Dramatism la Indian Wells. Jucătoarea care a salvat patru mingi de meci și se apropie de performanța Simonei Halep

Miercuri, 15 Martie 2023, ora 09:41
2885 citiri
Petra Kvitova

Jucătoarea cehă Petra Kvitova, locul 15 WTA şi cap de serie 15, a eliminat-o pe americanca Jessica Pegula, numărul 3 mondial şi favorită 3, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 1000 de la Indian Wells.

Kvitova a salvat patru mingi de meci şi s-a impus cu scorul de 6-2, 3-6, 7-6 (11), în două ore şi 14 minute.

Ea a ajuns în sferturi pentru prima dată după 2016.

Petra Kvitova este a patra jucătoare care a ajuns în cel puţin 35 de sferturi de finală la turnee WTA 1000, după Agnieszka Radwanska (42), Simona Halep (39) şi Caroline Wozniacki (36).

La Indian Wells, următoarea adversară a Petrei Kvitova este Maria Sakkari, locul 7 WTA şi cap de serie 7, finalistă anul trecut.

Simona Halep, interzis la Roma. Italienii au făcut anunțul care o lasă pe româncă în afara jocului
Revenirea pe teren a Simonei Halep, după ridicarea suspendării pentru dopaj, se transformă încet-încet într-un fiasco. Simona Halep a apucat să joace un singur meci, cel de la Miami cu...
S-a scris istorie la WTA Madrid. Jucătoarea care a egalat performanța fantastică a Simonei Halep
Tenismena americană Cori Gauff, locul 3 mondial, a reușit joi o victorie de senzație în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. În vârstă de 20 de ani, Cori Gauff a bifat o...