Oltchim Ramnicu Valcea a ratat calificarea in finala Ligii Campionilor

Sambata, 07 Aprilie 2012, ora 18:30
11096 citiri

Oltchim Ramnicu Valcea a ratat sambata calificarea in finala Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa ce-a pierdut clar, scor 23-31, intalnirea retur cu Gyor.

Fetele pregatite de Radu Voina au venit in Ungaria cu un avantaj de patru goluri (35-31), luat in meciul tur de la Bucuresti, insa unguroaicele le-au fost superioare la toate capitolele si au obtinut o calificare meritata in finala, unde vor da piept, cel mai probabil, cu Buducnost (Muntenegru).

Disputata la Veszprem, in fata a aproape sapte mii de spectatori, partida a fost dominata in totalitate de Gyor, care la pauza avea deja un avantaj linistitor de 7 goluri: scor 19-12.

Repriza a doua nu a adus nimic nou in jocul valcencelor, iar unguroaicele n-au avut nicio clipa emotii ca ar putea rata calificarea in ultimul act al celei mai importante competitii intercluburi din Europa.

Pentru campioana Romaniei au inscris: Manea - 3 goluri, Nechita - 3, Babeanu - 3, Meirosu - 3, Managarova - 3, Ozel - 2, Vetkova - 2, Vititiu - 2, Ardean Elisei - 1 si Bradeanu - 1.

31-23 a fost scorul final al disputei, o diferenta de opt goluri, suficienta pentru ca Oltchim sa vada finala la televizor.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Gyor si Oltchim, din mansa secunda a semifinalelor Ligii Campionilor la handbal feminin.

Desfasurarea partidei:

FINAL: Gyor - Oltchim 31-23

min.59 - Inscrie si Nechita.

min.59 - Gyor inscrie de la 7 metri.

min.59 - Managarova e eliminata.

min.59 - Vizitiu mai reduce din handicap.

min.58 - Oltchim e la pamant. Gyor inscrie din nou si se duce la 9 goluri diferenta.

min.58 - Un nou gol pentru gazde, care sunt in finala!

min.57 - Vizitiu inscrie cu noroc.

min.56 - Inscriu din nou unguroaicele!

min.55 - Gol pentru Gyor.

min.53 - Babeanu inscrie de la 7 metri.

INFO: In acest moment, Oltchim are nevoie de patru goluri si sa nu primeasca niciunul pentru a se calfiica in finala.

min.51 - Eliminare pentru Gyor.

min.51 - Time-out cerut de Radu Voina: "Haideti! In atac!"

min.51 - Gyor se duce la sapte puncte.

min.49 - Puncteaza si Gyor si duc din nou diferenta la sase goluri.

min.49 - Puncteaza Managarova.

min.48 - Mare greseala in apararea noastra si unguroaicele inscriu rapid.

min.48 - Bradeanu inscrie superb.

min.47 - Vetkova inscrie pentru Oltchim.

min.45 - Gol de la 7 metri pentru Gyor.

min.44 - Galben pentru Radu Voina, pentru proteste.

min.43 - Marcheaza si Gyor.

min.43 - Nechita puncteaza din nou pe contraatac.

min.41 - Eliminare si la unguroaice.

min.41 - Vetkova, eliminata doua minute.

min.40 - Manea inscrie frumos pentru 21-15.

min.39 - O noua bara pentru Oltchim! A 3-a din aceasta repriza!

min.38 - Gyor inscrie de la 7 metri.

min.38 - Bradeanu, eliminata doua minute.

min.37 - Inscrie Nechita pe contraatac.

min.36 - Gol frumos inscris de Meirosu.

min.35 - Eliminare in tabara unguroaicelor.

min.34 - Ghinion in acest start de repriza secunda! Oltchim a trimis de doua ori in bara!

min.32 - Gyor inscrie de la 7 metri.

min.31 - Oltchim are startul in repriza secunda.

