Naționala de polo defilează la Cupa Mondială. Urmează meciul decisiv

Sambata, 06 Mai 2023, ora 18:46
2093 citiri
Naționala de polo a României

Naţionala de polo a României a obţinut, sâmbătă, a treia victorie în grupa A a turneului de calificare la Cupa Mondială, găzduit de Berlin. Tricolorii au învins Noua Zeelandă şi încheie pe primul loc al grupei. Urmează meciul decisiv pentru calificarea la turneul final.

România a câştigat cu Noua Zeelandă, cu scorul de 16-7, după ce în prima zi a turneului berlinez a trecut de Iran, cu 15-4, şi de Kazakhstan, cu 19-5.

Tricolorii au încheiat pe primul loc, cu trei victorii, şi vor juca în compania echipei de pe locul 2, în grupa B, duminică.

În grupa B joacă echipele China, Germania, Malta şi Africa de Sud.

Primele două clasate în fiecare grupă vor juca încrucişat pentru cele două locuri calificante la turneul final al Cupei Mondiale (Los Angeles, 30 iunie – 2 iulie), la care sunt deja calificate Grecia, Ungaria, Italia, Serbia, Spania şi SUA.

Finalistele Cupei Mondiale de la Los Angeles vor obţine şi calificarea la Campionatul Mondial din 2024, de unde primele patru clasate vor ajunge la JO de la Paris.

România joacă în Ungaria la Campionatul European. Adversarele din grupă după tragerea la sorți
Naţionala de handbal feminin a României va evolua în grupa B, la Debrecen, la Campionatul European din 2024, cu reprezentativele Muntenegru, Cehia şi Serbia, potrivit tragerii la sorţi de joi,...
Cum s-a descurcat România contra Franței, campioana olimpică și mondială
Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă în meci amical duminică, la Clermond-Ferrand, de reprezentativa Franţei, campioana olimpică şi mondială. Franţa s-a impus cu...