România - Grecia, meciul de debut al lui Edi Iordănescu la cârma tricolorilor. Cum s-a încheiat confruntarea de pe stadionul Ghencea

Vineri, 25 Martie 2022, ora 22:14
9949 citiri
Edi Iordănescu

Selecţionerul Edward Iordănescu a debutat vineri, 25 martie, pe banca tehnică a echipei naţionale a României, împotriva echipei Greciei, într-un meci amical. Partida a avut loc pe stadionul Ghencea.

Edward Iordănescu a fost numit în funcţie la 25 ianuarie, el înlocuindu-l pe Mirel Rădoi. În vârstă de 43 de ani, Iordănescu a fost semnat pentru următoarele două campanii, Liga Naţiunilor şi preliminariile Campionatului European din 2024.

Din păcate pentru noul selecționer Edi Iordănescu, România a fost învinsă de Grecia, scor 1-0, rezultat stabilit în prima repriză.

Desfășurarea LIVE:

*Rezultat final 1-0 pentru Grecia.

*Ocazie mare România în minutul 70, prin fundașul Rus, care trimite mingea în bară.

*Minutul 60, în continuare 1-0 pentru Grecia. Pe teren a intra și debutantul Tavi Popescu.

*A început repriza secundă.

*Pauză, 1-0 pentru Grecia.

*Gol Grecia în minutul 39, Bouchalakis a înscris cu o lovitură de cap

*0-0 în minutul 30.

*Grecia a marcat prin Giakoumakis în minutul 22, dar golul a fost anulat de tușier pentru un ofsaid, după aproape un minut.

*Mitriță are o ocazie de gol uriașă în minutul 15, însă șutul său cu stângul a trecut de puțin pe lângă poartă.

*0-0 în minutul 10.

*A început meciul.

*Echipa de start a României: Fl. Niță - Rațiu, Chiricheș, A. Rus, Camora - R. Marin, Bordeianu, - Mitriță, Cicâldău, Maxim - Pușcaș

La primul meci oficial al selecţionerului Edward Iordănescu, Alexandru Maxim va evolua cu numărul 10. Radu Drăguşin va evolua cu numărul 4, în timp ce un alt jucător convocat în premieră, Octavian Popescu, va avea numărul 21.

Gică Hagi a intrat în direct și s-a luat de Edi Iordănescu pentru ce i-a făcut fiului său
Ianis Hagi a jucat în ambele meciuri ale echipei naționale, dar nu a fost titular nici cu Irlanda de Nord nici contra Columbiei. Acest lucru l-a deranjat pe Gică Hagi care a intrat în direct...
Presiune pe Edi Iordănescu la Euro: ”Dacă nu-l ia pe Ianis, are scandal”
Fotbalistul echipei naţionale a României, Ianis Hagi, autorul unui gol în amicalul cu Columbia de marţi seara, nu crede că va rata lotul primei reprezentative pentru EURO 2024 chiar dacă...