Ostapenko o învinge pe Kvitova după o confruntare formidabilă: posibil duel cu Simona Halep în semifinale VIDEO

Joi, 17 Februarie 2022, ora 15:00
2448 citiri
Jelena ostapenko FOTO WTA

Letona Jelena Ostapenko (locul 21 WTA) a făcut un meci cu adevărat fabulos în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Dubai.

Ostapenko a învins-o pe Petra Kvitova (25 WTA) după o partidă epuizantă, de peste două ore și 40 de minute. A fost 5-7, 7-5, 7-6 (11-9) pentru jucătoarea letonă.

Kvitova putea închide meciul de trei ori, dar a fost de fiecare dată întoarsă de adversara ei.

- În setul al doilea Petra a condus cu 5-4 și 30-0 pe serviciul ei.

- În setul al treilea a avut din nou 5-4 și serviciul.

- În tie-breakul din decisiv a avut o minge de meci la 8-7.

Cu atât mai mult este de apreciat efortul Jelenei Ostapenko de a reveni în meci cu cât letona a avut un meci de două ore și jumătate și ieri, când a trecut de poloneza Iga Swiatek.

Calificată în semifinale la Dubai, Ostapenko va juca împotriva învingătoarei din partida Simona Halep – Ons Jabeur.

Un meci cu Halep ar fi o reeditare a finalei Roland Garros din 2017, când Ostapenko s-a impus în trei seturi.

Una dintre cele mai frumoase tenismene a umilit-o pe Ostapenko la Miami și a intrat în istorie
Una dintre surprizele zilei la turneul WTA 1000 de la Miami a fost produsă de rusoaica Anna Kalinskaia, numărul 25 mondial. În turul trei, Kalinskaia a eliminat-o pe letona Jelena Ostapenko...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...