Comisia SRI intra in sedinta, ca reactie la declaratia lui Iohannis privind Tinutul Secuiesc

Marti, 05 Mai 2020, ora 07:33
Comisia SRI intra in sedinta, ca reactie la declaratia lui Iohannis privind Tinutul Secuiesc
Foto: Arhiva Facebook/ Klaus Iohannis

Comisia comuna permanenta a Camerei Deputatilor si Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activitatii Serviciului Roman de Informatii se va intruni marti, de la ora 14:00, pentru a solicita SRI un punct de vedere referitor la declaratia presedintelui Klaus Iohannis din data de 28 aprilie, cu privire la adoptarea tacita a proiectului UDMR pentru autonomia Tinutului Secuiesc.

"Cred ca este important sa avem la comisie un punct de vedere scris al Serviciului Roman de Informatii, insa imi mentin opinia referitoare la necesitatea audierii conducerii Serviciului Roman de Informatii.

Trebuie respectate procedurile si regulamentele parlamentare, iar decizia privind audierea apartine plenului comisiei, cu atat mai mult cu cat acest subiect este unul ce priveste securitatea nationala a Romaniei, in speta apararea valorilor constitutionale (art. 1 din Constitutia Romaniei)", a declarat deputatul PSD Marian Gheorghe Cucsa, vicepresedinte al acestui for, potrivit unui comunicat transmis luni.

Cucsa a precizat, intr-o postare pe Facebook, ca in sedinta comisiei de marti se va decide daca si cand va fi audiat directorul SRI, Eduard Hellvig.

"Imi voi sustine punctul de vedere, ca e foarte important sa aflam daca SRI detine informatii care sa sustina acuzatiile extrem de grave ale presedintelui Klaus Iohannis, legate proiectul de lege privind autonomia Tinutului Secuiesc.

Este foarte important sa stim cu totii daca seful statului a vorbit in cunostinta de cauza ori doar a aruncat cuvinte, care au creat un scandal diplomatic intre Romania si Ungaria", a mentionat social-democratul.

Saptamana trecuta, presedintele Klaus Iohannis a criticat proiectul de lege privind autonomia Tinutului Secuiesc, sustinand ca PSD a ajutat UDMR sa treaca acest act normativ in Camera Deputatilor.

Liderul interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a depus, luni, plangere impotriva presedintelui Klaus Iohannis la Consiliul National de Combatere a Discriminarii, in urma afirmatiilor sefului statului cu privire la "intelegerea" dintre social-democrati si UDMR pentru autonomia Tinutului Secuiesc.

Vezi si Iohannis insista pe tema Tinutului Secuiesc: PSD promoveaza legi care sa duca la autonomie. Reactia lui Cazanciuc

 Articol citit de 6045 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Tot-la-vale
    04.05.2020, 22:59
    KWI în campania prezidențială 2014:
    "Astfel de teme, total false, din alt secol și dăunătoare, apar atunci cand oameni de acest tip, de tip PRM, sunt cooptați pentru niște voturi. Cum poate cineva să vină in anul 2014 să afirme in fața electoratului, in spațiul public, că cineva vrea să rupă Ardealul, sau să ducă la o invrăjbire a ardelenilor impotriva oltenilor?" QED. Locatarul de le Cotroceni e doar un demagog politruc, un dievrsionist disperat că "guvernul meu" va scoate PNL de pe scena politică romanească
    Rank1
    05.05.2020, 06:31
    @Tot-la-vale psd-udmr!
    rid si curcile de tine..."invrăjbire a ardelenilor impotriva oltenilor"?
    -NICIODATA!
    Olteni,Moldoveni, Transilvaneni,cu totii suntem Romani inainte de toate.
    Emigrantul-Anonim
    05.05.2020, 10:23
    "cu totii suntem mindri Romani inainte de toate"!!
    "Mindru ca sunt roman!" Cu ce altceva te poti mindri? Cu nimik!!
    JeanB
    04.05.2020, 21:56
    Comisia
    are si un punct de vedere privind nerespectarea juramintului de parlamentar?
    Vor fi trasi la raspundere si cei care au votat pentru destramarea tarii?
    Pe vremea lui litera mica va ocupati sa descoperiti "subversivi", opozanti politici, etc. si acum va ocupati de acoperirea tradarii si a tradatorilor?
    Atentie marita ca dosarul "revolutiei" nu s-a inchis definitiv si faptele de dinainte de "revolutie", din timpul si dupa aceasta va baga adinc pe 85% dintre voi!
    malmo
    04.05.2020, 21:31
    "suntem un popor ridicol si criminal de tolerant"
    Partidele politice se clasificate in funcție de ideologie.

    Ce ideologie politica are UDMR?

