David Popovici, curajos înaintea finalei “regină” din natație: “Am vrut să-mi sperii adversarii”

Miercuri, 28 Iulie 2021, ora 10:33
7172 citiri
David Popovici FOTO COSR.ro

David Popovici a obținut calificarea în finala probei de 100 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

El a încheiat semifinala din care a făcut parte pe locul 4, cu 47.72. Semifinala a fost câștigată de marele favorit al probei, Caleb Dressel, din SUA, cu 47.23.

Per total, David Popovici a intrat în finală cu al cincilea timp.

„Am vrut să înot spre stânga, a fost prima dată când am încercat asta. Sunt tot felul de strategii, pe care le știm eu și antrenorul meu. El știe mai bine cum a fost cursa asta.

Am vrut doar să-l sperii puțin (n.r- pe Caleb Dressel) și cred că am reușit. În finală nu știu ce strategie voi avea, trebuie să vorbesc cu antrenorul”, a spus Popovici pentru TVR 1.

Finala va avea loc joi dimineața, de la ora 05.37.

Popovici va înota în serii și la 50 de metri.

Ce-a făcut David Popovici la concursul din Belgia și ce urmează pentru campionul român înaintea Jocurilor Olimpice
Înotătorul român David Popovici (19 ani) a participat sâmbătă și duminică la ”Antwerp Diamond Speedo Race”, în Belgia, o etapă a pregătirii sale pentru Jocurile Olimpice de la Paris....
Amenințările teroriste de la Paris: ”Nu poți să te oprești să respiri”
Guillaume Ancel, fost ofiţer în armata franceză şi scriitor, a vorbit, vineri, la RMC, despre necesitatea de a nu intra în panică în faţa riscului terorist înaintea Jocurilor Olimpice de...
#David Popovici, #finala 100 de metri, #jocurile olimpice, #JO 2020, #Tokyo 2020 , #Jocurile Olimpice 2020