Cine a obținut aurul olimpic la tenis masculin

Duminica, 01 August 2021, ora 12:50
5363 citiri
Alexander Zverev. FOTO: captură video / TVR

Germanul Alexander Zverev, locul 5 ATP şi cap de serie numărul 4, a câştigat, duminică, la Tokyo, titlul olimpic la tenis, la simplu.

Zverev l-a învins în finală pe Karen Hacianov, locul 25 ATP şi cap de serie numărul 12, scor 6-3, 6-1, într-o oră şi 19 minute.

Alexander Zverev este primul german care obţine titlul olimpic la tenis la masculin. În urmă cu 33 de ani, în 1988, la feminin triumfa germana Steffi Graf.

Medalia de bronz i-a revenit spaniolului Pablo Carreno Busta, locul 11 ATP, care l-a învins în finala mică, sâmbătă, pe liderul mondial Novak Djokovici (Serbia), scorr 6-4, 6-7 (6), 6-3.

Incredibil ce s-a întâmplat la Rouen: francezii au scos-o din sărite pe Gabriela Ruse
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse a fost învinsă de Caroline Garcia, a doua favorită, cu 6-3, 6-4, vineri, în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen (Franţa), dotat...
Discuții intense pentru visul Simonei Halep: ”Pe mai multe canale”
Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), Mihai Covaliu, a declarat, joi, că şansele jucătoarei de tenis Simonei Halep de a primi un wild card la Jocurile Olimpice de la Paris...