Finală entuziasmantă la Australian Open. Cum s-a încheiat super-duelul Djokovic - Tsitsipas

Duminica, 29 Ianuarie 2023, ora 13:45
11169 citiri
Novak Djokovic și Stefanos Tsitsipas

Sârbul Novak Djokovic (5 ATP) și grecul Stefanos Tsitsipas (4 ATP) s-au întâlnit duminică în finala masculină de la Australian Open, primul Grand Slam al anului.

Super-finala Djokovic - Tsitsipas a început la ora 10.30 (ora României), pe arena Rod Laver de la Melbourne, meci transmis în direct la Eurosport.

Confruntarea a avut o miză uriașă, învingătorul urmând să ocupe începând de luni poziția de lider în clasamentul ATP, în locul lui Carlos Alcaraz, care n-a jucat în Australia, fiind accidentat.

La capătul unui meci echilibrat care a durat trei ore, Djokovic s-a impus în trei seturi, 6-3, 7-6, 7-6.

Desfășurarea LIVE:

*7-6, Djokovic e din nou campion la Melbourne.

*6-6, tie-break și în setul trei.

*6-5 Djokovic.

*5-5, setul trei se prelungește.

*5-4 Djokovic, care se apropie de victorie.

*4-4 în setul trei.

*4-3 Djokovic.

*3-2 pentru sârb.

*2-1 Djokovic.

*1-1, re-break Djokovic.

*Tsitsipas face primul break în meci, 1-0 în setul trei.

*7-6 Djokovic, care conduce cu 2-0 la seturi.

*6-6, se joacă tie-break.

*6-5 Tsitsipas.

*5-5, Djokovic a salvat o minge de set.

*5-4 Tsitsipas.

*4-4, echilibru în setul doi.

*4-3 pentru grec, fără break-uri în setul doi.

Novak Djokovic, după Leo Messi. Lista câștigătorilor la Trofeele Laureus
Încă un premiu pentru Novak Djokovic. La cea de-a 25-a ediţie a Trofeelor Laureus, tenismanul sârb a fost desemnat Sportivul Anului, în urma sezonului 2023, în care a câştigat al 24-lea...
Meci fabulos în semifinala Cupei Angliei. Ce-a pățit Manchester United, după ce a condus cu 3-0 contra unei echipe din liga a doua
Echipa engleză Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după ce a învins-o la lovituri de departajare pe divizionara secundă Coventry City, scor 4-2. În timpul regulamentar,...