”Palmă” pentru Răzvan Burleanu. Campioana României s-a făcut de rușine în Europa

Joi, 19 Octombrie 2023, ora 09:32
2232 citiri
Olimpia Cluj

Ambiția președintelui FRF, Răzvan Burleanu, de a dezvolta fotbalul feminin din România, contrastează cu rezultatele proaste la nivel internețional.

Astfel, după ce zilele trecute naționala U17 a fost zdrobită cu 8-0 de Austria într-un meci oficial, aceeași soartă a avut-o și campioana României, Olimpia Cluj.

În ultimul tur preliminar al Ligii Campionilor, Olimpia a suferit o eliminare rușinoasă, 0-11 la general, cu Slavia Praga.

După eșecul din tur (0-5 în Cehia), Olimpia a fost spulberată miercuri și pe teren propriu, scor 0-6.

„În 2014 puteam să umplem această sală cu toate fetele care jucau fotbal în România. Astăzi sunt peste 66.000. Ceea ce ne dorim cel mai mult este să umplem Arena Națională la un meci al fetelor”, spunea Răzvan Burleanu în urmă cu câteva săptămâni la un eveniment dedicat fotbalului feminin.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
O arbitră din România la semifinala Ligii Campionilor, cu Ovidiu Hațegan în camera VAR
O brigadă din România va conduce returul uneia dintre semifinalele UEFA Women’s Champions League, informează FRF. Iuliana Demetrescu se va afla la centru la partida Chelsea – Barcelona,...