Ons Jabeur, strigăt disperat de ajutor către spanioli pentru a învinge pe Simona Halep în sferturi la Madrid

Luni, 02 Mai 2022, ora 20:48
5790 citiri
Ons Jabeur

Jucătoarea tunisiană Ons Jabeur le-a cerut fanilor spanioli să o încurajeze la meciul cu Simona Halep, din sferturile de finală ale Madrid Open.

"Sper ca Simona şi Coco să joace timp de 5 ore. Am văzut-o pe Simona jucând foarte bine. Vreau să vă reamintesc, că Simona a câştigat împotriva Paulei (n.r. - Badosa, în turul al doilea) şi ea este spaniolă, aşa că dacă Halep va câştiga trebuie să mă încurajaţi pe mine", a spus Jabeur, la interviul de pe teren, după victoria cu Belinda Bencic.

Această declaraţie a fost făcută înaintea meciului dintre Simona Halep, locul 21 WTA, şi jucătoarea americană Cori Gauff, locul 16 WTA şi cap de serie numărul 14, câştigat de sportiva română cu 6-4, 6-4.

Ons Jabeur, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 8, a dispus, cu scorul de 6-2, 3-6, 6-2, de jucătoarea elveţiană Belinda Bencic, locul 13 WTAşi cap de serie numărul 11.

Simona Halep, 30 de ani, şi Ons Jabeur, 27 de ani, s-au mai întâlnit de trei ori până acum, scorul meciurilor directe fiind 2-1. În 2020, la Dubai, în turul al doilea, românca a câştigat cu 1-6, 6-2, 7-6 (7). Sportiva din Constanţa avea să câştige atunci a doua oară trofeul, după ediţia din 2015.

În 2018, la Beijing, în turul I, Simona Halep a abandonat meciul cu sportiva tunisiană, după primul set, pierdut cu 1-6.

Tot la Dubai, în sferturi, în acest an, jucătoarea română s-a impus, cu scorul de 6-4, 6-3.

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#ons jabeur, #Simona Halep adversara Madrid, #Simona Halep calificare sferturi , #stiri Simona Halep