Topul în care Novak Djokovic a egalat-o pe Serena Williams. Sârbul e la un singur pas de recordul absolut

Vineri, 27 Ianuarie 2023, ora 14:17
2266 citiri
Novak Djokovic și Serena Williams

Tenismanul sârb Novak Djokovic s-a calificat pentru a zecea oară în cariera sa în finala Openului Australiei, după ce l-a învins în trei seturi, 7-5, 6-1, 6-2, pe americanul Tommy Paul, vineri, la Melbourne Park.

Djokovic, care a cucerit de nouă ori trofeul la competiţia de la antipozi, îl va înfrunta în finală pe grecul Stefanos Tsitsipas, care a dispus anterior în patru seturi, 7-6 (7/2), 6-4, 6-7 (6/8), 6-3, de rusul Karen Hacianov, în prima semifinală.

Campionul sârb, în vârstă de 35 de ani, speră să câştige duminică al 22-lea său titlu de Mare Şlem, pentru a egala astfel recordul rivalului său spaniol Rafael Nadal.

Dacă va câştiga a zecea sa coroană la Melbourne, Novak Djokovic va reveni în fotoliul de lider al clasamentului ATP, pe care l-a ocupat anterior timp de 373 de săptămâni (record absolut).

De asemenea, prin calificarea în ultimul act la Australian Open, Novak Djokovic va disputa a 33-a sa finală de Grand Slam, top în care a egalat-o pe Serena Williams, cei doi fiind depășiți la acest capitol doar de Chris Evert, cu 34 de finale.

Oțelul - U Cluj a stabilit finala Cupei României, cu un autogol în ultimul minut. Cu cine va juca Corvinul
Echipa Oţelul Galaţi a învins joi, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Universitatea Cluj, în semifinalele Cupei României. Gălăţenii s-au calificat pentru a doua oară în istorie în...
Paradox la Corvinul, divizionara secundă din finala Cupei: poate juca în Europa League, dar nu poate promova!
Formaţia de ligă secundă Corvinul Hunedoara s-a calificat în premieră în finala Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 3-1 (1-1), miercuri seara, pe...