Europa League: Petrolul rateaza victoria in prelungiri

Joi, 31 Iulie 2014, ora 22:50
10880 citiri

Petrolul Ploiesti a terminat la egalitate, scor 1-1, intalnirea jucata joi seara pe teren propriu cu cehii de la Viktoria Plzen, in prima mansa a turului III preliminar din Europa League.

Trupa lui Razvan Lucescu a fost doar la cateva secunde de o victorie care o facea favorita la calificare

In prima repriza, Viktoria a fost mai periculoasa si a trecut in mai multe randuri pe langa deschiderea scorului. Nici Petrolul n-a jucat insa slab si a avut si ea ocaziile ei.

Dupa pauza, Lucescu Jr. l-a aruncat in lupta pe Mutu, iar decarul ploiestenilor a marcat in minutul 75 un gol superb, cu un sut de la marginea careului.

Oaspetii s-au aruncat in atac si au reusit egalarea tocmai in prelungiri, cand Kolar, intrat in partea secunda, a marcat cu capul la capatul unui contraatac.

1-1 si vice-campioana Cehiei pleaca favorita in meciul de saptamana viitoare, o partida insa nicidecum jucata de dinainte.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Petrolul Ploiesti si Viktoria Plzen, din turul III preliminar al Europa League.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL PARTIDEI

min.90+1 - GOL VIKTORIA PLZEN! Kolar, intrat in repriza secunda, marcheaza cu capul dupa o centrare din partea stanga!

min.90 - Vor fi patru minute de prelungiri pentru aceasta parte secunda.

min.90 - Ocazie uriasa pentru cehi! Bakos trimite cu capul milimetric pe langa poarta ploiestenilor.

min.87 - Schimbare la ploiesteni: iese Tamuz, intra NKoyi.

min.85 - Fanchone intervine excelent si respinge din fata portii.

min.81 - Pilar trimite milimetric pe langa poarta lui Pecanha.

min.80 - Priso faulteaza in aparare si vede cartonasul galben.

min.78 - Tamuz trage pe langa poarta.

min.75 - GOOOL PETROLUL!!! Mutu deschide scorul cu un sut superb de la marginea careului!!!

min.72 - Razvan Lucescu face o noua schimbare: intra Priso, iese Nepomucemo.

min.71 - Pecanha intervine din nou exceptional la o lovitura libera executata de Horwath.

min.67 - Prochazka blocheaza un sut al lui Hoban, pe care scria 1-0.

min.56 - Schimbare la Petrolul: iese Albin, intra Mutu.

min.53 - Bakos reia din nou periculos cu capul, dar tot pe langa poarta.

min.48 - Reznik vede galbenul dupa o intrare la Teixeira.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.44 - Kozacik scoate in doi timpi un sut foarte bun al lui Tamuz.

min.42 - Vanek reia mult peste poarta ploiestenilor. Ritm foarte alert, jucatorii sar peste contructie si ajung imediat la poarta.

min.40 - Geraldo comite o mare greseala, dar Gerson intervine si respinge la o faza foarte periculoasa a oaspetilor.

min.39 - Hubnik il faulteaza pe Albin si vede cartonasul galben.

min.39 - Pecanha are o interventie fabuloasa la un sut al lui Horvath.

min.35 - Prochazka respinge in ultimul moment din fata lui Tamuz.

min.34 - Vanek reia cu capul peste poarta dintr-o pozitie buna.

min.27 - Pecanha plonjeaza si retine un sut al lui Pilar.

min.25 - Emotii la poarta Petrolului, dupa o lovitura libera executata inselator.

min.18 - Nepomucemo suteaza putin peste poarta oaspetilor.

min.16 - Albin scapa singur spre poarta adversa, dar isi inchide unghiul si e blocat de Kozacik.

min.15 - Sansa si pentru Petrolul, insa Hoban nu reuseste sa reia cu calcaiul.

min.13 - Mare ocazie pentru oaspeti! Bakos trimite cu capul din doar cativa metri pe langa poarta.

min.9 - Goalkeeperul ceh iese si retine din fata lui Nepomucemo.

min.5 - Pilar suteaza departe de poarta aparata de Pecanha.

21:00 - STARTUL MECIULUI

ora 20:55 - Fanii ploiesteni fac o atmosfera incendiara.

INFO: Razvan Lucescu a decis sa-l lase pe banca de rezerve pe Adrian Mutu.

INFO: Intalnirea are loc la Ploiesti si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 1.

INFO: Mansa retur e programata saptamana viitoare in Cehia.

ECHIPELE:

PETROLUL: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Gerson, Fanchone - Hoban, De Lucas - Nepomucemo, Albin, Teixeira - Tamuz.

Antrenor: Razvan Lucescu.

VIKTORIA PLZEN: Kozacik - Reznik, Hubnik, Prochazka, Limbersky - Horava, Horvath - Petrszela, Vanek, Pilar - Bakos.

Antrenor: Dusan Uhrin Jr.

Arbitru: Anthony Taylor (Anglia).

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Petrolul egal Viktoria Plzen, #LIVE Petrolul Viktoria Plzen, #Petrolul Viktoria Plzen Europa League , #meciuri