Încă o eliminare la Jocurile Olimpice. România a ratat calificarea în semifinale la tenis de masă

Luni, 02 August 2021, ora 11:20
2304 citiri

România a ratat, luni, calificarea în semifinalele probei feminine pe echipe din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, după ce a pierdut, scor 1-3, întâlnirea din sferturi, cu Hong Kong.

În prima partidă, perechea Eliza Samara/Daniela Dodean Monteiro a învins, cu scorul de 3-2 (11-5, 5-11, 11-7, 6-11,13-11), perechea Wai Yam Minnie Soo/ Ho Ching Lee.

Meciul a fost pe muchie de cuţit în setul decisiv. Asiaticele au condus cu 6-2, 9-6, 10-8 şi 11-10, dar româncele au anulat cele trei mingi de meci şi au câştigat cu 13-11.

În a doua partidă, Bernadette Szocs, a pierdut, scor 0-3 (5-11, 5-11, 6-11), în faţa adversardei Hoi Kem Doo.

Elizabeta Samara a intrat la masă în al treilea meci, cu Ho Ching Lee, dar a pierdut şi ea, scor 0-3 (9-11, 8-11, 10-12).

În al patrulea meci Daniela Dodean Monteiro a fost învinsă, tot cu scorul de 3-0 (11-3, 11-2, 14-12), de Hoi Kem Doo

În penultimul act, învingătoarele vor da piept du perechea câştigătoare din meciul dintre Taiwan şi Japonia.

Semifinalele vor avea loc marţi, iar finalele, joi.

Gianina van Groningen, speranță pentru România la Jocurile Olimpice: ”Nu poți să te desparți de prima dragoste”
Gianina van Groningen (Beleagă), canotoare care a revenit după o pauză de aproximativ un an şi jumătate, a declarat, luni, că ea şi colega sa de la dublu vâsle, categorie uşoară, Ionela...
Veste teribilă pentru naționala României. Internaționalul scos cu targa de pe teren va lipsi la Euro 2024 VIDEO
Selecționerul Edi Iordănescu a primit o veste neplăcută de la unul dintre cei mai în formă internaționali români, în perspectiva participării României la Euro 2024. Astfel, Olimpiu...