ALDE, Pro Romania si UDMR au depus la Senat legea pentru anularea amenzilor din starea de urgenta: Cine a platit isi primeste banii inapoi

Marti, 19 Mai 2020, ora 13:19
ALDE, Pro Romania si UDMR au depus la Senat legea pentru anularea amenzilor din starea de urgenta: Cine a platit isi primeste banii inapoi
Foto: Arhiva Facebook/ Politia Romana

ALDE, Pro Romania si UDMR au depus, marti, la Senat, un proiect de lege care prevede anularea amenzilor date de autoritati in baza ordonantelor militare, in perioada starii de urgenta.

Conform unui comunicat remis Ziare.com, proiectul de lege a fost initiat de presedintele ALDE, Calin Popescu Tariceanu, impreuna cu presedintele Pro Romania, Victor Ponta, si liderul senatorilor UDMR, Cseke Attila.

Proiectul a fost depus la Senat cu solicitarea de dezbatere in procedura de urgenta.

Intr-o postare pe contul sau de Facebook, Tariceanu a oferit acteva precizari.

"1) Nu propunem anularea amenzilor pentru cei care au fugit din izolare sau din carantina sau cei care au produs tulburari ale ordinii si linistii publice

2) Nu este un proiect care sa ne faca pe cei care am respectat legea sa ne simtim nedreptatiti.

3) Nu urmarim sa descurajam Politia sa-si faca datoria.

Este o lege care va permite justitiei sa functioneze si sa nu fie ingropata in peste 300.000 de dosare", a scris liderul ALDE.

Astfel, art. 1 al legii prevede ca "procese verbale de contraventie emise in temeiul art. 28 din OUG 1/1999 privind regimul starii de asediu si regimul starii de urgenta se declara nule".

Iar art. 2 prevede ca amenzile aplicate care au fost achitate vor fi restituite la cerere.

"Art. 3 - Pentru amenzile care nu au fost achitate, in tot sau in parte, in baza proceselor verbale prevazute la art. 1, organele fiscale nu vor da in debit sumele datorate in vederea executarii silite.

Art. 4 - Persoanele sanctionate contraventional, in temeiul proceselor verbale prevazute la art. 1, si care nu au achitat cuantumul amenzii pana la data intrarii in vigoare a legii, nu achita amenzile aplicate", se mai arata in proiect.

Totodata, aceste prevederi nu se aplica in cazul proceselor verbale prin care s-au impus sanctiuni pentru incalcarea masurilor de izolare si carantina si nici pentru tulburarea ordinii si linistii publice.

In fine, Ministerul Finantelor Publice trebuie sa stabileasca procedura de restituire a sumelor in termen de 10 zile de la intrarea in vigoare a legii.

In expunerea de motive se arata ca "de la inceputul starii de urgenta au fost reclamate in spatiul public (...) mai multe situatii cu romani care au fost victime ale actiunii abuzive a fortelor de ordine in ceea ce priveste aplicarea de sanctiuni pentru nerespectarea prevederilor ordonantelor militare (...)".

Potrivit sursei citate, in tara noastra au fost aplicate peste 300.000 de sanctiuni contraventionale, a caror valoare depaseste 600 de milioane de lei, adica 120 de milioane de euro.

"Cuantumul amenzilor in Romania cu siguranta ne situeaza pe locul intai intre tarile Uniunii Europene", se mai explica in expunerea de motive.

Un alt motiv evidentiat este faptul ca cei peste 300.000 de romani amendati se pot adresa instantelor de judecata pentru anularea amenzilor, insa "o asemenea situatie ar duce la blocarea totala a sistemului de justitie", iar in contextul pandemiei, aceste persoane se pot expune infectarii cu COVID-19.

"Pentru a evita blocaje in sistemul de justitie, dar si pentru a limita pericolul de raspandire a COVID-19 in aceasta perioada, am decis sa inaintam prezenta propunere legislativa care sa anuleze in mod automat aceste amenzi, fara a mai fi nevoie de a merge in instanta, cu exceptia sanctiunilor contraventionale aplicate pentru incalcarea masurii de izolare la domiciliu si carantina, dar si pentru tulburarea ordinii si linistii publice", conchide documentul.

Citeste integral

Curtea Constitutionala a Romaniei a decis, in 6 mai, ca amenzile aplicate pentru incalcarea masurilor din ordonantele militare date in timpul starii de urgenta sunt neconstitutionale.

Curtea Constitutionala a precizat atunci, intr-un comunicat, ca a decis, cu unanimitate, ca OUG 34 este neconstitutionala in integralitate. Aceasta ordonanta este cea prin care au fost majorate amenzile pentru persoane fizice de la 100-5.000 de lei la 2.000-20.000 de lei, iar pentru persoane juridice de la 1.000-70.000 de lei, la 10.000 - 70.000 de lei.

Ulterior, Fundatia pentru Apararea Cetatenilor Impotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) a transmis cetatenilor ca decizia Curtii nu atrage automat anularea acestora, ci amenzile trebuie contestate in instanta.

Citeste si:

A.D.

