După eliminarea Portugaliei, Pepe a luat foc: "Jocurile sunt făcute! Dați titlul Argentinei!"

Sambata, 10 Decembrie 2022, ora 19:50
5993 citiri
Pepe a fost căpitanul Portugaliei până la intrarea lui Cristiano Ronaldo

Echipa naţională a Marocului a învins sâmbătă naţionala Portugaliei, scor 1-0, şi a devenit prima echipă africană din istorie calificată în semifinalele Cupei Mondiale la fotbal.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Youssef En Nesyri, în minutul 42, când a înscris cu o lovitură de cap, din centrarea lui Attiat-Allah. Cristiano Ronaldo a început meciul ca rezervă şi a fost introdus în teren în minutul 51. Maroc este neînvinsă cu Walid Regragui pe banca tehnică.

Naţionala marocană scrie istorie la Cupa Mondială, calificându-se în semifinale, unde va întâlni învingătoarea din ultimul sfert de finală, Anglia – Franţa.

După meci, căpitanul Portugaliei, Pepe, a luat foc: "Este inadmisibil faptul că un arbitru argentinian a fost la centru astăzi, după ce s-a întâmplat ieri, cu Messi plângându-se de arbitraj. După ce am văzut astăzi, puteți să dați titlu Argentinei de acum! Jocurile sunt făcute!

Portarul s-a aruncat la pământ tot timpul. Au dat doar opt minute de prelungire. Noi muncim serios și arbitrul dictează doar opt minute? Nu am jucat nimic în repriza a doua pentru că nu am fost lăsați.

A fost mai mult din același lucru, plus că au început să facă multe faulturi, arbitrul nu a arătat cartonașe galbene și a fost foarte aproape de faze. Singura echipă care a jucat fotbal am fost noi. Suntem triști. Avea calitatea de a câștiga Cupa Mondială și nu am reușit. Nu am reușit. Nu ni s-a permis să jucăm a doua repriză", a spus Pepe.

Argentina cere arestarea ministrului iranian de Interne, acuzat a fi în spatele unui atentat din Buenos Aires soldat cu 85 de morți
Guvernul argentinian a cerut marţi, 23 aprilie, Pakistanului şi Sri Lankăi să-l aresteze pe ministrul iranian de interne Ahmad Vahidi, căutat pentru un atentat împotriva firmei de asigurări...
Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
#pepe, #Portugalia, #cristiano ronaldo, #maroc, #messi, #Argentina, #Campionatul Mondial de Fotbal Qatar , #Campionatul mondial 2022