Victorie fantastică pentru România, împotriva Germaniei, și sperăm la Euro. Gol decisiv Mazilu, în prelungiri

Sambata, 23 Martie 2024, ora 15:47
4000 citiri
Naționala U19 a României

Naţionala U19, pregătită de selecţionerul Adrian Dulcea, dispută în perioada 20-26 martie meciurile de la Turul de Elită, ultima etapă a calificărilor înaintea turneului final EURO U19.

După ce au fost învinşi cu scorul de 2-0 de Turcia în prima etapă, România a reușit sâmbătă să învingă Germania, scor 3-2.

Au marcat pentru noi Patrick Dulcea (fiul selecționerului, minutul 28), Stan (43) și Adrian Mazilu (90+4), nemții punctând prin dubla lui Pejcinovic (30 și 58).

Marţi, tricolorii U19 jor juca împotriva Croaţiei și speră la o calificare la Euro.

În clasament, România are 3 puncte și e la egalitate cu Turcia și Croația, care se întâlnesc tot astăzi, Germania având 0 puncte.

Se califică la EURO U19 câştigătoarele celor şapte grupe de la Turul de Elită. Turneul final va fi găzduit de Irlanda de Nord în perioada 15-28 iulie 2024. Naţionala României a participat la două ediţii de Campionat European U19, în 2011 şi 2022. În 2025, turneul final EURO U19 va fi găzduit de România.

Ianis Hagi tremură pentru un loc la Euro 2024: ”Este ceva ciudat la copilul ăsta”
Ianis Hagi a jucat în ambele meciuri amicale ale echipei naționale disputate în luna martie, dar nu a fost titular nici cu Irlanda de Nord (1-1), nici contra Columbiei (2-3), prezența sa la...
Veste teribilă pentru naționala României. Internaționalul scos cu targa de pe teren va lipsi la Euro 2024 VIDEO
Selecționerul Edi Iordănescu a primit o veste neplăcută de la unul dintre cei mai în formă internaționali români, în perspectiva participării României la Euro 2024. Astfel, Olimpiu...