CSM București, un nou pas greșit în lupta pentru titlu

Joi, 17 Februarie 2022, ora 07:47
2588 citiri
Cristina Neagu FOTO facebook

Campioana CSM Bucureşti a încheiat surprinzător la egalitate CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, 23-23 (9-11), miercuri seara, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'', într-un meci din etapa a 15-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Gloria a condus în prima repriză cu 10-6, iar la pauză avea două goluri în plus pe tabelă, 11-9. CSM Bucureşti a jucat mai bine în repriza secundă şi a avut avantaj în câteva rânduri, ultima oară în min. 48, 19-18. Cristina Neagu a marcat golul egalării, 23-23, în ultimul minut, după care Jovana Kovacevic a ratat şansa de a aduce victoria oaspetelor.

Neagu, cu 10 goluri, a fost cea mai bună jucătoare a CSM-ului, iar Carmen Martin a marcat 5. De la Gloria s-au remarcat Nicoleta Dincă 4 goluri, Florina Chintoan, Jovana Kovacevic, Bianca Bazaliu, Ana Iuganu, Alexandrina Cabral Barbosa, câte 3 goluri.

În alt meci, CS Măgura Cisnădie a dispus de CSU Ştiinţa Bucureşti cu 30-23 (13-11), condusă de Valentina Blazevic (11 goluri) şi Marilena Neagu (7).

Clasament

1. CS Rapid Bucureşti 39 puncte (14 jocuri)

2. CSM Bucureşti 35 p (15 j)

3. SCM Râmnicu Vâlcea 31 p (14 j)

4. CS Măgura Cisnădie 30 p (14 j)

5. SCM Gloria Buzău 28 p (14 j)

6. CS Minaur Baia Mare 24 p (15 j)

.........................................................

9. CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud 17 p (15 j)

Mesaj Ro-Alert la Bistrița. Un urs și-a făcut apariția în zona unei păduri-parc
Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Bistriţa-Năsăud a transmis, joi seara, 25 aprilie, un mesaj RO-Alert după ce a fost semnalată prezenţa unui urs în zona pădurii-parc Schulerwald...
Puncte prețioase pierdute de Răzvan Lucescu, cu un jucător în plus. Ce se întâmplă în lupta pentru titlu
Formaţia PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a remizat, miercuri, în deplasare, scor 1-1, cu echipa Lamia, într-un meci din play-off-ul campionatului Greciei. Lamia a deschis scorul...