Mesaj dur al vicepresedintelui USRPlus, Catalin Drula: "Citu este un zombie politic. Caut un premier cu maturitate si spirit de echipa"

Vineri, 16 Aprilie 2021, ora 17:25
Autor: Alina Toma
Mesaj dur al vicepresedintelui USRPlus, Catalin Drula: "Citu este un zombie politic. Caut un premier cu maturitate si spirit de echipa"
Drula il ataca dur pe Citu pentru demiterea lui Vlad Voiculescu Foto: Catalin Drula/facebook

Catalin Drula, vicepresedinte USR PLUS si ministru al Transporturilor, il ataca dur pe premierul Citu pentru decizia de a-l demite pe Vlad Voiculescu si il numeste, intr-un interviu acordat G4media "Un zombie politic".

De asemenea, Drula catalogheaza demiterea drept "gest iresponsabil, de imaturitate politica, un gest meschin aproape".

"Din pacate a fost un gest iresponsabil, de imaturitate politica, un gest meschin aproape, un gest pe persoana, nu institutional. Nu a fost un gest al unui om politic responsabil, care intelege ce responsabilitate are intr-o coalitie. Acest comportament in care rastorni masa pentru ca te simti sfidat, in care intotdeauna arunci responsabilitatea pe ceilalti - desi USR PLUS a fost un partener extraordinar de loial al premierului, poate mai loial decat propriul partid - este un comportament de anti-lider, este o dezamagire, o spun direct", a declarat Drula pentru G4media.

Drula: Citu este un zombie politic

Liderul USRPlus a declarat ca prin pierderea increderii in cadrul coalitiei, Florin Citu a devenit "un zombie politic".

"Dar eu sper - si stiu - ca exista intelepciune, sunt oameni politici maturi, cu capul pe umeri si in PNL, care isi dau seama ca guvernarea nu sta intr-un singur om si ca atunci cand arunci in aer totul cu un gest de imaturitate - eu am cinci ani de experienta politica, nu am 20 sau 30, suficient sa-mi dau seama ca esti un zombie politic in acel moment.

Cred ca oamenii responsabili din PNL, presedintele Iohannis inteleg ce s-a intamplat. Din semnalele mele, ei inteleg ce s-a intamplat, ca nu este business as usual, inteleg ca s-a pierdut increderea partenerului de guvernare in premier. A fost o chestiune extrem de grava ce s-a intamplat. Din pacate, cand faci gesturi de asemenea imaturitate, si iremediabile, lucrurile...", a mai adaugat vicepresedintele USR PLUS.

Intrebat daca ar prefera revenirea lui Ludovic Orban in fruntea guvernului, Catalin Drula a raspuns: "Va pot spune ce caut intr-un premier: maturitate, spirit de echipa, leadership. Asta inseamna ca nu cauti permanent sa arunci vina in alta parte, sa iesi bine prin mici gestulete, piruete, care evident ca au succes pe termen scurt".

 Articol citit de 4683 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Axell2011
    16.04.2021, 21:30
    Ce avem in poza?
    Doi fătăli.
    gheorghero
    16.04.2021, 19:49
    @Golane! De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere!
    Ori esti spalat bine la mansarda, ori, vezi titlul.
    Sa ma faci tu pe mine mafiot?!
    Bo_ule!
    golanul
    16.04.2021, 19:16
    Daca citim comentariile de mai sus
    nu mai incape nicio indoiala ca Vlad Voiculescu a deranjat mafia transpartinica pnl-psd.
    Sunt uimit sa vad cum trolii sovietici, s-au aliat cu trolii pnl-pdl si ataca in haita singurul partid care nu a fost la guvernare in ultimii 30 de ani.
    Pana nu dispar aceste cozi de topor comunistoide, nici ca ne mai facem bine vreodata!
    Cel putin acum isi arata adevarata fata si "domnisoarele" imbracate in galben.😉
    Gile
    16.04.2021, 19:55
    Foarte simplu
    Poate ca Romania merita o guvernare PNL - mafia PSD - AUR (un fel de USL extins) care sa linisteasca sistemul mafiot din Romania amenintat de catre USR-Plus cu transparentizarea cheltuirii banului public !
    Ar salva si justitia lui Dragnea si pensiile speciale si sporurile pentru bugetari si Romania ar fi in sfarsit o tara fericita in plina pandemie !
    CH 1291
    16.04.2021, 18:51
    Drula & Diamantu' fac schmolitz :)))))
    Ai spune Bonnie & Clyde :))))
    Cine credeti ca este Bonnie si cine ar fi Clyde ?!?!?
    Noroc
    16.04.2021, 18:45
    Dupa cum gandesti...
    ...poate pleci si tu.....
    MacGigi
    16.04.2021, 18:42
    Mai Drula, "Catu, zombie politic"?!?!?
    Esti sigur ca mai vrei sa stai la masa sau vrei sa stai pe jos, sa primesti doar oase fara madiva ?!?!?

    Mai rabda putin si va intoarceti toti de unde ati venit :)))
    gheorghero
    16.04.2021, 18:03
    usr+ se vrea si cu slana'n pod si cu sufletu'n rai! Asta nu se poate
    Ori sunt fecioare, ori sunt tarfe, dar mi-er teama ca-s fecioare numai in gura, ca mai jos, pe dedesubt umbla cu cioara.
    Cat despre competenta, competenta nu i-a dat afara din casa.
    Vezi magariile VV-ului si profunda lasitate a Mistrului MJ, Stelian, care una fuma inainte de ministeriat si alte ierburi inspira acum; concret zicea de pensiile nesimtite si iesirile la pensie la varste fragede ale magistratilor si acum TOCMAI ASTA sustine.
    L-o fi izbit revelatia divina cu privire la magistrati!
    Tot unu si altu! Fritz confunda Timisoara cu o ograda saseasca si i se pare cheltuiala "enorma" orice.
    De asta de la Economie nu se aude nimic, corolar economia "duduie" (sau deabia isi mai trage sufletul). El n-are nici-o parere cu privire la lockdown (sa fie/sa nu fie), la horeca, la Ghimbav, la corvete, la nimic. Pare ca-si trage multe sub apa lina a incompetentei.
    "La pomul laudat sa nu te ducu cu sacul!", asta-i usr+ .
    Alooo
    16.04.2021, 17:57
    Alooo...ZDrula...cauti alt premier???
    Ia vezi ca e Doctor Ponta liber...
    DAN-795
    16.04.2021, 18:10
    DRULA CAUTA PREMIER ..ultimul slagar care ar putea sa-l faca
    pe Simion liderul AUR sa-si invete protestatarii sa danseze asigurandu-si astfel viitorul, pentru ca acest balaoaches ...va fi noul premmier ...?
    Avantul_Propasirea
    16.04.2021, 17:39
    drula cu ranga... securitatii
    partidul puilor de securisti. clanurile dinastice ale securitatii. curat revolutie, tovarasi! https://psnews.ro/imperiul-securitatii-din-spatele-useristului-catalin-drula-467062/
    DAN-795