S-a stabilit finala feminină de la Wimbledon și surpriza e totală: ce jucătoare vor lupta pentru trofeu

Joi, 13 Iulie 2023, ora 19:38
7045 citiri
Ons Jabeur

A doua semifinală de la Wimbledon a fost una pe muchie de cuțit. În joc a fost și poziția de lider WTA.

Ons Jabeur (locul 6 WTA) a reușit să o învingă pe Aryna Sabalenka (locul 2 WTA), întorcând calculele hârtiei. Sportiva din Tunisia s-a impus cu 6-7, 6-4, 6-2.

În setul al doilea, Sabalenka a avut 4-2 și părea că merge spre finală, dar Ons a fost fanatastică și i-a "furat" bielorusei șansa de a juca finala și a urca pe locul unu WTA.

Ons Jabeur a reușit astfel să se califice din nou în finala de la Wimbledon, după ce anul trecut a pierdut în fața Elenei Rybakina.

În ultimul act, Ons o va întâlni sâmbătă pe Marketa Vondrousova, din Cehia.

Jucătoarea cehă Marketa Vondrousova, locul 42 WTA, s-a calificat, joi, în finala turneului de grand slam de la Wimbledon, trecând în semifinale de sportiva din Ucraina Elina Svitolina, numărul 76 mondial.

Vondrousova s-a impus cu scorul de 6-3, 6-3, într-o oră şi 14 minute.

Campioana de la Wimbledon, într-o situație neplăcută: ”S-a mutat cu pisica!”
Campioana en-titre de la Wimbledon, tenismena Marketa Vondrousova din Cehia, trece prin momente dificile în viața personală. După ce a atins apogeul carierei în iunie 2023, prin victoria de...
Super-performanță pentru boxul românesc. Cine e pugilista care va lupta pentru aur
Lăcrămioara Perijoc s-a calificat, joi, în finala categoriei 54 kg a Campionatelor Europene de box de la Belgrad. Lăcrămioara Perijoc a învins-o în semifinale, cu decizie unanimă, pe...
#ons jabeur, #Aryna Sabalenka, #wimbledon, #finala, #Marketa Vondrousova, #Svitolina , #Wimbledon