    "...Constitutiei care acorda drepturi si optiuni politice, in deplina egalitate tuturor cetatenilor indiferent de optiunea politica a acestora"

    1) De cand au devenit "optiuni politice" optiuni pe criteriu etnic?

    2) Ce partid in ultimii 20 de ani a vegheat la bună starea cetățenilor romani?
    04.05.2020, 20:55
    un teleoltean de mucava
    piraste un neamt la unguri pt discrimanare :)))
    ceangauule csolak=ciung,vei fi infulecat cu gulas :

    asta e subiect de las fierbinti :)
    04.05.2020, 18:54
    sri nu discuta cu tradatorii
    deghizati in parlamentari :)))
    MosGerila
    04.05.2020, 18:52
    CIUMA ROSIE parlamentara vrea sa-l cenzureze pe presedintele
    Romaniei? Sunt convins ca numele voastre vor fi gravate pe stalpul infamiei pentru cateva generatii ! Preparati-va pentru azil politic in Korea de Nord, Rusia sau in China, fiecare dupa preferinte. PCR-ul, inaintasul vostru pesedeu criminal, m-a privat de nationalitate timp de un sfert de secol!!! Voi veti fi privati de nationalitatea romana ad eternam !

    Doresc DIZOLVAREA PARLAMENTULUI!
    Doresc SCOATEREA in afara LEGII a psd, alde, udmr, pro-ponta!
    angel9913
    05.05.2020, 04:52
    Si altceva ce mai doresti, bey helvetzianule ?
    Poate o va.kutza Milka, cu optziune de Pepsi ? :)
    PROGRESUL
    04.05.2020, 17:21
    pompierii piromani
    Dupa ce au dat foc la tara acum vor sa stie ce stie"sefu" de hotiile lor.
    Pe urma vor veni cu o declaratie de *** ce sunt

    In loc sa se ocupe de lucruri serioase fac ca de obicei numai gainari
    Nu le-au iesit malaiul? Olguta pro..tza nu si-a facut numarul de patrioata cu mandele al ei?
    Plecati acasa, pentru 3 motive foarte serioasa
    1) sunteti ***
    2) sunteti hoti
    3) nu va iubiti tara
    Emigrantul-Anonim
    04.05.2020, 17:01
    sri va declara ca nu stie NIMIK!!Ocupati de achizitii fara licitatii
    sri-ul este ocupat cu firmele de import-export, ca de acolo ies bistarii!!
    04.05.2020, 18:52
    ia te uita,inca un ungur anonim,emigrat in romania
    ca spion,sub acoperire,desigur...

    bravo anonimule,nu ma asteptam la tine,
    eu credeam ca esti musulman siit :)))
    Emigrantul-Anonim
    05.05.2020, 11:54
    ia zi! plateste bine sri-ul?? ce te pune sa faci??
    *
    hello
    04.05.2020, 16:45
    Comisia dominata de psd-isti va da un punct de vedere ...
    Chiar avem incredere in punctul vostru de vedere, mafiotilor psd-isti anti-romani !
    valll
    05.05.2020, 06:25
    O abordare ciudata
    Banuiesc ca, cel putin asa ar fi logic, ca o asemenea comisie parlamentara poate verifica daca SRI isi face datoria, daca a urmarit atent toate fenomene din domeniul respectiv, daca a raportat cui trebuia sa raporteze.
    Dar nu cred ca are dreptul sa-si bage nasul in secrete, in contiutul informatiilor, ce anume i-a raportat presedintelui.
    De fapt, presedintele a interpretat FAPTELE, care au fost arhisuficiente pentru a-si argumenta informatiile. Daca a primit si informatii privine tradarea, e obligat sa actioneze conform legii.
    Imi amintesc de circul din timpul lui Dragnea, chemerea la ordin a diverselor personaje precum amnasadorul Maior, Codruta Kovesi, pe care PSD dorea sa le intimideze, in scopul acapararii serviciilor si distrugerii justitei, a consolidarii statului mafiot.
    Sper ca legea si regulametele sunt clare si ca SRI va da acestei comisii o lectie de corectitudine.
    Comentariu inadecvat
    Livakiada
    05.05.2020, 08:38
    "Panta rei, soferii mei"
    ar fi spus filozoful.
    valll
    05.05.2020, 06:35
    Ai dreptate, DAN-735
    Calitatea parlamentarilor este mult sub nivelul normal.
    Se pune problema predarii online in cele mai inapoiate catune din Romania, iar astia, dotati cu calculatoare de la serciciu (la care ii vedeai jucandu-se in timpul sedintelor, cand mai erau sedinte) nu sunt capabili sa tina sedintele de la distanta!
    Dar lefurile si celelalte privilegii curg nestingherite. Cu atat mai mult, pretentiile!