Cum au intrat pe teren vedetele lui PSG la meciul cu Angers. Ideea i-a aparținut lui Neymar FOTO

Joi, 12 Ianuarie 2023, ora 08:42
3035 citiri
Neymar a avut ideea tricourilor inedite FOTO facebook

Echipa franceză PSG a învins miercuri, pe teren propriu, formaţia Angers, scor 2-0, într-un meci al etapei a 18-a din Ligue 1. Lionel Messi a înscris la prima sa partidă din acest an.

Fără Mbappe, dar cu Messi şi Neymar, PSG a deschis scorul rapid pe Parc des Princes, prin Ekitike, în minutul 4. Parizienii au dominat, dar s-au desprins abia în minutul 71, când Messi a înscris al optulea său gol stagional, acordat de arbitru după consultarea VAR, pe motiv de ofsaid la Mukiele şi Messi.

S-a încheiat 2-0 pentru PSG, care a bifat al 31-lea meci consecutiv fără înfrângere pe teren propriu, în Ligue 1. Echipa lui Christophe Galtier se află pe primul loc în clasament, cu 47 de puncte.

Fotbaliștii lui PSG au intrat pe teren purtând tricouri albe pe care a fost imprimat chipul lui Pele, ideea acestui omagiu aparțindu-i lui Neymar.

Marseille se menține pe locul doi

Olympique Marseille şi-a securizat deocamdată locul al treilea şi s-a apropiat la doar două puncte de Lens după victoria cu 2-0 obţinută la Troyes. Golurile au fost înscrise în prima repriză de Mbemba (min. 9) şi Veretout (min. 45).

Nice, fără Rareş Ilie – neconvocat pentru acest meci, a învins pe Montpellier cu un categoric 6-1, prin golurile marcate de Nicolas Pepe (min. 14 şi 55), Khephren Thuram (min. 34), Delort (min. 74) şi Barkley (min, 81 şi 84). Golul oaspeţilor a fost înscris de Savanier, în minutul 79.

Rezultate înregistrate miercuri, în etapa a 18-a din Ligue 1:

Brest – Lille 0-0; FC Nantes – Olympique Lyon 0-0; Ajaccio – Reims 0-1; Auxerre – FC Toulouse 0-5; Clemont – Rennes 2-1; Troyes – Olympique Marseille 0-2; Strasbourg – RC Lens 2-2; PSG – Angers 2-0; Nice – Montpellier 6-1; Lorient – AS Monaco 2-2.

Penalty executat de președintele Franței, Emmanuel Macron. Unde s-a dus mingea VIDEO
Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, a jucat miercuri într-un meci în scopuri caritabile, alături de foste glorii ale fotbalului francez şi mondial, reuşind să transforme o lovitură de...
Elicea uriașă amplasată pe legendarul cabaret Moulin Rouge s-a prăbușit. Fațada a fost avariată, dar nu sunt victime VIDEO
Elicea amplasată pe legendarul cabaret Moulin Rouge, situat în cartierul Pigalle din Paris, s-a desprins şi a căzut în noaptea de miercuri 24 spre joi 25 aprilie, între orele 2.00 şi 3.00,...