 Articol citit de 7281 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Tot-la-vale
    20.05.2020, 21:17
    @vaio 19.05.2020, 14:04
    "Sobolanule" Un apelativ civilizat in concordanță cu normele "moderatorilor" de la Ziare.com.
    Mesiah
    19.05.2020, 15:41
    De ce trebuie diaspora
    Sa hotarasca viata noastra din Romania.
    Pe cei din diaspora nu ii intereseaza daca avem democratie, daca avem case, scoli si spitale, daca avem ce manca.
    Cei din diaspora nu traiesc traiul nostru zinic, nu ii doare de ce ne doare pe noi.
    In schimb isi permit sa ne dea lectii.
    Rank1
    19.05.2020, 20:41
    @Mesiah, @Tot-la-vale, @Alex-7 si prietenii !
    De ce avem nevoie de diaspora?Sa-ti spun eu de ce:
    In afara de motivele de dragaoste de tara,etc...motive pe care nu le intelegeti, mai sunt si motivele financiare:
    -fara diaspora, pensiile nu s-ar putea plati.
    FrumoasaTara
    19.05.2020, 18:10
    De trebuie diaspora? Pentru a va da placute suedeze proaspete!
    0.
    MacGigi
    19.05.2020, 15:29
    Asociatia Viitoarelor Partide Disparute (udmr, ponta, alde) incearca
    o recrutare electorala pe baza de pomana virtuala. Au gasit mijlocul sa dea celor care nu respecta legile banii pe care nu ii au: iau de la guvern :))) Miscarea este inteligenta, dar nu ii va salva de la extinctie. Si dinozaurii au disparut tot asa: nu au vazut METEORITUL :))) Diaspora cel putin, va promite o ploaie de metoriti de nu o sa o mai puteti duce :)
    vaio
    19.05.2020, 14:02
    Numai la noi se poate
    Cum ma sa anulezi ceva ce in toata lumea asta normala se aplica pentru a tine in frau idiotii si "smecherii", asta daca nu esti si tu tot un *** ...vad ca acest wibe site devine tinta PSD! Innainte aici lasau comentarii oameni cu opinii pertinente, acum vad cum ratingul cacestor comentarii pertinente scade foarte mult fara a lasa un raspuns macar ... s-au infiltrat SOBOLANII!!! Nu e bai ca lumea stie de voi!!!
    ioanr
    19.05.2020, 13:38
    Aveti curiozitatea
    si cititi art.28 din OUG 1/1999, sa vedeti cam despre ce e vorba.Consider o lipsa de responsabilitate a initiatorilor.
    harris_bmb
    19.05.2020, 14:02
    lipsa de responsabilitate a initiatorilorc ???
    adica cei care au respectat legea sunt prostii natiunii si cocalarii care au luat amenda pot sa faca ceva pe autoritati ?
    Iata de ce merg lucrurile asa bine in Romania.
    Infractorii sunt la putere.
    Tot-la-vale
    19.05.2020, 14:10
    Adevăr grăit-ai
    Infractorii sunt la putere, ai mare dreptate 🤣🤣🤣
    Tot-la-vale
    19.05.2020, 13:55
    De altfel..
    ..sunt și neconstituționale. 300.000 de amenzi date de purtătorii de bulane ai maiorului r. M.Vela cand și cum au vrut mușchii lor. Ar urma sute de mii de procese pentru anularea in instanță. In fine... mulți aplaudaci pe Ziare.com stau cu "statul mafiot" toată ziua in gură doar cand le convine lor (și moderatorilor, desigur)
    harris_bmb
    19.05.2020, 14:04
    mai lasa prostiile
    stai linistit la tine la Husi.

    TOT LA EST
    Comentariu inadecvat
    BaronLucovid
    19.05.2020, 13:28
    amenzile vor fi restituite la CERERE
    adica faci o cerere catre garcea care te-a amendat si platesti amenda pentru ultraj ca l-ai injurat
    noaptea mintii!
    Gile
    19.05.2020, 13:25
    Foarte simplu
    Aparatorii infractorilor nu se dezmint !
    Cele 4 partide bolsevice (mafia PSD, udmr, alde si pro romania) apara din toti bojocii infractionalitatea !
    Sa nu uitam ca tot cele 4 partide bolsevice au golit puscariile Romaniei !
    Insa ne vedem la vot cat de curand tovarasi bolsevici !

