Cine va fi urmatorul presedinte?

Duminica, 07 Iunie 2020, ora 14:48
Cine va fi urmatorul presedinte?

Trebuie sa recunoastem ca recenta runda a prezidentialelor a fost destul de monotona. Finalul era usor previzibil si, in aceste conditii, n-au prea aparut contracandidati redutabili, cu care sa se masoare Klaus Iohannis.

Pentru 2024 insa, au inceput sa trepideze inca de pe acum amatorii, care atunci faceau pe niznaii la cuvantul Cotroceni, cam ca in esopiana istorioara cu vulpea si strugurii, dovediti prea acri pentru ca erau prea sus.

Faptul ca actualul presedinte nu mai poate candida si la un al treilea mandat este datator de sperante pentru multi, hotarati sa lupte cu curaj in ring, atata vreme cat adversarul nu si-a aratat inca muschii la lume.

Victor Ponta sau pohta ce a mai pohtit-o si a ratat-o

Trebuie sa existe o explicatie pentru care fostul premier s-a apucat sa fure startul cu un avans de peste patru ani si sa-si anunte de pe acum intentia de a candida in 2024. Poate isi inchipuie ca in politica se aplica practica dupa care primul venit este totdeauna si primul servit.

Sau poate vrea sa le dea un semnal fostilor colegi din PSD, pentru a le aminti ca n-au altul mai breaz si ca el este cavalerul calare pe un cal alb, capabil sa-i salveze pe toti, cu partid cu tot, daca va ajunge din nou la ce a fost si chiar mai mult decat atat.

Cu asta prinde doi iepuri deodata. Pe de o parte, ii atrage atentia lui Ciolacu cat de neinsemnat este dansul pe scena politica, incapabil sa-si doreasca el functia suprema, iar pe de alta parte atrage atentia intregii pesedimi ca numai prin revenirea lui Ponta in PSD, partidul va ajunge sa nu rateze Cotrocenii, pentru a patra oara consecutiv.

Exista insa si o a treia explicatie. Stie oricine ca Ponta n-ar avea nicio sansa de reusita, mergand numai pe sustinerea partiduletului PRO Romania. Singura lui sansa este sa aiba sustinerea neconditionata a aliantei in curs de constituire PSD+ALDE+PRO Romania.

Semnalul lui este foarte clar: nici vorba nu poate fi de alianta, daca liderul ALDE mai are cumva si alte veleitati, decat aceea de conserva expirata.

Enigmaticul domn Rares Bogdan

"Cine a ajuns sus ravneste la si mai sus" - constata un intelept din vechime - si nu o data a confirmat istoria acest adevar. De ce nu l-ar confirma si fostul gazetar Rares Bogdan, ajuns sa fie implinit, dupa atatea succese cate a marcat in ultima vreme?

Si totusi, nu-mi aduc aminte ca dansul sa fi afirmat vreodata ca si-ar dori sefia partidului, a guvernului sau chiar a inaltei demnitati de la Cotroceni. Este plauzibil. Rares Bogdan este un om realizat, s-a vazut cu sacii in caruta si nu stiu daca exista in tara vreo demnitate de pe urma careia sa incaseze atata cat ii intra in cont la Bruxelles. Ce si-ar putea dori mai mult?

Dar mai ales, europarlamentarul este un om pragmatic si foarte realist. Nu da usor vrabia din mana. Mi-aduc aminte ca nici gazetaria n-a parasit-o cu una, cu doua. Si n-am nicio indoiala ca si-a facut calcule precise cum sa-si prelungeasca mandatul european, atunci cand acesta va expira.

Un singur fapt il poate impinge sa renunte la asemenea avantaje materiale, pentru a candida la cea mai inalta functie in stat: daca, la expirarea mandatului domnului Iohannis, PNL ar risca sa piarda presedintia sub amenintarea unui alt partid si, mai ales, in cazul cand acest partid ar fi PSD.

Fara indoiala, interesele materiale nu sunt de neglijat pentru el, dar deduc chiar din afirmatiile facute de dansul pana acum ca, daca partidul ar fi la ananghie si ar avea mare nevoie de el, s-ar sacrifica. Mi se pare credibil. Prea a actionat pana acum asa, ca sa pot banui contrariul.

