Prima victorie a Petrolului în fața Rapidului după 22 de ani. Cine e eroul ploieștenilor

Sambata, 13 August 2022, ora 23:59
3783 citiri
Gicu Grozav a marcat golul victoriei

Formaţia Petrolul Ploieşti a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Rapid, într-un meci din etapa a cincea a Superligii.

A marcat Grozav ’23.

Ultima victorie a Petrolului în faţa Rapidului a fost în sezonul 1999-2000, ploieştenii câștigând atunci cu 4-2 pe teren propriu.

Jocul a fost întrerupt câteva minute în prima repriză, după start, din cauza obiectelor pirotehnice aruncate de fani. La un moment dat, unul dintre panourile publicitare de la marginea terenului a luaat foc.

Petrolul: Vîlceanu – Meijers, Tamaş, Huja – Pashov, Tavarez, Seto (Cebotaru ’54), Ţicu – Cioiu (Măzărache ’61), Ivanovski (Irobiso ’87), Grozav (Dumitriu ’86). Antrenor: Nicolae Constantin

Rapid: Moldovan – Junior Morais, Săpunaru, Iacob, Ştefan – Kait (Albu ’70), Crepuljia – Sefer (Pănoiu ’55), Ciobanu (Ioniţă ’55), Papeau (Măţan ’70) - Dugandzic. Antrenor: Adrian Mutu

Cartoşane galbene: Cioiu ’56 / Săpunaru ’21, Kait ’52, Ioniţă ’71, Iacob ‘75

Arbitri: Cătălin Popa – Daniel Mitruţi, Romică Bîrdeş – Iulian Călin

Arbitri VAR: Adrian Viorel Cojocaru, Marius Cristian Marchidanu

Observator: Liviu Ciubotariu

Tot sâmbătă, UTAA Arad a învins pe teren propriu echipa Universitatea Cluj, scor 2-1.

Vineri, U Craiova 1948 a învins în deplasare FC Argeş, scor 2-0.

Meciurile Universitatea Craiova – CS Mioveni, CFR Cluj – FC Botoşani şi FCSB – Chindia Târgovişte se vor disputa duminică, iar confruntările FC Voluntari – Sepsi şi Farul – Hermannstadt vor avea loc luni.

Farul o umilește pe CFR Cluj și îi pune titlul pe tavă FCSB-ului. Echipa lui Becali poate deveni campioană în această etapă
Formaţia Farul Constanţa a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 5-1, echipa CFR Cluj, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Superligii. Învingătorii au marcat...