------------------------------

min.30 - PAUZA! 19-12 pentru Gyor, dupa finalul primei reprize!

min.29 - Un nou gol pentru Gyor, care are acum 7 puncte diferenta!

min.29 - Gyor se duce din nou la sase puncte diferenta.

min.28 - Time-out cerut de antrenorul maghiarelor.

min.26 - Gol Managarova.

min.25 - Radu Voina cete time-out: "Ce se intampla fetelor? Unde e pivotul? Faceti ce trebuie sa faceti! Haideti ca ii avem si pe cei doi (arbitrii - n.red.) contra noastra".

min.25 - Gazdele se distanteaza pentru prima oara la 6 goluri.

min.25 - Inscriu gazdele in inferioritate numerica. Mai mult, Bradeanu e eliminata pentru doua minute!

min.23 - Gol Manea si eliminare in tabara unguroaicelor.

INFO: La acest scor, Oltchim e eliminata!

min.22 - Gyor se duce la 5 goluri diferenta.

min.21 - Ozel inscrie, insa Gyor puncteaza si ea la doar cateva secunde.

min.20 - Gyor inscrie de la 7 metri.

min.19 - Puncteaza si Gyor.

min.19 - Maraganova revine pe teren si inscrie imediat, pe contraatac.

min.18 - Manea inscrie si o jucatoare de la Gyor e eliminata.

min.18 - Inscriu din nou gazdele si se distanteaza la patru goluri.

min.16 - Este eliminata si Maraganova.

min.16 - Oltchim primeste gol aproape imediat.

min.16 - Babeanu inscrie de la 7 metri.

min.15 - Gol pentru Gyor si eliminare in tabara lui Oltchim. Ozel trimisa timp de doua minute pe banca.

min.13 - Unguroaicele inscriu de la 7 metri.

min.12 - Gyor revine la conducere.

min.12 - Meirosu egaleaza la 6.

min.10 - Managarova reduce din diferenta.

min.9 - Replica imediat gazdele.

min.9 - Elisei sparge gheata si inscrie.

min.8 - Gol Gyor!

min.8 - Babeanu puncteaza de la 7 metri.

min.7 - Inca un gol pentru unguroaice.

min.6 - Gazdele trec in avantaj.

min.5 - Egaleaza Gyor.

min.4 - Inscriu repede fetele noastre si trec din nou in avantaj, prin Ozel.

min.3 - Egaleaza unguroaicele

min.2 - Babeanu rateaza de la 7 metri!

min.2 - Oltchim inscrie prin Meirosu.

min.1 - Gyor are lovitura de start.

INFO: Hutupan, Knezovic, Tolnai, Babeanu, Curea, Managarova, Nechita, Ardean, Meirosu, Vetkova, Chirila, Manea, Ozel, Bradeanu, Vizitiu si Jovanovici sunt jucatoarele deplasate de Radu Voina in Ungaria.

INFO: Sunt aproape 7.000 de spectatori in sala de la Veszprem, dintre care 300 de sustinatori ale valcencelor.

ora 17:00 - INCEPUTUL MECIULUI

INFO: Pentru a se califica in finala, Oltchim are urmatoarele variante: sa castige, sa faca egal sau chiar sa piarda, dar nu la mai mult de trei goluri.

INFO: In tur, la Valcea, trupa pregatita de Radu Voina s-a impus cu 35-31.

INFO: Partida nu se va juca la Gyor, ci la Veszprem, locul unde a fost ucis Marian Cozma. Motivul? Capacitatea redusa a arenei din Gyor.

INFO: In cealalta semifinala se vor intalni Buducnost (Muntenegru) si Larvik (Norvegia). Partida se va juca duminica si pleaca de la scorul de 22-20 in favoarea muntengrencelor.

Avancronica partidei Gyor - Oltchim

Finala Ligii Campionilor din acest an se va juca pe 5 mai (turul), respectiv 12 mai (returul).

Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
Scenariu-bombă în coaliție. Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu înainte de depunerea candidaturii ar fi deja stabilită SURSE
Cătălin Cîrstoiu va lămuri totul în legătură cu candidatura sa la Primăria Capitalei într-o conferința de presă, este mesajul public al coaliției PSD-PNL. În spatele ușilor,...
#Oltchim ratat finala, #Oltchim invinsa Gyor, #Oltchim eliminata Liga Campionilor, #Gyor Oltchim live, #Gyor Oltchim retur semifinale, #Gyor Oltchim Liga Campionilor , #Liga Campionilor