A câștigat medalia de argint la Jocurile Olimpice la doar 12 ani! Bronzul are 13 ani

Miercuri, 04 August 2021, ora 09:50
2313 citiri
Kokona Hiraki

Jocurile Olimpice de la Tokyo au adus câteva premiere și în ceea ce privește vârsta medaliaților.

Astfel, la disciplina nou introdusă, skateboarding, japoneza Kokona Hiraki, în vârstă de doar 12 ani, a cucerit medalia de argint cu un punctaj de 59.04.

Ce românce se mai luptă pentru trofeu la Cluj-Napoca

Pe locul trei a venit britanica Sky Brown, care abia a împlinit 13 ani pe 7 iulie.

Aurul a fost luat de o sportivă mai “în vârstă”. Japoneza Sakura Yosozumi, de 19 ani, s-a impus în competiție, cu un punctaj de 60.09.

Kokona Hiraki este cea mai tânără medaliată din istoria JO de la ediția din 1936 încoace.

Cel mai tânăr medaliat din istoria JO e consemnat a fi grecul Dimitros Loundras, care a câștigat medalia de bronz cu echipa de gimnastică la JO din 1896 (Atena), având doar 10 ani.

Simona Halep spulberă visul românilor. Anunțul făcut de fostul lider mondial
Simona Halep a declarat, luni, la întoarcerea în ţară după ce a participat la Miami la primul său turneu de la ridicarea sancţiunii pentru dopaj, că şi-ar dori foarte mult să se califice...
Șanse minime de calificare pentru Simona Halep: ”Nu vreau să-mi fac speranţe prea mari”. Ce trebuie să se întâmple
Jucătoarea de tenis Simona Halep a declarat, luni, la întoarcerea în ţară după ce a participat la Miami la primul său turneu de la ridicarea sancţiunii pentru dopaj, că şi-ar dori foarte...
#kokona hiraki, #jocurile olimpice, #argint 12 ani, #JO , #Jocurile Olimpice 2020