Cea mai criticată jucătoare de la Australian Open a ajuns în sferturi, după ce a eliminat o favorită

Duminica, 22 Ianuarie 2023, ora 08:33
4226 citiri
Jelena Ostapenko e în sferturile AO FOTO facebook

Coco Gauff, favorita numărul 7 de pe tabloul de simplu feminin, a fost eliminată în faza optimilor de finală de la Australian Open 2023.

Jelena Ostapenko, campioana din 2017 de la Roland Garros, a produs surpriza și s-a calificat în premieră în sferturile de finală de la Melbourne, după ce s-a impus cu scorul de 7-5, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 34 de minute de joc.

Este prima dată în ultimii cinci ani când Ostapenko prinde un sfert de finală la un Grand Slam.

Ea a fost aspru criticată la Melbourne pentru kilogramele în plus pe care le are, dar care nu par să o incomodeze să facă performanță.

Ostapenko va juca mai departe cu Elena Rybakina, care a eliminat-o pe Iga Swiatek.

Calificare dramatică pentru Steaua în sferturile cupelor europene. A fost nevoie de penalty-uri
CSA Steaua Bucureşti s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale LEN Euro Cup la polo pe apă, după ce a învins formaţia elenă Panionios Atena cu scorul de 20-18 (2-2, 3-2, 2-4, 4-2,...
Calificare la pas pentru Rapid în Final Four. Când are loc turneul pentru medalii
Echipa de handbal feminin Rapid Bucureşti este ultima calificată la Turneul Final Four al Cupei României, după ce a învins miercuri, în deplasare şi în manşă unică, formaţia Gloria...
#Ostapenko, #calificare, #sferturi, #grasa, #kilograme, #Australian Open , #Australian Open