SCM Ramnicu Valcea se califica in premiera in sferturile Ligii Campionilor

Sambata, 29 Februarie 2020, ora 16:39
6591 citiri

SCM Ramnicu Valcea s-a calificat matematic in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa o victorie pe teren propriu, sambata la pranz, in fata suedezelor de la Savehof.

Fetele noastre, campioanele Romaniei la handbal feminin, au invins Savehof cu 28-20, intr-o atmosfera superba in sala Traian din Valcea, victorie care a parafat o calificare splendida in sferturile celei mai importante competitii din Europa.

In acest moment, Valcea are 7 puncte dupa 9 meciuri si nu mai poate pierde calificarea in ultima etapa, avand 4 puncte peste urmatoarea clasata, Krim Ljubljana.

Alaturi de SCM, din aceasta grupa principala II vor mai merge in sferturi Gyor, campioana Europei en-titre, Brest si Buducnost Podgorica.

In ultima etapa, campioana Romaniei va juca un meci de palmares, in Ungaria, cu Gyor.

Fetele lui Florentin Pera au facut spectacol in aceasta intalnire, pe care au dominat-o categoric de la un capat la altul. Evidentiate ar putea fi de la gazde jucatoarele Elghaoui si Mireya Gonzalez.

La pauza, SCM a condus la sase goluri pe IK Savehof, scor 16-10. Etapa trecuta, campioana Romaniei la handbal feminin, SCM Ramnicu Valcea, a remizat pe terenul celor de la Krim Ljubljana din Slovenia, scor 28-28.

In turul cu Savehof, elevele lui Florentin Pera au castigat cu 23-17 pe terenul suedezelor, la inceputul lunii februarie.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#SCM Ramnicu Valcea calificare sferturi Champions, #calificare in premiera Valcea sferturile Ligii , #stiri Oltchim Ramnicu Valcea