Petrolul s-a distrat in Europa League

Joi, 18 Iulie 2013, ora 21:50
4997 citiri

Petrolul Ploiesti a castigat clar, scor 3-0, intalnirea jucata joi seara, pe teren propriu, cu Vikingur (Insulele Feroe), in prima mansa a turului doi preliminar al Europa League.

Asa cum era de asteptat, "lupii galbeni" au dominat intalnirea de la un cap la altul si au luat un avantaj linistitor in vederea mansei retur.

Dupa mai multe ratari mari, ploiestenii au deschis scorul in minutul 26, prin Lucas, care a punctat cu un sut de la 15 metri.

Detinatoarea Cupei Romaniei a continuat sa atace, dar n-a mai perforat poarta adversa pana la fluierul final al primei reprize.

In mitanul secund, trupa lui Cosmin Contra si-a marit avantajul imediat, mai exact in minutul 48. Grozav a luat o actiune pe cont propriu si a marcat cu largul concurs al portarului advers.

A urmat un penalti irosit de Hamza, pentru ca in minutul 68 acelasi Grozav sa stabileasca scorul final al disputei, cu o lovitura de cap din interiorul careului.

Mansa secunda va avea loc saptamana viitoare, in Feroe.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Petrolul Ploiesti si Vikingur (Insulele Feroe), din prima mansa a turului doi preliminar al Europa League.

FINALUL PARTIDEI

min.88 - Desi sunt condusi cu 3-0, feroezii trag de timp.

min.79 - Boudjemaa trimite milimetric pe langa poarta.

min.75 - Asediu la poarta oaspetilor, cu Hamza in prim plan.

min.68 - GOOOL PETROLUL!!! Grozav duce scorul la 3-0, cu o lovitura de cap!!!

min.67 - Hamza rateaza o noua ocazie uriasa.

min.64 - Petrolul ataca in valuri. Feroezii nu mai conteaza deloc in atac.

min.52 - Hamza trimite in bara dintr-o lovitura de la 11 metri, dictata dupa un hent in careul feroezilor!

min.48 - GOOOL PETROLUL!!! Grozav ia o actiune pe cont propriu si inscrie cu largul concurs al portarului nordicilor!!!

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------

PAUZA

min.40 - Mare ocazie pentru Petrolul, lovitura de cap al lui Hamza fiind scoasa cu varfurile degetelor de portarul nordicilor.

min.35 - Ploiestenii continua sa atace, dar ajung cu greu in pozitii bune de a marca.

min.26 - GOOOL PETROLUL!!! Lucas deschide scorul cu un sut de la 15 metri!!!

min.15 - Dupa un inceput in forta, Petrolul nu mai reuseste sa se apropie periculos de poarta oaspetilor.

min.8 - Ies si feroezii la joc, dar Pecanha retine.

min.5 - Ploiestenii au inceput in forta meciul si s-au instalat in jumatatea adversa.

ora 20:00 - A INCEPUT MECIUL

ECHIPA DE START A PETROLULUI:

Pecanha - Achim, Geraldo, Hoban, Guilherme - Mustivar, Lucas - Boudjemaa, Teixeira, Grozav, Hamza.

Rezerve: Bornescu, Manasse, Naziri, Grecu, Romario, Morar.

Antrenor: Cosmin Contra.

INFO: Partida are loc la Ploiesti si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 1.

Despre Vikingur:

Vine dintr-un oras cu o populatie ce numara sub 1.000 de oameni si a ajuns in Europa League dupa ce a castigat Cupa in Insulele Feroe.

A trecut surprinzator in primul tur preliminar de finlandezii de la Inter Turku, cu scorul general de 2-1.

Toti componentii echipei sunt jucatori neprofesionisti, care mai au o slujba pe langa cea de fotbalist.

Adversari "de clasa" pentru Petrolul in Europa League: "Avem dulgheri, vanzatori, electricieni"

Mansa retur e programata saptamana viitoare in Insulele Feroe.

”Nu am ce să-mi reproșez. Mandatul rămâne pe masa coaliției”. Cîrstoiu a făcut declarații în faţa Spitalului Universitar. Explicaţii privind acuzaţiile de incompatibilitate
Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
#Petrolul victorie Vikingur, #Petrolul invinge Vikingur, #LIVE Petrolul Vikingur, #Petrolul Vikingur in direct, #Petrolul Vikingur Europa League , #meciuri