Naționala de fotbal a fost eliminată din turneul olimpic la golaveraj. Cum s-a încheiat ”finala” cu Noua Zeelandă

Miercuri, 28 Iulie 2021, ora 13:26
12934 citiri
Naționala olimpică a României

Naționala olimpică de fotbal a României, antrenată de Mirel Rădoi, a jucat miercuri meciul decisiv cu Noua Zeelandă pentru calificarea în sferturile de finală ale competiției de la Tokyo.

După primele două etape din faza grupelor, toate cele patru echipe aveau câte trei puncte, dar România era pe ultimul loc, în condițiile în care primul criteriu de departajare este golaverajul, iar tricolorii au pierdut la scor (0-4) partida cu Coreea de Sud.

Mirel Rădoi dă vina pe mâncare pentru eliminare

Astfel, la Sapporo, România avea nevoie de victorie în confruntarea cu Noua Zeelandă, meci care s-a încheiat însă la egalitate, 0-0. Jucătorii antrenați de Mirel Rădoi au avut câteva situații bune de a marca, în frunte cu cea a căpitanului Marin.

În celălalt meci al grupei, Coreea de Sud a spulberat Honduras cu 6-0.

În clasament, România a ocupat locul al treilea, cu 4 puncte, la egalitate cu Noua Zeelandă, tricolorii fiind eliminați la golaveraj.

România: 12.Aioani – 15. Chindriş (16. Deaconu ’78), 6. Ghiţă, 17. R. Grigore – 14. Raţiu, 8. M. Marin (c),18. Dulca (10. Ciobanu ’78), 3. Fl. Ştefan – 13. Florescu (21. Sefer ’87), 19. Sîntean (9. Ganea ’59), 20. Dobre (11. V. Gheorghe ’78). Selecţioner: Mirel Rădoi.

Noua Zeelandă: 1. Woud – 17. Eliott (15. Ingham ’46), 16. Stensness, 4. Pijnaker, 3. Cacace – 7. Just, 10. Stamenic, 8. Bell, 11. Champness (12. McCowatt ’46) – 9. Wood, 19. Garbett (6. Lewis ’73). Selecţioner: Danny Hay.

Desfășurarea LIVE:

*Final de meci, 0-0, iar România este eliminată.

*Rațiu ratează și el deschiderea scorului, în minutul 71.

*Ocazie uriașă a lui Marin în minutul 60, care trimite cu capul în portar din 6 metri.

*0-0 la pauză, după o repriză echilibrată. În celălalt meci, Coreea de Sud - Honduras 3-0.

*Românii au cerut un penalty la un posibil henț în careu.

*0-0 în minutul 15.

*Ocazie bună Florescu, în minutul 11.

*Echipa de start a României: România: Aioani – Chindriș, Ghiță, R. Grigore – Rațiu, M. Marin, Dulca, Fl. Ștefan – Florescu, Sîntean, Dobre

Veste teribilă pentru naționala României. Internaționalul scos cu targa de pe teren va lipsi la Euro 2024 VIDEO
Selecționerul Edi Iordănescu a primit o veste neplăcută de la unul dintre cei mai în formă internaționali români, în perspectiva participării României la Euro 2024. Astfel, Olimpiu...
România: riscurile de azi și ce se întâmplă (până) în 2035
Poate România ține pasul cu schimbările rapide care au loc în marile economii europene? Și ce-ar trebui să facă pentru a nu fi lăsată în urmă? O analiză de Sabina Fati. Un Raport al...
#Romania, #JO 2020, #fotbal, #na ionala, #Noua Zeelanda , #Jocurile Olimpice 2020