Motivul pentru care Novak Djokovic a început să plângă după finala de la Wimbledon FOTO

Duminica, 16 Iulie 2023, ora 21:22
12876 citiri
Novak Djokovic

Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz a câştigat duminică, în premieră, turneul de la Wimbledon, după ce l-a învins în finală pe Novak Djokovic.

A fost nevoie de patru ore şi 42 de minute pentru a se decide câştigătorul turneului de la Wimbledon pentru anul 2023. Spaniolul Carlos Alcaraz (20 de ani), liderul clasamentului mondial s-a impus în cinci seturi în faţa sârbului Novak Djokovic (36 de ani, nr 2 ATP), scor 1-6, 7-6 (6), 6-1, 3-6, 6-4.

Pentru Alcaraz este primul turneu de Mare Şlem câştigat în acest an şi al doilea din carieră, după succesul obţinut la US Open, în 2022. Spaniolul se află la a şasea finală câştigată în 2023. În timp ce Novak Djokovic pierde primul turneu de Grand Slam al anului, după ce a câştigat Australian Open şi Roland Garros.

Novak Djokovic a oferit momente emoționante la final, fiind copleșit de lacrimi atunci când a fost pus să vorbească despre familia sa, prezentă în tribune.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
Surpriză în finală. Echipa care a învins campioana și a cucerit primul titlu din istorie
CSO Voluntari 2005 a câştigat în premieră titlul de campioană naţională la volei feminin, după ce a învins-o pe deţinătoarea titlului, CSM Volei Alba-Blaj, cu 3-1 (19-25, 25-22, 25-19,...