Serbia lui Djokovic, eliminată în sferturi. Liderul mondial, la prima înfrângere din 2024

Miercuri, 03 Ianuarie 2024, ora 14:26
2002 citiri
Novak Djokovic

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul unu mondial, a suferit primul său eşec din 2024, înclinându-se în două seturi, 4-6, 4-6, în faţa australianului Alex De Minaur, în primul meci din cadrul întâlnirii Australia - Serbia, disputat miercuri la Perth, în sferturile de finală ale competiţiei pe echipe mixte United Cup, informează Reuters.

Marţi, în victoria obţinută de Serbia în faţa Cehiei, evoluţia lui Djokovic a fost îngreunată de o problemă la încheietura mâinii drepte, iar "Nole" a avut nevoie din nou de îngrijiri din partea fizioterapeutului, înainte ca De Minaur să reuşească break-ul şi să câştige primul set.

Campion en titre la Australian Open, Djokovic a pierdut un nou ghem pe serviciul său, în setul secund, oferindu-i australianului şansa să preia conducerea (4-3), iar apoi a salvat trei puncte de meci, dar nu a putut evita o înfrângere surprinzătoare, înaintea primului turneu de Grand Slam al anului, programat luna aceasta la Melbourne (14-28 ianuarie).

Djokovic venea după o serie de 43 de meciuri câştigate în Australia şi se pregăteşte pentru cucerirea celui de-al unsprezecelea său trofeu la Melbourne Park, după ce pierduse ultima oară în această ţară în faţa sud-coreeanului Hyeon Chung, în optimile ediţiei din 2018, când sârbul a fost afectat de o problemă la cot.

"Este extrem de special", a declarat Alex De Minaur, numărul 12 mondial, după cea mai mare victorie din cariera sa. "Novak este un competitor incredibil şi ceea ce a făcut pentru acest sport este destul de special. În cele din urmă, când joci împotriva lui Novak, trebuie doar să intri pe teren, să încerci să te bucuri, să te încurajezi şi, orice ar fi, să continui să lupţi până la sfârşit. Astăzi a fost ziua mea. Sunt fericit că am reuşit să câştig. Asta înseamnă foarte mult", a adăugat australianul.

În al doilea meci al disputei Australai - Serbia, Ajla Tomljanovic a învins-o pe Natalija Stevanovic, 6-1, 6-1, parafând eliminarea echipei lui Djokovic în sferturi.

Copiii românilor din Serbia, la studii în România. O primărie le asigură cazarea și transportul gratuit în școli modernizate cu fonduri europene FOTO FOTO
Copiii românilor din Serbia ar putea studia în România, chiar începând cu anul școlar următor. Discuțiile pentru a duce la îndeplinire această dorință a românilor din Serbia au...
Novak Djokovic, după Leo Messi. Lista câștigătorilor la Trofeele Laureus
Încă un premiu pentru Novak Djokovic. La cea de-a 25-a ediţie a Trofeelor Laureus, tenismanul sârb a fost desemnat Sportivul Anului, în urma sezonului 2023, în care a câştigat al 24-lea...