    https://youtu.be/ho--xC7KKXo
    Mesiah
    19.05.2020, 15:54
    Nu exista partide bolsevice in Romania!
    A fost unul in Rusia numit bolshevik (majoritate) ca sa se deosebeasca de cel menshevik (minoritate) - Partidul Social Democrat al Muncitorilor din Rusia. Mensevicii erau un fel de catavenici care voiau sa se revizuiasca totul, dar sa nu se schimbe nimic. Adica milioane de rusi sa moara in continuare de foame sub conducerea tarului.
    ioanrus
    19.05.2020, 18:55
    tovarase lustruitor de pantofi pt. giugusveli
    --tu mai tii minte ce inseamna mensevici? -- sa te ajut sa-ti redirectionezi creerul pe directia sanatoasa! --pai mensevici insemnau in cel mai rau caz simpla inlaturarea tarului cu consecinte nu neaparat dezastruoase pt.europa ( de tipul celui de al 2-lea ww). -- in cel mai bun caz insemnau o posibila sansa de civilizare a rusiei prin aderarea ei la principiile democratice vest europene ceea ce insemna o posibila lipsa in intregime a celui de al 2-lea ww! -- si tot odata o romanie mai saraca in ce priveste genii tip ilievici si draknevici. --imi cer scuze , "intro mana" pentru blasfemie iar in cealalta mana pentru durerile mortale provocate!
    Comentariu inadecvat
    Comentariu inadecvat
    harris_bmb
    19.05.2020, 13:17
    De ce sa fie anulate amenzile din starea de urgenta?
    asa vrea puie monta, motocicleanu n neveste si urmasul lui Attila
    silvia_h
    19.05.2020, 13:12
    De ce sa fie anulate amenzile din starea de urgenta? Ce fac sefii
    .... ProRomania, UDMR și ALDE - incurajează infracționalitatea, ii indeamnă pe romani la neascultare și sfidare a autoritatilor? De ce? Păi, acestia sunt niște criminali care se joaca cu viața unor romani fara minte, oameni care nu judeca.
    Camelian_Propinatiu_scriitor
    19.05.2020, 13:35
    E lume care aşteaptă pentru toate felurile de amenzi
    E lume care se socoteste discriminată si asteaptă Avocatul Poporului să sesizeze Curtea Constitutională ca PSD-ALDE-UDMR si cu ai lui Ponta să anuleze toate amenzile posibile.
    Alooo
    19.05.2020, 13:52
    Alooo...eu nu zic de Ponta sau PSD etc..
    Eu zic ca toata clasa politica ,sa faca bine sa anuleze aceste amenzi nedrepte si absurde...Cum sa plateasca oamenii miii de lei amenda????...Politicienii din Romania sunt cumva sadici?...E Romania o tara Sadomasochista???...Cred ca multi politicieni , militieni si vad ca si oameni de pe aici de pe forum se ex...ta de placere ca oameni simpli si nu au incalcat legea au platit mii de lei amenda...E frumos???...nu mai exista Rusine???...Stat Jnapan , da banii inapoi la oameni...
    Alooo
    19.05.2020, 13:33
    Alooo...cum de ce sa fie anulate???...
    Daca niste oameni batrani , pensionari nu au vazut bine sa scrie ,sau au uitat ,etc ...trebuie sa plateasca 2000 de lei amenda?...E absurd...Amenzile sa fie anulate. Oamenii nu au mai trecut prin asa ceva , asa ca au facut greseli...De ce sa plateasca la Statul jnapan mii de lei???...Majoritatea sunt oameni cinstiti..
    Comentariu inadecvat
    harris_bmb
    19.05.2020, 14:11
    "Majoritatea sunt oameni cinstiti"
    da, sunt cinstiti si nu au luat amenda

    circa 300k sunt cocalari si au facut cum i-a taiat capul doar ca sa arata cine sunt ei.

    Nu putem sa ne batem joc de 18 mil. de romani cinstiti asa cum a facut ccr

    iar prostia costa oriunde pe mapamond
    harris_bmb
    19.05.2020, 13:20
    cine cu cine s-a aliat
    https://www.facebook.com/spunenucoruptilor/videos/389028911808605/

    LOL
    MacGigi
    19.05.2020, 15:53
    Este interesant sa vedem semnaturile politicienilo
    Am apreciat intotdeauna semnatura lui Ponta (V.Partz) :)
    Tradiceanu o joaca indescifrabila, iar Ottilo deseneaza imperiul austro-ungar :)

    A tunat si s-au adunat. Rotula, tusea si junghiul.
    Te-o
    19.05.2020, 15:02
    Acum se vede care sunt dusmanii Romaniei!
    Deci UDMR(care se lupta de 30 de ani sa strecoare pe neobservate legi distrugatoare ale unitatii nationale, teritoriala si lingvistica)ALDE -condusa de grecul Tariceanu-si Pro-Romania(sic!)-condusa de albanezul Ponta-!
    Sa fim intelesi,nu am nimic impotriva conationalilor de orice alte etnii ar fi(drept dovada l-am votat de doua ori pe etnicul german Iohannis si nu regret),dar "coincidenta"este stranie!
    Si mai este o "coincidenta",toate aceste partidulete sunt atat de compromise in ochii romanilor incat sunt pe punctul de a dispare din parlament!
    Ei spera ca cei 300000 de amendati,in propriul lor interes, sa se lase cumparati de circul anularii sanctiunilor si sa voteze cele trei grupuscule din parlament!Teo
    silvia_h
    19.05.2020, 14:13
    Infractorii!
    ... Infractorii s-au aliat, ei intre ei! Ce credibilitate prezinta acestia cu dosare la DNA, dosare făcute pentru furt, minciună, abuz!