Meci dramatic pentru Mihăilă și Man în Cupa Italiei. Ce a pățit Parma

Joi, 07 Decembrie 2023, ora 07:29
1602 citiri
Denis Man a ratat un penalty Foto: Facebook / Parma Calcio 1923

Echipa italiană AC Fiorentina a învins miercuri seara, pe teren propriu, după lovituri de departajare, scor 4-1, formaţia Parma, în optimile Cupei Italiei. Man a ratat un penalti pentru oaspeţi, iar scorul după 120 de minute a fost egal, 2-2.

Parma a avut câteva minute de graţie la Florenţa, unde a făcut 2-0 în minutele 21 şi 23. Primul a marcat Adrian Bernabe, apoi Mihăilă a oferit pasa decisivă pentru Ange Bonny şi oaspeţii intrau la pauză cu un avantaj de două goluri. Care nu a fost suficient, deşi Parma a mai ratat o ocazie uriaşă în minutul 40.

Fiorentina a reuşit să înscrie pe final golurile care i-au permis să intre în prelungiri. Nzola a făcut 1-2 în minutul 83, iar Sottil a egalat în minutul 89, din penalti. Portarul gazdelor, Oliver Christensen a apărat în minutul 98, la ocazia lui Man. S-a ajuns la lovituri de departajare, acolo unde Man şi Camara au ratat pentru Parma, iar AC Fiorentina s-a calificat cu scorul de 4-1 după loviturile de la 11 metri.

La Parma, Valentin Mihăilă a fost titular şi a ieşit în minutul 70. Dennis Man a intrat în joc din minutul 62.

Ce spune antrenorul lui Dinamo înaintea meciului crucial cu FC Voluntari
Antrenorul echipei de fotbal Dinamo Bucureşti, Zeljko Kopic, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că partida cu FC Voluntari, din etapa a 7-a a play-out-ului Superligii, este una...
Tot mai multe orașe din Italia s-au săturat de supraaglomerare. Măsurile anunțate în zone turistice îndrăgite de români
Veneţia a devenit joi primul oraş din lume care a introdus un sistem de plată pentru vizitatori în cadrul unui experiment menit să descurajeze turiştii să sosească în perioadele de vârf,...