Ce loc a ocupat ultimul sportiv român rămas în competiție la Jocurile Olimpice

Sambata, 07 August 2021, ora 14:57
3727 citiri
Alexandru Novac. Foto: Facebook / COSR

Atletul Alexandru Novac s-a clasat, sâmbătă, pe locul 12, ultimul, în finală la aruncarea suliţei, la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Novac a fost ultimul sportiv tricolor aflat în competiţia olimpică de la Tokyo.

După ce a reuşit cea mai bună performanţă personală a sezonului în calificări, cu 83.27 metri, Alexandru Novac a avut, sâmbătă, aruncări care au măsurat 77.03 metri şi 79.29 metri, iar a treia a fost ratată.

Novac a ratat astfel calificarea în finala de 8 şi s-a clasat pe locul 12 în clasamentul general.

Zece atleţi tricolori s-au calificat la JO de la Tokyo şi trei au evoluat în finale: Bianca Ghelber (locul 6, aruncarea ciocanului), Alexandru Novac (locul 12, aruncarea suliţei) şi Marius Cocioran (locu 24, 50 km marş).

Andrea Mikloş s-a retras din calificări la 400 metri din cauza unor leziuni la un tendon ahilian.

Cum ar putea România să piardă mult, deși a câștigat litigiul legat de Roșia Montană
Decizia instanței arbitrale (luată cu o majoritate de 2 la 1) în litigiul intentat statului român de compania canadiană ce a încercat să dezvolte un proiect minier în zona Roșia Montană...
Liviu Dragnea vrea să dea lovitura într-un domeniu, despre care spunea: "Vorbim de un genocid"
”E inadmisibil ce s-a întâmplat acolo. Vorbim despre un genocid. Mulți specialiști de mediu spun că un asemenea dezastru poate produce moarte pe termen lung”, spunea Liviu Dragnea în...
#sportivi romani Jocurile Olimpice, #Tokyo 2020, #Romania , #Jocurile Olimpice 2020