Spaniolii anticipează prăbușirea lui Djokovic, iar Federer este deja în picaj

Luni, 20 Iunie 2022, ora 13:16
3617 citiri
Novak Djokovic FOTO Twitter

Sârbul Novak Djokovic va avea o misiune extrem de complicată în ceea ce privește următoarele Grand Slamuri și clasamentul ATP, iar o poveste similară cu cea la Australian Open s-ar putea întâmpla la US Open.

Djokovici se prăbușește, scriu spaniolii de la AS.com. Motivul? Aflat în acest moment pe locul 3 ATP, sârbul s-ar putea trezi până pe locul 8 după Wimbledon. La ediția din acest an nu se acordă puncte, însă se vor șterge cele câștigate anul trecut, când sârbul s-a impus.

Astfel, la finalul Wimbledon, Djokovic va pierde 2.000 de puncte și ar putea ajunge în jurul poziției a opta, indiferent de ce va face pe iarba londoneză.

Iar situația e complicată și în ceea ce privește US Open-ul. Pentru a participa la turneul american se cere în continuare vaccinarea anti-Covid, iar Djokovic nu este vaccinat. Astfel, dacă nu merge la New York, s-ar putea trezi și fără cele 1200 de puncte câștigate anul trecut din postura de finalist.

Într-o situație delicată este deja Roger Federer. El a ajuns până pe locul 96 ATP, pierzând 28 de poziții față de săptămâna trecută. Niciodată în acest secol nu a fost atât de jos în clasamentul ATP.

Campioana de la Wimbledon, într-o situație neplăcută: ”S-a mutat cu pisica!”
Campioana en-titre de la Wimbledon, tenismena Marketa Vondrousova din Cehia, trece prin momente dificile în viața personală. După ce a atins apogeul carierei în iunie 2023, prin victoria de...
Novak Djokovic, după Leo Messi. Lista câștigătorilor la Trofeele Laureus
Încă un premiu pentru Novak Djokovic. La cea de-a 25-a ediţie a Trofeelor Laureus, tenismanul sârb a fost desemnat Sportivul Anului, în urma sezonului 2023, în care a câştigat al 24-lea...
#Novak Djokovic, #federer, #nadal, #clasament ATP, #wimbledon, #US Open , #stiri tenis