Iar, daca ar candida, ce s-ar intampla? In opinia mea, ar avea multe sanse sa castige in 2024, dar asta nu depinde numai de el. Depinde de un adversar, pe care poate inca nici nu-l cunoastem.

Gabriela Firea - persoana cu oala in doua luntrii

Fara niciun dubiu, Gabriela Firea este cea mai marcanta pesonalitate a PSD. Dar tocmai personalitatea cea mai de vaza nu lasa de inteles ca ravneste sus de tot, asa cum pretinde intelepciunea cugetatorului din vechime, de care vorbeam mai devreme.

In opinia mea, nu lasa de inteles, dar ravneste. Dar doamna Firea este un om pragmatic. I-ar placea sa joace la doua capete - cand cu gandul la primarie, cand la presedintie - desi stie ca jocul este daunator.

De aceea, domnia sa se codeste cand vine vorba de asemenea tinte marete si insista mereu pe empatia netarmurita revarsata de ea asupra bucurestenilor. Oricat de tentanta este tinta, oricat i-ar lasa gura apa, Gabriela Firea evita sa declare cu subiect si predicat ca ar duce-o gandul la Cotroceni chiar si in 2024.

In locul ei, a declarat insa Marcel Ciolacu, intr-o fraza care ma uluieste: "In acest moment cred ca cel mai bun candidat, din punctul de vedere al PSD, pentru aceasta atat de inalta functie de departe este doamna Gabriela Firea"

Zic ca ma uluieste fraza, intrucat domnul Ciolacu a iesit cu declaratii in presa fara sa fi discutat ceva cu "cel mai bun candidat" al sau. Iar raspunsul doamnei Firea nu s-a lasat asteptat:

"Poate a fost o sarja amicala intre doi prieteni, doi fosti colegi, domnul Ciolacu si domnul Ponta, care nu a vrut sa ramana dator".

Ce sarja amicala? Aici sunt intepaturi "tovarasesti" intre colegi. Ponta isi doreste presedintia sprijinit de viitorul grup PSD+ALDE+PRO Romania, Ciolacu incearca sa-si convinga colegii ca el este cel mai potrivit presedinte de partid, dar presedintia tarii i se potriveste altcuiva, iar Firea arata ca n-a fost intrebata, fara sa raspunda la obiet: da sau nu.

Ce n-a intrat in calcule

Bag de seama ca nimeni n-a gandit daca, nu cumva, are si domnnul Iohannis calculele sale. Oare nu este preocupat de cine-i va fi urmasul? Fireste, dansul nu poate hotari, nici macar nu poate propune. Dar poate face calcule cate doreste.

Intuiesc ca domnului Iohannis, ca unui adevarat om cu viziune, nu-i este indiferent cui ii va preda dansul stafeta lucrului inceput, ca sa-l continue mai departe tot asa si nu cumva sa faca tabula rasa, numai ca sa ia totul iarasi de la zero.

