa execute ordine,nu are libertatea romanului de rand.Nu e langa familie,nu e acasa de sarbatori,ca-i la datorie,sa-si apere semenii,sa pazeasca obiective etc.De contribuit au contribuit si militarii,asa cum a fost legislatia dictata de statul roman.De ce se vine acum sa se intrebe daca militarului i se va da o pensie pe principiul contributivitatii si nu una de serviciu(adica contributivitate plus un supliment acordat de statul roman)pentru acel militar in retragere/rezerva?Nu stiu.Statul roman are o datorie fata de pensionarii militari iar aceasta datorie se numeste pensie militara de serviciu care trebuie sa fie o pensie decenta.E corect ca aceasta pensie de serviciu sa nu depaseasca venitul net lunar care l-a avut acel militar cat a fost activ.Dar tot la fel de corect e ca statul roman sa actualizeze pensiile militare conform soldelor militarilor activi,celor care au iesit la pensie acum 10,15 sau 20 de ani.Acesti pensionari militari iesiti la pensie mai demult au pensii mici,statul uitand de actualizarea acestor pensii militare. De indexare cu inflatia la fel sunt obligati conform legii sa o acorde,nu sa o proroge,cum ati facut voi azi,actuala coalitie.Unde nu e indexare,e scadere a pensiilor,din cauza scumpirii produselor,a traiului de zi cu zi.Legat de varsta de pensionare nu trebuie sa va uitati la ce varsta se pensioneaza un militar,ci la vechimea efectiva ca militar.25 de ani ca militar e destul.Suntem in NATO azi,s-au semnat conventii la aderare legat de conditii de munca a militarilor,de inzestrare,de performanta,de pensii militare.Uitati-va la alte state membre NATO/UE,la ce varsta ies din sistem militarii?.Un exemplu al altor state membre NATO in acest link: https://rezervistitm.wordpress.com/2019/07/15/cum-se-pensioneaza-militarii-in-statele-nato/ Varsta de pensionare a militarului roman e de 60 de ani.Prin aplicarea grupelor de munca,cum la civili e grupa I,la fel la militari li se poate reduce din varsta de pensionare maxim 13 ani din acei 60 de ani.Speranta de viata nu a crescut la militari,cum nici la civili nu a crescut.D-aia un militar se poate pensiona la 47 de ani.A fost o greseala(doar la politisti)ca s-a putut iesi la 42 de ani,da,asa e dar s-a corectat aceasta greseala.Azi sub 45 de ani nu se poate iesi la pensie,conform legii pensiilor militare L223/2015.De reducerea cu 13 ani din varsta de pensionare beneficiaza azi mai multe categorii de civili:minerii,balerinii,otelarii,circarii,cei care au lucrat in medii cu radiatii si altii.Deci ce aveti cu pensionarii militari???
    alphpha
    24.02.2021, 12:55
    Mai rațional
    decat pensia după contribuție nu există. De ce ar trebui să-i plătim unui magistrat peste pensia după contribuțuie (era dat un exemplu parcă aici peste 5000 pensie după contribuție și incă 23.000 de lei pomană de la buget) ? Ce e "rațional" aici ? Ca să ai 5000 pensie după contribuție trebuie să ai un salar imens. Se mai pensionează și in floarea varstei, in vreme ce cei care-i plătesc lui pomana mai trebuie să lucreze incă cel puțin 20 de ani. Nu-i ajung 5000 ? N-are voie să facă altceva ? Să-și aleagă o altă meserie unde are voie să facă. Un job, un salar, o pensie după contribuție, mai rațional nu cred că există.
    medgidnicolai
    24.02.2021, 15:00
    pensionare
    in nici o tara europeana dezvoltata, pensiile magistratilor nu sunt calculate la fel ca cele ale grajdarilor si portarilor. ai imbatranit degeaba. chestia egalitarista sustinuta de neomrxistii de la usr, imi aduce aminte de societatea comunista, nu de mult apusa. cat despre sogor, nu am ce comenta. a fost supravegheat pe vremea comunistilor de sri si vrea sa se razbune acum. este suparat si pe faptul ca in martie 1990, lovitura de stat a ungurilorilor din targu mures, nu a reusit. tot datorita armatei si generalului cheler. au linsat atunci un roman in piata publivca. pe covaliu daca va mai amintiti.
    coolsnow
    24.02.2021, 14:55
    bonus pensionare mai devreme de 50 de ani
    de la psd cu dedicatie
    Gile
    24.02.2021, 12:24
    Niste corecturi
    Mafia PSD (cum se numesc comuistii astazi), in 75 de ani la butoanele Romaniei, a creat o societate anormala !
    Iar cei care au votat mafia PSD pot fi dati in judecata ca fiind complici la aceasta tragedie !
    becher
    24.02.2021, 13:23
    si pentru aceasta anomalitate,
    partidul care a avut cea mai mare pondere si contriburie,trebuie scos din esicherul politic national,fara intarziere si toleranta.
    z123456
    24.02.2021, 13:50
    daca
    s-ar confisca averile baronilor rosii si acolitilor lor, s-ar echilibra bugetul Romaniei, va dati seama?
    misulica1
    24.02.2021, 12:18
    D-le Hunor
    si "dezbaterile rationale" dureaza de 30 de ani...Cat timp va mai trebuie? Pt. politicieni ar fi trebuit niste "bateri irationale", caci asta meritati...