Fotbal de poveste între Olanda și SUA la Mondial. Cine s-a calificat în sferturile de finală

Sambata, 03 Decembrie 2022, ora 19:00
10316 citiri
Bucurie Olanda. Foto: Facebook / OnsOranje

Echipa naţională a Ţărilor de Jos a învins sâmbătă, scor 3-1, naţionala Statelor Unite, în primul meci al optimilor de finală de la Cupa Mondială Qatar 2022.

Memphis Depay a deschis scorul în minutul 10 pentru olandezi, după o pasă oferită de Dumfries. Acelaşi Dumfries i-a pasat lui Daley Blind, în careu, şi acesta a majorat avantajul Ţărilor de Jos, în minutul 45+1. Haji Wright a redus din diferenţă pentru Statele Unite, în minutul 76, dar olandezii au refăcut ecartul de două goluri în minutul 81, prin Dumfries.

ŢĂRILE DE JOS: Noppert - Timber, Van Dijk, Ake (de Ligt 90+3) - Dumfries, De Roon (Bergwijn 46), F. De Jong, Blind – Klaassen (Koopmeiners 46) – Gakpo (Weghorst 90+3), Depay (Simons 83). SELECŢIONER: Louis van Gaal

SUA: Turner – Dest (Yedlin 75), Zimmerman, Ream, Robinson (Morris 90+2) – McKennie (H. Wright 67), T. Adams, Musah – Weah (Aaronson 67), J. Ferreira (Reyna 46), Pulisic. SELECŢIONER: Gregg Berhalter

Cartonaşe galbene: Koopmeiners 60, De Jong 87

Arbitru: Wilton Sampaio – Bruno Boschilia, Bruno Pires (toţi din Brazilia) - Andres Matias Matonte Cabrera (Uruguay)

Avantajul Rusiei în războiul din Ucraina se micșorează. „Kievul încă poate câștiga războiul“
După ce Congresul american a aprobat săptămâna aceasta un mult așteptat ajutor militar de 61 de miliarde de dolari pentru Ucraina, Rusia a jubilat că armamentul occidental avansat nu va putea...
O pensionară de 74 de ani a jefuit o bancă pentru că nu-și putea plăti datoriile. Femeia era victima unei fraude
Ann Myers, în vârstă de 74 de ani, din Ohio (SUA), carenu avusese probleme cu legea, a jefuit o bancă din orașul Fairfield. Polițiștii au reținut femeia în propria casă. La...