 Colaborator: Victor Pitigoi

 Articol citit de 30827 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    SidneyCratier
    13.06.2020, 18:16
    Cum spui, Nea Stănușș?
    Ionănică este un adevărat om cu viziune? :-) :-) :-)
    Bine, dar...de care?
    Viziune nocturnă?....termovizune?...TELE...viziune?
    Zzișșy matalle, că ne confuciuzezi.
    Altfel, o anallălizză să ne săssessezze la tovallharrea.
    viorelle-viorelle...jeaggnna vranncciiii...ciolanccul.
    Mai treci o dată și spune...ăștia sunt politicieni??
    De ce nu Pro-Pui matalle pe careva...la michteaux?
    Să zici....băăă!...eu cred că omul ĂSTA e ceea ce ne-ar trebui?
    raulbaal
    07.06.2020, 17:08
    Nea Pitzi ,era odata un domnitor ,Dabija il chema!
    ...
    IonBr
    07.06.2020, 16:14
    Tot Iohahahanis!
    Ori poate Ludovicul că e de-al nostru ... cu paharu-n mană; la guvern, la terase la Cireșica. Nu la cireșica nu era el!
    Neutru
    07.06.2020, 15:59
    Articol inutil...vorbit discutii pentru....nu adormit
    Nea Pitigoi ar papa si el o shaorma azi !!! Desi articolul e pleava-n vant s-au gasit cateva zeci de isteti sa sara cu ghioagele unii la altii si sa randuiasca neamul....
    m.omiduta
    07.06.2020, 12:48
    Crede ca inca e prea devrema sa vorbim de cine va fi Presedinte
    Putem vorbi de cine si-ar dori, dar nu de cine va fi. Viitorul Presedinte al Romaniei va aparea dupa alegerile parlamentare din toamna si in guvernarea care se va instala din 2021. Ca asta va apartine dreptei PNL/USR/PLUS sau stngii PSD/PRO-ROMANIA, va depinde de cum va fi condusa tara in urmatorii 4 ani. Tot ce putem spera este sa ne fereasca Dumnezeu de ageamgii, de neaveniti, de Viorici, de reporteri-jurnarlisti. Am vazut ce a facut Firea din Capitala, nu cred ca Rares Bogdan s-ar ridica mai presus. De Ponta de asemenea nu cred ca va fi vorba, daca ne uitam in trecut, niciun fost candidat nu a mai revenit cu sanse peste 8 ani, cu atat mai mult Ponta, care a fost prea slab chiar si pentru un candidat ca Iohannis.
    dincri
    07.06.2020, 11:06
    Cred că
    e timpul să avem un președinte cu care să ne mindrim. Un președinte de inaltă ținută morală și care, in meseria sa, s-a impus ca o figură profesională de elită. Un președinte respectat in țară și afară, care pe plan intern nu asmute o categorie socială impotriva alteia, căruia la diverse summit-uri nu i se intoarce spatele. Care să conducă prin exemplu personal și nu conform străvechilor principii "divide et impera" sau "panem et circenses". Sigur sunt și alții (din păcate nimeni dintre cei menționați in articol), personal aș urmări cu mare interes in turul doi o confruntare de idei Kovesi - Cioloș.
    movici
    07.06.2020, 11:55
    Exista si azi dar nu are sustinere , Dobitocime si Plebea a
    votat un Parlament de Manelisti hoti si corupti !
    Asa cum este impartita politica azi si Presedintele trebuie sa execute ce zice CCR nu se poate face minuni !
    Daca Presedintele ar ataca CCR Parlamentul il va suspenda ,si invers !
    Cand Presedintele are toate parghiile este cu totul alta situatie ,...dar dar este foarte periculos, cei multi si PRO*** o pot vota pe Viorica Presedinte ce ar fi fatal!
    Multii dar PRO*** au votat pe Manelistul Iliescu de 3 ori Presedinte iar rezulatatele se vad !
    CosmaRacoare
    07.06.2020, 09:59
    Intrebarea isi are rostul ei....
    Eu spun ca inainte de a pune o asemenea intrebare,pertinenta si de bun simt,ar trebui clarificat ceva mult mai important.Constitutia trebuie schimbata,iar rolul Presedintelui trebuie rescris de la capat cu absolut tot ce tine de Presedintie.Dupa alegeri va trebui sa stim exact daca si cum va fi schimbata Constitutia.
    Gile
    07.06.2020, 09:58
    Foarte simplu
    Toata scena politica se va rearanja dupa alegerile parlamentare urmatoare !
    Anul 2024 va fi un an atipic deoarece toate cele 4 randuri de alegeri (europarlamentare, locale, parlamentare si prezidentiale) se vor desfasura in acelasi an !
    Sansele candidatilor la alegerile prezi9dentiale din 2024 va depinde foarte mult de performanetle sau non performantele viitoarei guvernari (foarte probabil PNL+USR-Plus) !
    Insa un lucru este cert : chiar daca la alegerile locale si cele parlamentare care urmeaza anul acesta sau anul viitor vom continua distrugerea mafiei PSD (proces deja inceput la alegerile de anul trecut) cu siguranta acest proces va fi de durata si va trebui continuat inclusiv la alegerile din 2024 indiferent de performantele viitoarei guvernari !
    Singura sansa a Romaniei de a avea un viitor rezonabil este disparitia mafiei PSD de pe scena politica a Romaniei si izolarea mafiotilor PSD (in puscarii sau sa fie refuzati de alte partide pentru eventuale candidaturi) !
    Doamne ajuta !
    Tot-la-vale
    07.06.2020, 15:50
    Mafiile de toate culorile
    Degeaba dispare mafia PSD, dacă rămane mafia USL (gașca infractorului Fenechiu cu reprezentanți in guvern, parlament si la Cotroceni), mafia portocalie (cu varf de lance Turcan - Flutur, Udrea, Pinalti, Videanu etc.) sau mafiile celor vopsiți decent liberali (de genul lui Mihai Chirica "5 case" ș.a.). Cată vreme corupția rămane prima ocupație a politicienilor, iar Justiția e primul apărător al celor ce au jefuit și jefuiesc țara, NIMIC nu se va schimba. Alegerile pe liste inseamnă menținerea dictaturii găștilor de infractori numite "partide"
    parerea
    07.06.2020, 08:13
    ATI UITAT ESENTELE
    TARI, stimabile: Laura Codruta Kovesi si Ioan Aurel Pop! Pana acum! Dupa Johannis, vor veni esentele tari! De rit romanesc, autentic! Depinde de contextul in care ne vom afla, in 2024! Dar, pentru ca am intrat, abrupt, in preludiul viitorului pandemic, cred ca vom avea si primul Presedinte de sex feminin! Pana nu ne baga ei, "corectii politic" de rit neo-marxist via "omul nou", pe gat, un pedofil sau...
    Tot-la-vale
    07.06.2020, 08:38
    Secu e cu noi
    Avem (incă) și foști turnători și colaboratori printre noi. Nu spui cine 😁😁😁.

    Cert e că locatarul actual al Cotrocenilor a cam intins covorul roșu pentru viitorul președinte de "stanga", pas cu pas.
    info
    07.06.2020, 06:06
    Cine va fi urmatorul presedinte?
    In functie de cum ne vom pozitiona fata de Uniunea Europeana. Ca si in toamna anului trecut.
    Sa ramanem obiectivi si sa lasam la o parte nationalismele de doi lei. Klaus Iohannis a fost reales nu pentru ca romanii l-ar iubi nespus, ci pentru ca este pro-european, este cunoscut si stimat in cancelariile europene. Ori tot romanul cu bun simt stie foarte bine ca Romania n-are nicio sansa in afara Uniunii Europene. Cu toate regulile intracomunitare pe care a trebuit sa le respectam (si trebuie sa le respectam in continuare), vedem ce haos este in tara. Nu reusim sa legam nimic serios. Va dati seama cum ar fi in tarisoara noastra daca am fi de capul nostru fara nicio obligatie comunitara? Cum ar fi fara fondurile europene care, totusi, ne-au ajutat mult din 2007 incoace? Cum ar fi daca romanilor li s-ar pune nu stiu ce conditii sa mearga in Occident sa lucreze? Multi s-au stabilit acolo si se vor stabili in continuare cautand o viata mai buna si mai civilizata. Cum o vor duce familiile care beneficiaza de faptul ca rudele lor castiga mai bine in Occident si, eventual, ii pot trage acolo si pe altii? Si ce va face economia fara puternicii investitorii occidentali care vor evita Romania in cazul racirii relatiilor cu Uniunea Europeana care vor duce inerent la diminuarea sau anularea unor avantaje economice (import-export)?

    Va apare un nou Klaus pro-european agreat de cancelariile occidentale pe care romanii il vor vota pentru ca sa nu li se atenueze sperantele de a cauta de lucru sau o viata mai buna in partea occidentala a Uniunii Europene.
    darnic00
    07.06.2020, 08:06
    Klaus Iohannis a fost ales de fiecare data,
    ca sa piarda celalalt, adica reprezentantul Ciumei Rosii. Din pacate, atunci cand se ajunge in finala, posibilitatea de alegere este si mai mica decat cea din primul tur. In turul II, mai mult nu alegi ca sa alegi, decat alegi, ca ai de unde. Si a avut nevoie Iohannis de 5 ani, ca sa intelega in sfarsit care e treaba cu el la Cotroceni, ca in primul mandat a fost sters, mult prea sters. Acum da, parca a inceput sa-si intre in rol. Asta in politica interna. In cea externa insa s-a descurtact foarte bine si in primul mandat, a fost, dupa parerea mea, pe relatii si prestatii externe, cel mai bun Presedinte pe care Romania l-a avut vreodata.
    Comentariu inadecvat
    Elbar
    07.06.2020, 11:35
    Mesiah Rank user: x5 07.06.2020, 09:06
    Esti jaf pe aici, rar cand treci de 1,2 🤣
    Mesiah
    07.06.2020, 09:06
    Ha, Ha, Ha!
    Pentru Bruxelles si Berlin. Nu pentru Romania.